Odborník radí: Výber autosedačky uľahčia nezávislé testy, bezpečnosť potvrdí oranžový štítok

Pri výbere autosedačky u slovenských rodičov prevláda záujem o bezpečnosť dieťaťa, ktorú považujú za najdôležitejšie kritérium. Na trhu sa však v súčasnosti stále pohybuje veľké množstvo nekvalitných autosedačiek, ktoré požiadavku na bezpečnosť nespĺňajú. Rodičia pritom často nemajú šancu na prvý pohľad spoznať nekvalitný produkt. Riešením sú špecializované predajne a nezávislé testy, ktorými sa Slováci riadia čoraz viac.

Výber autosedačky je dôležitým rozhodnutím všetkých rodičov, ktorí chcú mať svoje deti v bezpečí aj na cestách. Vzhľadom k širokej ponuke detských autosedačiek sa ľudia nemôžu spoliehať len na cenu. Pri ich výbere je nutné riadiť sa niekoľkými kritériami. Veľmi dôležitá je výška a váhová kategória dieťaťa. V prípade tohto kritéria však nejde len o váhu. Rodičia musia brať do úvahy tiež to, či už dieťa samo sedí. V každom prípade je vhodné sedačku vyskúšať a zistiť, či napríklad hlavička dieťaťa nepresahuje horný diel autosedačky.

Bezpečnostnú normu hľadajte na oranžovom štítku

Nemenej dôležitým kritériom sú technické parametre automobilu, ktorým musí autosedačka zodpovedať. V mnohých prípadoch je detská sedačka prichytená ku karosérii automobilu pomocou jednotného technického systému Isofix. Tento systém sa skladá z privarených kovových ôk, ktoré sú pripevnené k podlahe auta alebo sú súčasťou sedadla. Ďalšiu možnosť predstavuje uchytenie pomocou bezpečnostného pásu. Rodičom odporúčame, aby sa zaujímali aj o parametre sedačky. Všetky autosedačky, ktoré sa predávajú v rámci EÚ, musia spĺňať bezpečnostné normy ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Pri schválených autosedačkách nájdete viditeľné označenie normy na oranžovom štítku.

U špecializovaného predajcu sa vyhnite nekvalitným plastom

Kvalitnú autosedačku nie je, bohužiaľ, možné vždy jednoznačne a jednoducho identifikovať. Hoci to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, v prípade nekvalitných modelov sú použité lacné plasty, ktoré pri náraze nezvládajú tlak. Vo väčšine prípadov sa tieto sedačky nedajú do automobilu ani správne pripútať a hrozí tak nebezpečenstvo. Často sa stretávame tiež s poťahmi sedačky, ktoré sú vyrobené z nevzdušných materiálov. V takom prípade sa nesprávne odvádza pot dieťaťa a môžu sa šíriť baktérie. V rámci bezpečnosti prepravy detí odporúčame výber sedačky výhradne u kvalitného a špecializovaného predajcu. Ten rodičom poradí, aká sedačka je pre ich dieťa najvhodnejšia a zodpovie všetky prípadné dotazy.

Slováci sa aktuálne pri výbere sedačky rozhodujú podľa nezávislých testov

Na Slovensku dávajú ľudia aktuálne najviac prednosť autosedačkám vo váhovej kategórii 9 – 18 kg, ktoré sú určené deťom od 9 mesiacov do 4 rokov. Tento typ autosedačky odporúčame deťom, ktoré sa už vedia samy posadiť, ale aj napriek tomu ešte potrebujú oporu do všetkých strán. V autosedačke sú dokonca chránené päťbodovým bezpečnostným pásom, ktorý smeruje sily pôsobiace pri náraze cez silné kosti tela do sedačky. Tento pás je možné jednoducho prispôsobiť veľkosti dieťaťa, ktoré je tak v sedačke vo väčšom bezpečí. Okrem toho sa ľudia aktuálne rozhodujú podľa výsledkov rôznych nezávislých testov, medzi ktoré patrí napríklad ADAC alebo dTest.

Autorom komentára je Lukáš Fiala z internetového obchodu s detským tovarom Funbaby.cz, ktorý sa zameriava na ponuku kvalitných kočíkov a autosedačiek.