S deťmi na lyže? 8 zásad pre spokojnú zimnú dovolenku

Dovolenka s deťmi na svahu má svoje špecifiká. Ak ste doteraz vyrážali na hory v páre alebo v partii a od rána do večera neúnavne brázdili svahy, bude pre vás pobyt na horách s deťmi úplne novou disciplínou. Prečítajte si naše tipy, ako si pobyt správne vybrať a ako deti na svahu zabaviť aby sa zimná dovolenka stala príjemnou tradíciou. Ak prípravu nepodceníte, máte veľkú šancu deťom odovzdať celoživotnú lásku k horám a lyžovaniu.

  1. Termín je odrazový mostík

V prvom rade starostlivo zvoľte termín, kedy chcete na cestu vyraziť. Ak totiž plánujete dovolenku na horách s deťmi, ktoré nie sú skúsenými lyžiarmi, voľte dni bez preplnených svahov. Preto sa radšej vyhýbajte vianočným sviatkom a víkendom. V lyžiarskych strediskách je tradične najmenej ľudí v strede týždňa. Nebudete sa tak musieť báť dlhého čakania v rade, obsadenej školy lyžovania ani zbytočných úrazov. Dobre naplánovať termín je obzvlášť dôležité v prípade, že na cestu vyrážate s viacerými rodinami. Ubytovacie kapacity pre väčšie skupiny sú totiž veľmi skoro vypredané, je tak potrebné hotely alebo horské chaty včas rezervovať.

  1. Mierne svahy a školy lyžovania

Pri výbere strediska je pre rodiny s malými deťmi najdôležitejšie, aby ponúkalo dostatok svahov pre začiatočníkov. Výhodou sú napríklad svahy, na ktoré nemajú prístup snowboardisti alebo priestory vyčlenené priamo pre začínajúcich lyžiarov. Dôležitá je aj ponuka lyžiarskych škôl. Kurzy lyžovania vám ušetria nielen nervy, ale poskytnú vám aj čas pre vlastné brázdenie svahov. Radšej si ale na internete skontrolujte aktuálne hodnotenie kurzov, napríklad si zistite počet detí na jedného inštruktora. Stredisko si zvoľte aj podľa trasy, dlhé cesty sú pre deti náročné. Okrem tuzemských stredísk je dobre dostupné aj Rakúsko. Z Bratislavy do Kaprunu trvá cesta len niekoľko hodín.

  1. Zrub pre rodinu nestačí

Pri voľbe ubytovania dávajte prednosť hotelom a chatám, ku ktorým sú blízko zjazdovky. Keď vyrážate na svah s deťmi, musíte niesť veľké množstvo vybavenia. Preto oceníte, keď nebudete musieť zdolávať náročnú trasu. Deti sa tiež rýchlo unavia a je výhodou, ak si môžu ísť na chvíľu oddýchnuť. Zabudnite hlavne na romantické zruby, ktoré ste mali predtým v obľube. „Vyberajte ubytovanie, ktoré ponúka dostatočné zázemie pre deti. Izby by mali mať vlastné sociálne zariadenie, dostatok priestoru na hranie a výhodou je aj detský kútik v budove,“ uviedol Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia, ktorá je najväčším on-line predajcom zájazdov na slovenskom trhu. „Ak vyrážate na hory aj s tými najmenšími, informujte sa, či majú v hoteli na požičanie detské postieľky, stoličky a ďalšie potreby. Výbava na zimnú dovolenku s rodinou je sama o sebe dosť rozsiahla a všetko by sa vám do auta určite nezmestilo,“ radí Ivan Šidla. Rodiny si s obľubou rezervujú apartmány s kuchynkou, môžu tak deťom ľahko zaistiť bežnú stravu, na ktorú sú zvyknuté.

  1. Zaistite odpočinok a zábavu

Ak vyrážate na týždennú dovolenku, počítajte s tým, že dni na svahu budete musieť preložiť inými aktivitami. Celodenné pobyty na lyžiach sú pre deti náročné. Hľadajte teda strediská, v ktorých okolí nájdete napríklad klzisko, priestor na sánkovanie alebo iné atrakcie. Ak sa chystáte do stredísk s vyššou nadmorskou výškou, zaraďte do svojho programu viac odpočinkových aktivít. Toto prostredie je totiž obzvlášť pre deti vyčerpávajúce. „Rodiny s deťmi pri voľbe lyžiarskej dovolenky stále častejšie kladú dôraz na dostupnosť wellness služieb. V bazéne je totiž možné deti dobre zabaviť a dokonca aj vhodne uvoľniť lyžovaním unavené svaly,“ upozorňuje Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka širokú škálu lyžiarskych zájazdov.

