Ako naštartovať mozog po dovolenke? Dajte si sušené slivky a kreslite si!

S príchodom chladného septembra sa väčšina ľudí vracia z dovoleniek a prázdnin späť k bežnému pracovnému módu. Napriek tomu sa často nemôžu na prácu stopercentne sústrediť, ľahšie zabúdajú, utekajú myšlienkami od úloh a všetko im trvá dlhšie, než obvykle. Ako teda po dovolenke naštartovať mozog tak, aby opäť fungoval naplno?

Hoci sa zdá, že ide o značný problém a mnoho ľudí za ním hľadá niečo viac, často ide len o to, že mozog nedostáva tú správnu výživu a na chvíľu vypadol z tréningu, ľudovo povedané vypol. Je potrebné mu dodať energiu a vhodnými metódami ho opäť naštartovať. Ak pociťujete zhoršenie sústredenia a pamäte už dlhšiu dobu, o to viac pozornosti by ste mali nasledujúcim radám venovať.

  1. Kreslite si

V minulosti sa hovorilo, že neuróny, ktoré prenášajú informácie a signály sú vo chvíli nášho narodenia v maximálnom možnom počte, a postupom času o ne už len prichádzame. To však nie je pravda. Tréningom dokonca dochádza k prepojovaniu neurónov a vytváraniu nových spojov, takzvaných synapsií. Ak však necháte ležať ladom a celé dni, týždne, mesiace či dokonca roky vykonávate rovnaké činnosti, nad ktorými už nemusíte viac uvažovať, prepojenie neurónov výrazne ubudne. To vo výsledku vedie k zhoršeniu pamäte a k zacykleniu v uvažovaní. Horšie budete nachádzať aj nové riešenia. Podľa profesora Hansa Georga Nehena z Memory Clinic je preto dôležité trénovať pamäť ako sval. Tiež tvrdí, že na to, aby naša dátová diaľnica v mozgu fungovala, je dôležité, aby mali bunky medzi sebou najmenej 10 tisíc spojov. Ako teda mozog jednoducho precvičiť, aby sa opäť naštartoval? Skúste ísť napríklad na nákup bez spísaného zoznamu, naučte sa pár cudzích slovíčok, vylúštite si občas nejakú krížovku či sudoku alebo si napríklad kreslite. Práve kreslením sa totiž mozog rozvíja, dochádza k lepšiemu prepojeniu ľavej a pravej hemisféry a pomáha tvoriť takzvané myšlienkové mapy. Tie sú vynikajúcim prostriedkom na dobré a dlhodobé zapamätanie si informácií a súvislostí a využíva sa tak napríklad na učenie, premýšľanie alebo napríklad zaujímavé riešenie problémov.

  1. Dajte si sušené slivky

Aby mozog pracoval na plné obrátky, je potrebné mu tiež dodať energiu vhodnými potravinami. Aj tu sa teda ukazuje, ako dôležitá je zdravá a vyvážená strava. „Ak chcete podporiť funkcie mozgu a ľudovo povedané ho naštartovať, mali by ste do jedálničku zaradiť viac ovocia. Obsahuje totiž zdravé cukry, ktoré dodávajú energiu všetkým bunkám v tele, teda aj tým v mozgu. Ovocia navyše obsahuje látku bór, ktorá okrem iného podporuje efektívne myslenie. Ľudia s nedostatkom bóru trpia zníženou pozornosťou, majú zhoršené myslenie aj pamäť,“ radí MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty. Veľké množstvo bóru je okrem čerstvého ovocia aj v sušených slivkách, hrozienkach, mandliach, brokolici alebo napríklad v arašidoch. Okrem cukru potrebuje mozog aj vitamíny (najmä skupiny B či vitamín E), železo či selén. Kombinácia týchto látok prispieva napríklad k optimálnej funkcii nervového systému, normálnej psychickej funkcii, znižuje mieru únavy a vyčerpania alebo tiež podporuje optimálne kognitívne funkcie. Ak chcete mať istotu, že mozgu dodávate tieto látky v optimálnom dennom množstve, môžete sa poobhliadnuť po vhodných doplnkoch stravy. Na trhu je napríklad Mind Master s kombináciou týchto živín vo vyváženom množstve.

  1. Vyrazte na prechádzku

Okrem špeciálneho tréningu a správnej výživy sa dostávame k tretiemu dôležitému pilieru kvalitne a naplno fungujúceho mozgu – k pohybu. Hoci má väčšina ľudí pohyb a cvičenie spojené len s chudnutím či budovaním svalovej hmoty, je zásadný aj pre ľudský mozog. Najmä šport na vytrvalostnej báze je ideálny na podporu prekrvenia mozgu a zároveň na produkciu nových nervových buniek. Pri behu, jazde na bicykli, lezení na skale alebo napríklad bedmintone totiž musia tisícky nervových optimálne spolupracovať a mozog funguje na plné obrátky. Ak teda máte pocit, že sa na prácu nemôžete sústrediť, urobte si krátku prechádzku, kľudne len do kancelárie o pár poschodí nižšie, alebo si dajte krátky šprint po chodbe. Ak máte priestoru viac, sadnite si na bicykel a dajte si pár kilometrov, prípadne si prechádzku pretiahnite a vydajte sa na čerstvý vzduch. Po pohybu budete sústredenejší a budete si lepšie pamätať.