5 výletov na jar 2015: Spoznajte čokoládový Londýn aj van Gogha v tulipánoch

Hoci dovolenka v jarných mesiacoch u nás zatiaľ nemá tak veľkú tradíciu, pre niektoré destinácie je to najideálnejšie obdobie návštevy. V mnohých tropických krajinách končí obdobie dažďov a do obdobia sucha je ešte ďaleko, takže vás tam čakajú príjemné teploty a príroda v rozkvete. Ak však nemáte čas alebo možnosť vyjsť si niekam ďalej, stavte na neďaleké metropoly. Aj rozkvitnutá a prebúdzajúca sa Európa má totiž niečo do seba! Kam teda v nadchádzajúcich týždňoch utiecť pred jarnou únavou a kde čerpať energiu na leto? Predstavíme vám tipy pre jar 2015.

Tip: Jarný Londýn praje gurmánom

Ak sa vám nechce cestovať príliš ďaleko, privítajte jar v britskej metropole. A najlepšie s čokoládovým dezertom či lahodnou šálkou kávy v ruke. Posledný víkend v marci totiž Londýn hostí čokoládový festival. Aj návštevníci, ktorí si strážia figúru, sa festivalu nemusia oblúkom vyhýbať, pretože v ponuke sú aj také špeciality, akými sú čokoládové masáže či čokoládové zábaly. Ak uprednostňujete dobrú kávu a radi by ste sa o nej a jej príprave viac dozvedeli, nenechajte si ujsť londýnsky kávový festival. V dvesto päťdesiatich stánkoch môžete vyskúšať kávu od najlepších svetových baristov, ochutnať cudzokrajné špeciality, naučiť sa maľovať mliekom do kávy alebo si vypočuť novinky britskej aj zahraničnej hudobnej scény.

Tipy na dovolenku:

Westbury ***, 3 dni, raňajky, letecky, od 346 eur

Tip: Pozorovanie vzácnych korytnačiek na Trinidadu

Ak máte radi prírodu a dovolenku v ďalekých krajoch by ste radi spojili s niečím netradičným, vydajte sa na Trinidad. Tento ostrov v Karibskom mori je totiž domovom kožatky veľkej – najväčšej žijúcej morskej korytnačky na svete, ktorá patrí medzi kriticky ohrozený druh. Od marca do júna môžete práve na Trinidade vidieť týchto korytnačiek až viac ako štyristo počas jednej noci. Zaujímavosťou ale je, že ich nájdete len na pláži Grande Riviere. Cez deň tak môžete na tomto karibskom ostrove pozorovať viac ako šesťsto rôznych druhov motýľov alebo štyristopäťdesiat druhov vtákov. Opomenúť sa nedá ani vynikajúca kuchyňa a vyhlásené miestne rumy. „Ak sa v nedeľu budete vyskytovať v severnej časti ostrova, môžete vidieť ďalšiu zvláštnosť Trinidadu, a to takzvaný lime, čo je piknik, pri ktorom miestni umiestňujú stoly a stoličky v blízkosti vody alebo priamo do nej. Môže sa vám tak stať, že sa pri pozvaní na obed či na miestny rum dosť namočíte,“ upozorňuje na netradičné zvyky Ivan Šidla, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je najväčším internetovým predajcom dovoleniek na Slovensku.

Tipy na dovolenku:

Magdalena Grand Beach Resort *****, 9 dní, raňajky, letecky, od 1 781 eur

Tip: Nezabudnuteľná Veľká noc v Španielsku

Ak už máte dosť farbenia vajíčok, pečenia barančekov a neohlásených návštev, oslávte veľkonočné sviatky tento rok inak. Vydajte sa do Španielska prežiť Semana Santa alebo Svätý týždeň. Atmosféra španielskych miest s kajúcnikmi oblečenými do kápi so zapálenou sviečkou v ruke, kráčajúcich za zvuku tlmených úderov bubnov vás prenesie späť do stredoveku a rozhodne budete mať ešte dlho na čo spomínať. Ak dávate prednosť veselším oslavám, tak si radšej vyberte uvoľnenejší sevillský jarný festival. Dva týždne po Svätom týždni prevoňajú ulice Sevilly pomarančové kvety a jazmín a v juhozápadnej časti mesta to ožije sprievodmi miestnych obyvateľov v tradičných farebných, dobrým pitím a jedlom a večernými zábavami, ktoré končia až neskoro po polnoci. Na jednom mieste tak môžete zažiť to najlepšie, čo Španielsko ponúka. V prípade, že sa vydáte na juh Španielska s deťmi, rozhodne nezabudnite pred odjazdom navštíviť útulok pre oslov v Nerje, kde si deti môžu vybraného oslíka samy nakŕmiť, pohladiť alebo sa na ňom zviesť. Nájdete tam dokonca aj kone, prasatá, kozy či psy, takže sa pripravte, že svojich potomkov budete odtiaľ na konci dňa len ťažko dostávať.

Tipy na dovolenku:

Playa Bonita****, 8 dní, polpenzia, letecky, od 495 eur

Tip: Nájdite van Gogha v tisícke tulipánov

Ak už dlhšiu dobu zvažujete cestu do Amsterdamu, nie je lepšia voľba než sa tam vybrať práve na jar. V tomto období sa návštevníkom sprístupnia tie najkrajšie jarné záhrady na svete Keukenhof. Tie sa otvárajú 20. marca. Od mesta sú vzdialené asi 40 minút autobusom. Rok 2015 bude v týchto záhradách dokonca rokom slávneho holandského maliara Vincenta van Gogha. Jeho portrét alebo selfie, ako je výstava nazvaná, sa má premietnuť do kvetinových porastov a stvárniť jeho podobu v tisícoch tulipánov. Organizátori výstavy ale nezabúdajú ani na aktivity pre deti, tie sa budú môcť zúčastniť hľadania pokladu, prebehnúť bludiskom alebo navštíviť detskú farmu. Ak máte záujem o dôkladnejšie preskúmanie samotného Amsterdamu môžete využiť služieb Amsterdam Canal Bus, ktorý zaisťuje okružnú plavbu po meste. Za jeden deň sa platí necelých 20 eur pre dospelú osobu.

Tipy na dovolenku:

Atlas hotel ***, 4 dni, letecky, raňajky, od 401 eur

Tip: Jarná romantika pod rozkvitnutými čerešňami

Jar praje zamilovaným, a ak sa vám nechce čakať až do mája na pusu pod čerešňou od drahej polovičky, vydajte sa už v apríli do japonskej Osaky. V záhradách osackého hradu totiž nájdete viac ako štyri tisíc kvitnúcich sakúr alebo čerešní. „Pravdepodobne tu stretnete aj mnoho miestnych, pretože obdobie kvitnutia čerešní má v Japonsku dokonca aj svoj vlastný sviatok Hanami, ktorého zmyslom je tešiť sa z pohľadu na čerešne obsypané kvetmi. Zároveň je tento sviatok pripomenutím toho, že žiadna krása netrvá večne,“ vysvetľuje Ivan Šidla z cestovnej kancelárie Invia, ktorá sprostredkúva pobyty v mnohých zaujímavých destináciách. Až sa dostatočne vynadívate na kvety čerešní, nezabudnite navštíviť Shitennoji – prvý budhistický chrám postavený v Japonsku – a v prípade škaredého počasia nevynechajte onsen, čo sú japonské kúpele pri horúcich prameňoch.

Tipy na dovolenku:

Japonsko, 8 dní, letecky, raňajky, od 1 913 eur