Lyžovanie je nuda. V zime deti zabaví speedminton či hula hooping

S chladnými vonkajšími teplotami a skorým stmievaním sa deti na čerstvý vzduch príliš nehrnú. Zima prirodzene zvádza k pasívnejšiemu tráveniu času. Ak nechceme, aby deti až do jari sedeli pred monitormi počítačov a televízií, musíme vymyslieť zábavnejší program. V dnešnej dobe mnoho miest ponúka zaujímavejší program ako lyžovanie a korčuľovanie. Počas tejto zimnej sezóny stavte na speedminton, zorbing alebo skiboby a deti nebudete schopní dostať domov.

Mieriť presne učia hry zo Škandinávie

Kým napadne sneh, zájdite si do parku zahrať s deťmi niektorú z hier, ktoré k nám dorazili až zo severských krajín. Jednou z nich je Kubb. Na tú budete potrebovať dva jedno až šesťčlenné tímy a sadu na hranie. Tvoria ju drevené kvádre nazývané kubby., ktoré má každé družstvo rozostavané. Protivníci sa im snažia pomocou špeciálnych kolíkov kubby zhodiť. Zároveň je po celú dobu medzi nimi aj figúrka kráľa, ktorú nesmie zhodiť nikto. Hrou sa výborne zabavia malí aj veľkí a pri sústredení sa na hod ľahko zabudnete, že nie je slnečný august. „Ak vaše deti tento typ hier bude baviť, vyskúšajte aj škandinávsku obdobu kolkov Mölkky,“ uvádza Lukáš Fiala zo spoločnosti Baby Direkt, ktorá je popredným predajcom vybavenia a hračiek pre deti. V zime s deťmi natrénujete a v lete môžete vyraziť súťažiť na niektorý z turnajov usporadúvaným zväzom Mölkky.

Zažite adrenalín na horách

Ak vás už s deťmi nebaví len lyžovať, môžete si pobyt na horách okoreniť niečím viac adrenalínovým. Mnoho lyžiarskych stredísk ponúka aktivity ako snowtubing či zorbing na snehu. Pri snowtubingu vás pomocou vleku vytiahnu na vrch zasneženého kopca a pustia v špeciálne upravenej dráhe na nafukovacích kruhoch dolu. Niekde je možné požičať si aj dvojkruh, takže môžu rodičia robiť dozor menším deťom. Pre skutočných odvážlivcov je nachystaný zorbing na snehu. Upevnené v priehľadnej guli pustia deti alebo vás po snehu dole. „Kým snowtubing môžete absolvovať bez problémov aj s menšími deťmi, so zorbingom počkajte, kým deti vyrastú. Musia totiž merať aspoň 140 centimetrov, aby bolo vôbec možné ich v guli na zorbing upevniť,“ upozorňuje Lukáš Fiala.

V škaredom počasí sa vydajte na speedminton alebo hula hooping

Počas dní, kedy by ste ani psa von nevyhnali, môžete deti zabaviť aj sálovými aktivitami. Okrem klasických hier vyskúšajte s tými staršími hit poslednej doby – speedminton. Ten kombinuje to najlepšie z tenisu, bedmintonu a squashu. Hrať môžete na klasickom tenisovom kurte aj v akomkoľvek väčšom sále. Jediné, čo budete potrebovať, je špeciálny košík, ktorý je nápadne podobný tomu badmintonovému. Je ale ťažší a menší, čo mu umožňuje lietať rýchlejšie. „Predávajú sa aj špeciálne rakety. Ak ale plánujete hrať len rekreačne, vystačíte si s raketami na squash,“ radí Lukáš Fiala zo spoločnosti Baby Direkt, ktorá ponúka kvalitný tovar pre deti od popredných svetových značiek. Malé dievčatká počas tejto zimy zaručene zabaví stará známa obruč. Tá zažíva návrat pod názvom hula hooping a na lekciách sa môžete naučiť rôzne triky, napríklad ako udržať obruč čo najdlhšie v úrovni pásu.

Kreativita šetrí peniaze

V momente, kedy už ste všetko ostatné vyskúšali alebo sa vám nechce míňať peniaze za vstupy do herní a telocviční, stavte ma akékoľvek hry v lístí alebo snehu. Skúste deti nechať založiť svojpomocne oheň, na ktorom uvaríte čaj na zahriatie. S prvým snehom usporiadajte guľovačku či súťaž o najoriginálnejšieho snehuliaka. Potomkovia totiž často najviac ocenia tie aktivity, ktoré vás budú stáť len čas.