Slováci na leto mieria do Turecka, volia lietadlo a stravu all inclusive

Najobľúbenejšou letnou destináciou slovenských turistov, ktorí cestujú na dovolenku s cestovnou kanceláriou, je Turecko. Zájazdy do tureckých letovísk preferuje 19,5 % zákazníkov cestovnej agentúry Invia. V rebríčku najpopulárnejších krajín nasleduje Grécko, Egypt a Chorvátsko. Slováci čoraz viac na svojich dovolenkách preferujú komfort. Celkovo 79,5 % turistov dáva prednosť leteckej doprave. V prípade stravy zasa vedú all inclusive pobyty, ktoré si zvolilo 73 % klientov Invia.

Analýza štatistík cestovnej agentúry Invia, ktorá je najväčším predajcom zájazdov cez internet na Slovensku, zhodnotila viac ako 10 tisíc zájazdov predaných na leto 2015. Analýza poukazuje na skutočnosť, že cestovatelia najčastejšie kupujú zájazdy do Turecka, za ktoré minú priemerne 676 eur na osobu. Naopak, najmenej turisti investujú do dovolenky v Chorvátsku, priemerná cena na osobu je totiž 299 eur. Novinkou v desiatke najobľúbenejších destinácií v tomto roku je Albánsko.

„Z analýzy predaných zájazdov na leto 2015 vyplýva, že Slováci si na svojich dovolenkách stále častejšie dopriavajú vysoký komfort. Potvrdzuje to trojica najobľúbenejších destinácií, ktorými sú Grécko, Turecko a Egypt. Práve tieto krajiny poskytujú možnosť ubytovania v exkluzívnych rezortoch s kvalitnými službami,“ uviedol Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia, ktorá je najväčším internetovým predajcom zájazdov. „Aktuálne registrujeme zvýšený počet dotazov, či finančná situácia Grécka neohrozí kvalitu služieb tamojších hotelov. Turisti sa však návštevy Grécka nemusia obávať, hotelieri sa snažia udržať klientelu a poskytovaný servis, naopak, skvalitňujú. Návštevníkom však odporúčame, aby si na návštevu Grécka zobrali dostatočnú finančnú hotovosť,“ upozornil Ivan Šidla.

Vysoké nároky na komfort potvrdzuje aj zvýšený dopyt po zájazdoch so stravou formou all inclusive. Tej v tomto roku dáva prednosť 73 % zákazníkov cestovnej agentúry Invia. Priemerná cena all inclusive pobytov je 608 eur na osobu. Polpenziu volí 16 % turistov, tieto zájazdy vyjdú priemerne na 383 eur. A 6 % si kupuje pobyty bez stravy, za ktoré priemerne zaplatí 268 eur na osobu.

Analýza predaja pobytov na leto 2015 poukazuje na to, že 79,5 % cestovateľov dáva prednosť leteckej doprave. „Úplná prevaha leteckých zájazdov korešponduje s vysokým dopytom po vzdialenejších destináciách, akými sú Turecko či Grécko. Naopak, vlastným automobilom či autobusom ľudia cestujú do bližších krajín, najčastejšie do Chorvátska alebo Talianska,“ doplnil Ivan Šidla s tým, že podiel vlastnej dopravy predstavuje 13,5 % na celkovom predaji pobytov cestovnej agentúry Invia, pričom preprava autobusom predstavuje 7 % podiel.