Tipy na ospalú jeseň a zimu: 5 rád, ako sa zabaviť v sychravom počasí

Všade na nás neustále vykrikujú informácie o jesenných depresiách, chladnom počasí či chrípkach. Pritom jeseň je krásne farebná a ponúka obrovské množstvo príjemných aktivít, ktorým sa môžeme venovať práve v týchto mesiacoch. S našimi tipmi sa jeseň stane jednoznačne vašim najobľúbenejším ročným obdobím.

Rozhýbte sa a nalaďte sa na dobrú náladu

Jeseň je ideálna doba na šport. Pokiaľ ste celé leto behali alebo jazdili na bicykli a je vám po vlne ochladenia ľúo sedieť doma, vyrazte do športovej haly. Na svoje si prídu aj začiatočníci, ktorí nikdy športu neholdovali. S priateľmi si zahrajete, napríklad tenis, volejbal alebo squash, pri ktorom muži spália približne 600 kcal, ženy zhruba 430 kcal. Pokiaľ nie ste na kolektívne športy, zaujmú vás aktuálne cvičebné hity. Patrí k nim bosu, cvičenie na mäkkých polguliach alebo tanec pri tyči Pole dance, ktorý účinne spevní celé telo.

Do kina za zážitkom

Pamätáte si, kedy ste boli naposledy v kine? V jeseni je konečne ideálny čas napraviť to a vyraziť na jesenné filmové hity, napríklad na nové Hviezdne vojny alebo české Celebrity s. r. o. Pre niektorých z vás môže byť novinkou filmu v 5D kine, kde vás prekvapia rôzne dimenzie, napríklad vietor, hmla, bublinky alebo vône. „Filmy trvajú približne okolo piatich až šiestich minút, takže sa ľudia nemusia báť, že by im bolo nevoľno na pohyblivých sedadlách, alebo že by strávili hodinu a pol v tropickom lejaku. Zaujímavé tiež je, že v sále sú len štyri sedadlá, kde si diváci môžu vychutnať netradičný zážitok v súkromí len s rodinou alebo priateľmi,“ vysvetlil Iyas Alkhalili, vedúci siete tridsiatich dvoch kín 5D Cinema Maxim. Tento rok v jeseni sa tak v 5D kine vydáte za dobrodružstvom, napríklad do pralesa, budete utekať pred desivými príšerami alebo si s deťmi užijete, aké to je, byť súčasťou rozprávky.

Odskočte si na víkend do Barcelony

Letná dovolenka pri mori alebo na horách je za vami a na zimnú lyžovačku si ešte chvíľu počkáte. Rozhodne to ale neznamená, že pokiaľ vás pochytí okamžitá chuť poznávať nové miesta, musíte sa uspokojiť s neďalekou rozhľadňou či zámkom, ktoré už poznáte. Veľkú popularitu si medzi Slovákmi získavajú eurovíkendy, krátke víkendové výlety do veľkých európskych miest. V jeseni je ideálne poznávanie južných štátov a ich metropol. Môžete si totiž prehliadať pamiatky bez hromady turistov a bonusom sú príjemné teploty. Populárna je návšteva Barcelony alebo Ríma. Turistov viac láka portugalský Lisabon a ochutnávka slávneho portského vína.

Hurá do bazéna a na wellness

Únavu z práce, ztuhnuté svaly a stres jednoducho odbúrate relaxom v príjemnej teplej vode. Ponuky wellness centier zahŕňajú, napríklad príjemný turecký kúpeľ s parou a masážami, biosaunu či finsku saunu s príjemným a hlavne zdraviu prospešným striedaním tepla a chladu. Aktívni členovia rodiny ocenia plavecké bazény a tobogány. Pokiaľ svoj jesenný voľný čas chcete tráviť s celou rodinou, je komplex bazénov a wellness ideálnou voľbou

Naučte sa niečo nové

Nikdy nie je neskoro na nové znalosti a schopnosti. A to bez ohľadu na to, či sa chcete učiť vytúžený cudzí jazyk, dochádzať na hodiny kreslenia alebo vás zaujíma lukostreľba. Začnite práve teraz a neodkladajte to na nový rok. Obľúbenými kurzami pre dospelých sú jóga alebo kresba a maľba, ale aj menej známa grafológia či Tiffany vitráže. Nezaostávajte ani s jazykovými znalosťami. Okrem jazykových kurzov vás bude zaručene baviť sledovanie filmov a seriálov v pôvodnom znení alebo čítanie, napríklad komiksov. Cudzí jazyk vás tak obohatí nielen novými znalosťami, ale aj trénovaním a zlepšovaním pamäťových schopností mozgu. Nech už sa v jeseni rozhodnete pre čokoľvek, s našimi tipmi sa budete zaručene baviť a nedáte tak šancu nude.