Ako zabaviť deti počas daždivých dní? Dojčatá hovoriacimi hračkami, predškolákov domácim divadlom

Letné prázdniny sú nenávratne preč. A s nimi dovolenky pri mori, behanie po lese, tábory a slnečné počasie. S jeseňou prichádzajú nielen znesiteľnejšie teploty, kratšie dni a dlhšie noci, ale aj problém, ako počas daždivých dní zabaviť svojich potomkov. Čo podniknúť, aby ste predišli počas daždivých víkendov ponorkovej chorobe? Ako zabavíte najmenšie deti a najstarších potomkov odtrhnete od počítača? Prečítajte si tipy, ktoré vám ušetria čas aj nervy s ratolesťami.

Malé deti ocenia predovšetkým pozornosť

S najmenšími deťmi stavte na klasickú zábavu. Ocenia totiž predovšetkým vašu pozornosť. Vymaľovávajte, kreslite, spievajte, tancujte. „Hitom ostatnej doby sú penové či drevené puzzle, vďaka ktorým malé deti rozvíjajú jemnú motoriku, učia sa logické a priestorové myslenie a spoznávajú tvary,“ radí Lukáš Fiala z českého e-shopu Funbaby.cz, ktorý ponúka široký sortiment hračiek a vybavenia pre deti. Vyskúšať môžete aj interaktívne hračky, ktoré deti učia nové slová a zvuky. „Existuje veľké množstvo plyšových hračiek, ktoré simulujú domácich miláčikov, alebo hovoria. A to nielen slovensky, ale často aj v cudzom jazyku,“ dodáva Lukáš Fiala. Aby ste deťom zaistili pohyb, aj keď ste s nimi celý deň doma, stavte na odrážadlá. Malé deti farebné odrážadlá milujú a ak majú dostatok voľného priestoru, aby sa s nimi mohli pohybovať, budú sa vám po byte či dome preháňať kľudne pol dňa.

Predškolákov nalákajte na domáce divadlo

Ak už máte filmový víkend za sebou a v kine ste už videli všetky novinky, skúste predškolákov počas daždivých dní zabaviť prípravou domáceho divadla. Doobeda vyrobíte kulisy z farebných papierov a špajdlí, poobede si môžete prehrať všetky obľúbené príbehy. Ak si vystúpenie natočíte, môžete si vlastné divadelné predstavenie neskôr pustiť alebo sa oň podeliť so svetom. V prípade, že sa necítite na vyrábanie, na internete si ľahko zadovážite nielen jednotlivé maňušky, ale aj celé divadlo.

Počas dní, kedy by ani psa von nikto nevyhnal a stolné hry vás už nebavia, skúste deti zapojiť aj do bežných aktivít. Dajte im možnosť, aby s vami uvarili obed, upiekli koláč, skúsili niečo vyrobiť. Na internete nájdete množstvo návodov a videí na výrobu ozdôb, sviečok a iných drobností. Ak ich schováte na Vianoce, budú mať deti pre príbuzných a kamarátov pekný darček.

Do lesa aj v daždi, len v kvalitnom oblečení

Presvedčiť školákov, aby v pochmúrnom počasí odtrhli zrak od televízie či počítača, sa môže zdať ako nadľudská úloha. Musíte im preto ponúknuť taký program, ktorým sa potom budú počas týždňa radi chváliť spolužiakom. Staršie deti rozhodne zabavíte stolnými hrami, ktorých je dnes na trhu obrovské množstvo. Skúste na povale alebo v pivnici pohľadať aj také klasiky, ako Monopoly alebo Dostihy a stávky. V rozvoji strategického myslenia, plánovania a miere adrenalínu totiž predbehne aj mnoho moderných hier a pri nakupovaní koňov či budov si na škaredé počasie ani nespomeniete.

Dobre oblečené deti sa nemusíte báť vziať na jeseň ani do lesa či kopcov. Ako sa hovorí, nie je zlé počasie, len zlé oblečenie. „Ak teda zvolíte viac vrstiev, priedušnú, ale zároveň nepremokavú bundu a kvalitné topánky, staršie deti bez problémov vydržia niekoľko hodín aj v jesennom počasí,“ hovorí Lukáš Fiala z českého e-shopu Funbaby.cz, ponúkajúceho okrem iného aj kvalitné detské oblečenie. „V prírode navyše deti nie sú rozptyľované množstvom vnemov, čo môže najmä tie so sklonom k hyperaktivite, ukľudniť. Deťom zaistíte pohyb a budete mať čas v kľude sa v kľude porozprávať a prebrať všetko, na čo v hektickom týždni nie je čas,“ dopĺňa Fiala. Ak prechádzku zakončíte v príjemnom prostredí pri šálke horúcej čokolády a niečoho dobrého na zub, môžete začať peknú rodinnú tradíciu.