First Minute dovolenky kúpilo dvakrát viac Slovákov ako vlani. Hitom leta je Turecko

Slováci majú tento rok extrémny záujem o letné dovolenky v režime First Minute. Z údajov cestovnej agentúry Invia vyplýva, že výhodnú dovolenku si zatiaľ kúpilo o 98 % viac turistov ako v rovnakom období minulého roka. Prekvapením sezóny je výrazná zmena rebríčku najobľúbenejších letných cieľov a extrémny dopyt po dovolenke v Turecku. To sa tento rok vďaka šesťnásobnému medziročnému nárasti záujmu slovenských turistov stalo dokonca najpopulárnejšou dovolenkovou destináciou. Stále častejšie sa slovenskí turisti chystajú aj do exotiky.

Výrazné navýšenie dopytu zaznamenáva cestovná agentúra Invia v prípade všetkých destinácií. Klasické európske destinácie, ktoré štandardne patria v lete k najpopulárnejším, však v tohtoročnej sezóne doháňa Turecko a africké krajiny. Turecko tvorí dokonca 30 % podiel na predaji všetkých First Minute zájazdov a stáva sa jednoznačne najpopulárneším letným dovolenkovým cieľom slovenských turistov. Aj Egypt, ktorý je v tomto roku treťou najvyhľadávanejšou lokalitou, sa teší stále väčšiemu záujmu. Obrovský boom zažíva aj Tunisko.

„Dopyt po zájazdoch do Tuniska v porovnaní s minulým rokom narástol, podobne ako v prípade Turecka, šesťkrát. Ľudia sa sem vracajú vďaka vysokej kvalite služieb a perfektným podmienkam na kúpanie či potápanie. Cena dovoleniek v týchto krajinách je pritom podobná alebo nižšia ako v klasických európskych destináciach, čo si Slováci začínajú stále viac uvedomovať,“ vysvetľuje nárast dopytu Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou na slovenskom trhu v oblasti predaja dovolenky cez internet.

Z klasických európskych destinácií boduje u slovenských turistov predovšetkým Grécko. First Minute dovolenku si do juhoeurópskej destinácie kúpilo zatiaľ 16 % cestovateľov. Päticu najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií uzatvára Bulharsko a Chorvátsko, destinácia obľúbená najmä u rodín s deťmi. Slováci sa ale stále častejšie neboja vyrážať do exotiky. Dovolenka na Cypre alebo Kapverdách sa tak v porovnaní s vlaňajškom teší až trojnásobne vyššiemu záujmu.

Slováci za letnú dovolenku v režime First Minute zaplatia priemerne 606 eur na osobu, čo je o 57 eur viac ako v minulom roku. Priemerná cena dovolenky v najobľúbenejších destináciach ale vďaka zvýšenému dopytu skôr klesla. „Priemerná cena zájazdu do obľúbeného Turecka tento rok v režime First Minute predstavuje 675 eur na osobu, čo je o 22 eur menej ako v uplynulom roku. Aj priemerné ceny zájazdov do Grécka sú v porovnaní s minuloročnou sezónou mierne nižšie,“ rekapituluje Michal Tůma a dodáva, že First Minute zájazdy za najvýhodnejšie ceny budú cestovné kancelárie ponúkať do konca januára. Ponuka First Minute zájazdov potom ostane dostupná až do konca marca, záujemci však musia počítať s nižšími zľavami a obmedzenou kapacitou.

Najobľúbenejšie destinácie v režime First Minute

Destinácia Podiel na predaji FM 2018  

Priemerná cena na osobu 2017/2018

Podiel na predaji FM 2017  

Priemerná cena na osobu 2016/2017

Turecko 30 % 675 EUR 9 % 697 EUR
Grécko 16 % 634 EUR 21 % 645 EUR
Egypt 13 % 588 EUR 13 % 575 EUR
Bulharsko 11 % 470 EUR 20 % 466 EUR
Chorvátsko 9 % 377 EUR 15 % 313 EUR
Taliansko 6 % 537 EUR 8 % 330 EUR
Španielsko 4 % 666 EUR 5 % 696 EUR
Tunisko 4 % 605 EUR 1 % 584 EUR
Cyprus 2 % 820 EUR 1 % 892 EUR
Kapverdy 2 % 1140 EUR 1 % 1072 EUR

Zdroj: štatistiky Invia