Prevažná väčšina súčasných českých rodičov patrí do generácie takzvaných Husákových detí, silnej populačnej vlny sedemdesiatych rokov. Vzhľadom k tomu, že vtedajšia ponuka v obchodoch nebola najbohatšia, sami si museli ako deti vystačiť so stavebnicami Merkur či zbieraním Céčok. Oblečenie delili na slušné a to na lietanie po vonku, po škole chodili do Pioniera a ich rodičia sa netrápili tým, či u svojich potomkov nejako potlačujú ich osobnosť. Čo sa za štyridsať rokov zmenilo a sú na tom dnešné deti lepšie?
Moderné technológie v službách rodičov
Mnoho novopečených otcov a matiek s vďakou víta všetky moderné technológie, ktorými ich súčasný trh zásobuje. „Vďaka špeciálnym podložkám sa už nemusia obávať, že by si nevšimli u dieťaťa zástavy dychu v spánku, elektronické pestúnky im umožňujú zanechať dieťa bez výčitiek v inej miestnosti, pretože majú neustálu kontrolu o pohybe dieťaťa,“ uvádza Lukáš Fiala z e-shopu s detským tovarom Funbaby.cz. Fanúšikovia smartfónov si dokonca zdarma môžu zadovážiť aplikácie zaznamenávajúce spánok dieťaťa, množstvo vypitého mlieka alebo aplikácie simulujúce najrôznejšie monotónne zvuky pomáhajúce dieťaťu pri zaspávaní.
Babské rady alebo návrat k prírode a tradíciám
Úplne opačným trendom je návrat mnohých rodičov k radám našich babičiek. Do výchovy detí tak okrem moderných technológií stále viac prenikajú aj myšlienky o zjednodušení starostlivosti a návratu k tradíciám a koreňom. Mnoho maminiek úplne vedome obmedzuje zásah lekárov, ďalších odborníkov a moderných vymožeností do starostlivosti o svoje ratolesti. Odmietajú monitory dychu, ultra sajúceplienky, výživy z obchodov a vracajú sa k obyčajným bavlneným plienkam, príprave jedla doma a liečbe pomocou byliniek. Pre mnohých rodičov už nie je prvoradá úspora času, ktorú ponúkajú predpripravené detské výživy či plienky na jedno použitie. Chcú presne poznať zloženie výrobkov a ich vplyv na vývoj dieťaťa. Rastie tak napríklad záujem o bio produkty.
Hračky musia deti predovšetkým rozvíjať
Pri nákupe hračiek sa v súčasnej dobe dbá predovšetkým na to, aby reflektovali najnovšie poznatky z vývojovej psychológie a umožnili dieťaťu rozvíjať najrôznejšie schopnosti. „Dnešné hračky pomáhajú precvičovať motoriku, učia výslovnosť či dokonca cudzí jazyk. Skutočným trendom sa stala elektronika. Najväčší záujem majú deti o tablety a počítačové hry,“ popisuje Lukáš Fiala z internetového obchodu s detským tovarom Funbaby.cz. Podľa neho však narastá záujem aj o takzvané retro hračky, ktoré tí šťastnejší rodičia majú v dobrom stave v krabiciach či na pôdach, tí ostatní ich musia za podstatne vyššiu čiastku znovu kupovať. „Do módy sa dokonca opäť dostávajú drevené hračky, plechové autá, naťahovacie zvieratká na kľúčik alebo dnes už svetovo známe nafukovacie zvieratá,“ dodáva Fiala.
Niekto odmeňuje, iný trestá
S otvorením hraníc a prílivom zahraničnej literatúry a odborníkov sa k rodičom v omnoho väčšej miere dostávajú často úplne protichodné rady týkajúce sa výchovy ratolestí. Kým niekde prevláda výchova, na ktorú bola generácia Husákových detí zvyknutá, teda pevné až autoritatívne vedenie s jasnými pravidlami, inde sa rodičia prikláňajú k benevolentnejšej výchove. V niektorých domácnostiach teda prevažujú zákazy a príkazy, inde snaha dieťaťu všetko vysvetliť a doviesť ho k uvedomeniu si svojho správania. Sloboda a množstvo rád, ktoré sú vďaka internetu a médiám neustále k dispozícii, pre mnohých nastávajúcich alebo novopečených rodičov znamená aj zmätok a úzkosť z toho, aby volili správne. Všetci chceme pre svoje deti to najlepšie, a tak sa ľahko necháme zlákať všelijakými radami a poznámkami okolia. Nie je však potrebné sa zbytočne báť. Sú to totiž rodičia, kto pozná svoje deti najlepšie, a sú oprávnení voliť si starostlivosť a výchovu, ktorá im aj dieťaťu bude najviac vyhovovať, nech už si o tom ostatní myslia čokoľvek.