Autom, lietadlom aj loďou alebo Aké sú špecifiká cestovania s deťmi do zahraničia

Hoci je polovica leta už za nami, ešte necelý mesiac prázdnin nás čaká. Chystáte sa s rodinou v auguste na dovolenku? Cesty do zahraničia so sebou prinášajú určité špecifiká, ktoré by ste nemali opomenúť. Či už plánujete vyraziť autom do stredomorských letovísk, lietadlom do exotických krajín alebo na plavbu jachtou, vždy myslite na bezpečnosť svojich detí. V nasledujúcom článku vám priblížime niekoľko špecifík, ktoré zahŕňa cestovanie autom, lietadlom alebo loďou.

Do auta nezabudnite autosedačku, vybavte dieťaťu včas pas

Chorvátsko, Taliansko a ďalšie destinácie na pobreží Stredozemného mora patria medzi obľúbené rodinné letoviská, kam sa ľahko a za pár hodín dostanete vlastným autom. Nielen preto dnes nájdete na juhoeurópskych plážach najviac rodičov s deťmi. Predtým, ako sa vydáte na cestu, overte si, že ste na ňu dostatočne vybavení. Myslite predovšetkým na bezpečnosť svojich malých pasažierov. Autosedačka je podľa zákona povinná pre deti do výšky 150 cm a váhy 36 kg v celej Európskej únii. Výber vhodnej autosedačky musí predovšetkým zohľadňovať váhu a výšku dieťaťa. Musí byť aj technicky vhodná do typu automobilu. Novinkou je systém Isofix, ktorý umožňuje pripevniť autosedačku ku karosérii, čo zvyšuje bezpečnosť dieťaťa. Nevyhnutnosťou sú tiež troj- až päťbodové bezpečnostné pásy, nastaviteľné opierky chrbta a hlavy a polstrovanie. Pohodlie je dôležité, pretože dieťa bude v autosedačke sedieť veľa hodín, vysvetľuje Lukáš Fiala z internetového obchodu Funbaby.cz, ktorý ponúka širokú škálu autosedačiek.

Od roku 2012 tiež platí zákon, že dieťa nesmie vycestovať do zahraničia bez platného cestovného dokladu. Vlastný pas tak musia mať aj novorodenci a batoľatá. Vydanie dokladu nejakú chvíľu zaberie, venujte sa preto jeho vybaveniu s dostatočným predstihom. Na cestách majte poruke aj lekárničku so základnými medikamentami, ktoré pomôžu v prípade nevoľnosti, a teplé oblečenie či prikrývku, ktoré sa budú hodiť najmä pri cestovaní v noci, kedy býva chladnejšie. „Doma nenechávajte ani obľúbené hračky, ktoré dieťa v aute zabavia, a na ktoré je zvyknuté,“ dodáva Fiala.

O cestovaní lietadlom s deťmi informujte cestovnú kanceláriu

Cesty lietadlom s malými deťmi bývajú často nočnou morou rodičov aj ostatných pasažierov. Malým cestovateľom spravidla chýba zábava, boja sa, sú hladné alebo smädné alebo im nebýva dobre. Nedostatok pohodlia si tak kompenzujú hlasitým plačom. Aby váš let prebehol bez problémov a v kľude, mala by mu predchádzať príprava. „Letecké spoločnosti bývajú na deti pripravené, často ponúkajú služby, ktoré zohľadňujú potreby malých pasažierov. Na palube sa nechajte usadiť skôr do prvej rady, tam je k dispozícii väčší priestor pre vybavenie, ktoré na starostlivosť o dieťa počas letu potrebujete. Prenechajte dieťaťu miesto pri okienku, aby sa mohlo zabaviť pohľadom von. Nebojte sa letušky požiadať, aby vám ohriali vlastnú stravu v dojčenskej fľaške, prípadne si objednajte detské menu. Novorodencom a batoľatám nezabudnite vziať cumlík,“ radí Lukáš Fiala z e-shopu Funbaby.cz. Problém nie je ani s výmenou plienok, toalety obvykle bývajú vybavené prebaľovacím pultom.

Predtým, ako vyrazíte na letisko, overte si cestové podmienky danej leteckej spoločnosti. Vo väčšine prípadov platí, že dieťa do veku dvoch rokov musí cestovať na kolenách rodiča. Niektoré spoločnosti, naopak, umožňujú autosedačky certifikované pre použitie v lietadle. O tom, že cestujete s deťmi, preto dajte včas vedieť cestovnej kancelárii, ktorá vám podá informácie o možnostiach a službách na danom lete. Ak potrebujete prepraviť kočík, môžete si ho vziať až k lietadlu, kde je následne uložený do batožinového priestoru a pri výstupe opäť pripravený na použitie. Jeho preprava je zdarma. Nutnosť cestovných dokladov pre deti platí aj v tomto prípade. Nezabudnite si so sebou zobrať ani hračky alebo knižky, ktoré ratolestiam skrátia dlhú chvíľu.

Na jachtu s vestou a bezpečnostnou sieťou

Ak patríte medzi milovníkov cestovania na vode, a tentokrát chcete na palubu vziať aj svoje deti, postarajte sa predovšetkým o ich úplnú bezpečnosť. Nad čím sa dospelí nepozastavia, to môže pre detskú posádku predstavovať značné riziko. Plavba na jachte je veľkým adrenalínovým zážitkom, je však potrebné zoznámiť deti so základnými pravidlami správania sa na palube. Nutnosťou je nosenie záchrannej vesty, a to počas celej doby plavby. Na všetky zábradlia lodi si tiež nechajte nainštalovať bezpečnostné siete, vďaka ktorým malí nezbedníci nevypadnú do mora. Pre váš väčší kľud obaľte kajutu aj tvrdé predmety na palube vankúšmi alebo iným mäkkým materiálom, aby nedošlo k zraneniu. Obzvlášť starostliví rodičia môžu svoje deti vyzbrojiť cyklistickou helmou, odporúča Lukáš Fiala z e-shopu Funbaby.cz.

V kufri by nemalo chýbať ani nepremokavé oblečenie, ktoré si so sebou zabaľte aj v období letných prázdnin. Počasie na mori je totiž nevypočítateľné a kvalitný odev ochráni pred prípadným dažďom a vetrom. Súčasťou detskej jachtárskej výbavy by mala byť aj pokrývka hlavy, slnečné okuliare a opaľovací krém, UV žiarenie býva v južných krajinách intenzívnejšie. Nevyhnutnosťou je aj pevná obuv, aby si dieťa pri pohybe na nepokojnej palube nevyvrtlo nohu. Doma nenechávajte ani detské cestovné doklady a lekárničku so základnými zdravotníckymi potrebami, najmä liekmi proti morskej chorobe. Plavba loďou trvá spravidla týždeň, majte preto k dispozícii aj vhodnú zábavu, na ktorú sú deti zvyknuté v bežnom prostredí.