  1. Vybavenie radšej požičané

Ak sa vaše deti chystajú lyžovať prvýkrát, rozhodne sa neoplatí kupovať im kompletnú lyžiarsky výbavu. Nikdy vopred neviete, či ch tento šport nadchne a budú v ňom chcieť pokračovať. Navyše, deti rýchlo rastú a budúcu sezónu im pravdepodobne minimálne topánky budú malé. Pri mladších deťoch sa teda radšej spoľahnite na požičovne. V prípade, že má dieťa vlastné lyže, zaistite pred dovolenkou odborný servis. Ušetríte si tak mnoho nepríjemností. „Pri zaisťovaní vybavenia sa okrem lyžiarskej obuvi a lyží zamerajte aj na bezpečnostné prvky. Helma je u detí nutnosťou. Dôležitá je jej veľkosť, nekupujte ju zbytočne veľkú s vidinou, že vydrží niekoľko sezón. Pri páde môže totiž dieťaťu z hlavy skĺznuť. A zvážte aj nákup ďalších chráničov,“ odporúča Lukáš Fiala zo spoločnosti Baby Direkt, ktorá je popredným dodávateľom tovaru pre deti.

  1. Predchádzajte prechladnutiu

Zo všetkého najnáročnejšie je udržať dieťa na snehu v suchu a teple. Myslite na to, že v jednom oblečení bude musieť vydržať niekoľko hodín a počasie na horách je často veľmi nevyspytateľné. Stavte preto na vrstvenie. Nohavice aj bunda by tak mali byť nepremokavé. Obzvlášť, keď sa deti ešte len na lyžiach alebo snowboarde učia a je veľká pravdepodobnosť, že sa budú počas dňa často váľať v snehu. Ako spodnú vrstvu deťom zadovážte termo prádlo, na ktoré navrstvite ľahké bavlnené tričká či roláky. Teplé vlnené svetre nie sú na lyžovanie vhodné, pretože sa v nich dieťa rýchlo zapotí. Rukavice by ste malo vždy na svah pribaliť aj náhradné. S rukami ako ľad žiadny potomok moc dlho nevydrží.

  1. Nepodceňujte slnko

Keď vybavujete rodinu na hory, nezabudnite na kvalitnú kozmetiku. Pol hodiny predtým, ako odídete na zjazdovku, deti natrite krémom s vysokým faktorom. Aj keď je vonku pod mrakom, môžu sa na horách ľahko spáliť. Predovšetkým preto, že sneh slnečné svetlo odráža. „Radšej ale voľte špeciálne zimné opaľovacie krémy, ktoré sú hutnejšie a neobsahujú toľko vody. V mrazoch totiž hydratačné krémy s vysokým podielom vody na detskú pleť rozhodne nepatria,“ varuje Lukáš Fiala zo spoločnosti Baby Direkt, ktorá ponúka kozmetiku určenú priamo pre deti.

  1. Vo vačku majte rýchle zdroje cukru

Aby bola vaša rodina na lyžiach spokojná, je nutné deti na svahu správne zasýtiť. Nepoliehajte na stánky s jedlom a pitím pri svahu. Radšej si do vačku nachystajte napríklad sáčok so sušeným ovocím alebo hroznový cukor. Deti v zápale učenia či hry ľahko zabudnú na hlad a môže im rýchlo dôjsť energia, čo môže byť príčinou úrazov. Vybavení rýchlymi cukrami predídete aj vlčiemu hladu a pohľad na dlhé rady vás tak nedostanú do kolien. Nezabudnite ani na neustále dopĺňanie tekutín. Najlepší je teplý osladený čaj v termoske. A pohodový rodinný zážitok nič nepokazí.

5 tipov na lyžiarske zájazdy pre rodiny

Rakúsko – Salzbursko, vlastná doprava, polpenzia, 5 dní, od 243 eur na osobu, viac tu

Rakúsko – Kaprun, vlastná doprava, polpenzia, 8 dní, od 369 eur, viac tu

Rakúsko – Štajersko, vlastná doprava, polpenzia, 8 dní, od 311 eur na osobu, viac tu

Taliansko, Monte Bondone, vlastná doprava, polpenzia, 4 dni, od 250 eur, viac tu

Taliansko, Val di Fiemme/Obereggen, vlastná doprava, bez stravy, 8 dní, od 89 eur na osobu, viac tu