Zimné olympijské strediská lákajú lyžiarov dodnes alebo Tipy, kde v Európe nasať olympijskú atmosféru

Najväčší športový sviatok roku – zimné olympijské hry, boli cez víkend slávnostne zahájené. Športovci tento rok pomerajú svoje sily až v ďalekom Pchjongčchangu, aj európske mestá ale v minulosti niekoľkokrát hostili olympijské hry a športové areály sú dodnes otvorené turistom. Vo Francúzsku si tak prídu na svoje milovníci náročných terénov, v Švajčiarsku zástanci luxusu a v Taliansku nadšenci snowboardingu. Výber zaujímavých miest, na ktorých sa písala športová história, vám prinášame v nasledujúcom článku.

Rodisko olympijskej myšlienky je rajom pre freeride lyžiarov

Francúzske mesto Chamonix na úpätí hory Mont Blanc sa pýši veľmi bohatou históriou. Veď práve tu sa konal prvý variant zimných olympijských hier. Ten prebehol v roku 1924 ako predohra letnej olympiády pod názvom Týždeň zimných športov, spätne však práve táto športová udalosť bola označená za prvé olympijské hry vôbec. Jedinečnú atmosféru v oblasti Chamonix obdivujú lyžiari dodnes. Mont Blanc na jednej strane a hlboké údolie rieky Arvy na strane druhej totiž všetkým milovníkov zimy ponúkajú atmosféru, ktorá nemá v Alpách obdobu. Zimné športy si navyše turisti môžu užiť v niekoľkých ski areáloch. „Chamonix je najznámejší, dvadsať kilometrov dlhý zjazd voľným terénom Valléé Blanche, ktorý začína 3 842 metrov nad morom,“ odporúča Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou v predaji online zájazdov na slovenskom trhu.

Svätý Móric je symbolom luxusu

Švajčiarske mesto Svätý Móric hostilo olympijské hry hneď dvakrát. V roku 1928 sa tu konali vôbec prvé samostatné zimné olympijské hry, o dvadsať rokov neskôr hostilo mesto prvé olympijské hry po skončení Druhej svetovej vojny. Svätý Móric je preto právom považovaný za kolísku zimných športov. Dnes je táto oblasť populárna najmä u náročnejšej klientely, ktorá sem jazdí za luxusom, kvalitnými službami, slnečným podnebím a perfektnými snehovými podmienkami. Zjazdoví lyžiari môžu využiť jedno z troch stredísk. Najväčšie z nich Corviglia ležiace na južných svahoch priamo nad mestom ponúka dobré podmienky pre začiatočníkov, vo vyšších polohách, ktoré dosahujú až 3 tisíc metrov nad morom, sú ale na vyskúšanie aj obtiažnejšie a členitné zjazdovky. Protiľahlý Corvatsch na prvý pohľad zaujme krásnym výhľadom na zamrznuté jazero Silvaplana. Lyžiari ocenia modernú presklenú lanovku, ktorá vedie až do výšky 3 300 metrov a kvalitné zvezenie sa po ľadovci. Trojicu stredísk, do ktorých spravidla platí jeden skipas, uzatvára Diavolezza/Lagalb. Tento areál ponúka menšie množstvo zjazdoviek, aj tu si ale prídu na svoje lyžiari všetkých úrovní.

Lyžiarska sezóna v Nórsku trvá aj pol roku

Olympijské hry v nórskom Lillehammeri boli výnimočné najmä dátumom svojho konania. Konali sa totiž v roku 1994 už po dvoch rokoch po posledných hrách, a to na základe rozhodnutia Olympijského výboru, že zimná olympiáda sa už naďalej bude konať v rovnaký rok ako olympiáda letná. Aj dnes veľmi známe lyžiarske stredisko Kvitfjell bolo vybudované kvôli tejto športovej udalosti. Dnes často hostí majstrovstvá sveta v rýchlostných disciplínach a miestne strmé svahy sú medzi lyžiarmi povestné. Okrem strmých zjazdov ale ponúka toto mladé stredisko aj menej náročné svahy, snowpark aj zázemie pre rodiny s deťmi. Nórsko je okrem toho typické láskou k bežkovému lyžovaniu. Milovníci bežiek tak v okolí Kvittfjellu nájdu mnoho kvalitných stôp. „Vo východnej oblasti Nórska môžu areály ponúknuť veľké množstvo kvalitného snehu, lyžiarska sezóna tu preto trvá už od novembra až do konca apríla. Celodenný skipas si tu dospelá osoba môže kúpiť za 430 nórskych korún, teda zhruba 44 eur,“ komentuje Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka letné aj zimné zájazdy po celom svete.

Turín zaujme snowboardistov aj milovníkov adrenalínových zjazdov

Jubilejné dvadsiate olympijské hry sa v roku 2006 konali v talianskom Turíne. Mesto v severozápadnej časti Talianska ponúklo športovcom zázemie 15 rôznych športovísk v meste alebo jeho priľahlom okolí. Hlavným dejiskom lyžiarskych disciplín sa stalo stredisko Sansicario Fraiteve, ktoré sa rozprestiera na úpätí hory Monte Fraiteve. To aj dvanásť rokov po skončení olympijských hier ponúka milovníkom lyžovanie na 31 zjazdových tratiach rôznych náročností. Najväčším lákadlom je 3,5 kilometra dlhá náročná zjazdovka nazývaná Pista Olimpica vedúca z vrcholku Monte Fraiteve až do dediny Sansicario, na ktorom sa v roku 2006 konali hneď tri olympijské závody. Na prepravu po areáli môžu návštevníci využiť 11 vlekov a lanoviek, denný skipas si návštevník kúpi za 34 eur na osobu.

Počas zimných olympijských hier v Turíne dostal väčší priestor aj snowboarding, snowboard cross tu bol dokonca na zoznam olympijských športov zaradený prvýkrát. Všetky snowboardové disciplíny hostilo horské stredisko Bardonecchia, ktoré ponúka perfektné zázemie pre milovníkov jazdenie na doske dodnes. Na svoje si prídu aj milovníci freeridového lyžovania, k dispozícii je ale, samozrejme, aj mnoho zjazdoviek pre menej zdatných lyžiarov. V Bardonecchii bola v roku 2006 aj olympijská dedinka, miestne hotely sú preto často novo zrekonštruované a ponúkajú veľmi komfortné ubytovanie.