Najlepšie septembrové tipy, kam sa vybrať počas sviatku na výlety

Cestovatelia začali plánovať svoje jesenné dovolenky. Jedinečnú príležitosť, ako si užiť trochu jesenného slnka a ušetriť si dovolenku na Vianoce, ponúka blížiaci sa štátny sviatok. Tento rok pripadá sviatok Sedembolestnej Panny Márie na utorok a poskytuje tak ideálnu príležitosť na zájazd počas predĺženého víkendu. Slovenskí turisti minulý rok tento sviatok využívali najčastejšie na cesty do Grécka, kam mierilo 31 % klientov cestovnej agentúry Invia. Za svoje jesenné dovolenky na gréckych ostrovoch minuli priemerne 564 eur na osobu.

V uplynulom roku pripadal sviatok 15. septembra na pondelok. Štatistiky cestovnej agentúry Invia, ktorá je najväčším online predajcom zájazdov na Slovensku, ukázali, že turisti predĺžený víkend využili na cesty do Grécka (31 %), Turecka (18 %) a do Egypta (13 %). „Slovenskí turisti septembrový sviatok Sedembolestnej Panny Márie s obľubou využívajú na cesty k moru. Oceňujú nižšie ceny pobytov a menší počet turistov v letoviskách. Priemerne do svojich dovoleniek investujú 560 eur na osobu,“ informoval Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka tisíce jesenných zájazdov po Slovensku aj zahraničí.

Predaj dovoleniek cestovnej agentúry Invia na sviatok 15. septembra 2014

Destinácia Podiel na predaji september 2014 Priemerná cena na osobu 2014
Grécko 31 % 564
Turecko 18 % 684
Egypt 13 % 617
Tunisko 8 % 451
Taliansko 7 % 500
Španielsko 7 % 571
Cyprus 4 % 722
Chorvátsko 2,5 % 210
Kapverdské ostrovy 2 % 871
Maroko 1,5 % 480

 

Tipy na netradičné výlety

Prinášame niekoľko tipov, ako si môžete bez výčitiek predĺžiť víkend a vyraziť načerpať sily, kým sa prihlási zima. Prečítajte si, čo je možné za štyri dni zvládnuť a kam sa môžete tento rok konečne pozrieť.

Tip: Zažeňte jesenné chmúry relaxom v kúpeľoch

Ak sa vám nechce vyrážať príliš ďaleko, stavte na niektoré zo slovenských kúpeľov. Napríklad dvojdenný pobyt v piešťanských prameňoch vás vraj doslova postaví na nohy. V povestiach sa ich zázračná sila traduje už od dôb rímskych vojakov, ktorí tam údajne neuveriteľnou rýchlosťou nabrali sily a zbavili sa únavy z niekoľkodenných pochodov. Dnes dokonca môžete pridať aj masáže, zábaly či pitné kúry. Tamojšou sírnou vodou posilníte pohybový aparát aj centrálny nervový systém a pri prechádzke farebným lístím k legendárnemu hradu Čachtice sa príjemne naladíte na nadchádzajúce mesiac.

Tipy na dovolenku:

Balnea Grand ***, 12. 9. – 14. 9., polpenzia, vlastná doprava, od 134 €, viac tu:

 

Tip: Zažite všetky farby jesene v národnom parku

Štyri dni sú ideálna doba na preskúmanie niektorej z okolitých krajín. Ak túžite utiecť do prírody a kochať sa zimným ohňostrojom farieb, stavte na nemecký národný park Hainich rozkladajúci sa na západe Durínska. „Hoci toto miesto nie je príliš známe, pýši sa najväčším súvislým územím bukov a ďalších listnatých stromov v Nemecku. Dokonca je zapísané aj v zozname UNESCO,“ hovorí Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia, ktorá poskytuje prehľadnú ponuku jesenných dovoleniek od viac ako 300 renomovaných cestovných kancelárií. Vďaka miestnej ceste v korunách stromov si pohľad na prírodu môžete užiť aj zhora.

Ak sa už do tejto časti Nemecka rozhodnete vypraviť, nezabudnite navštíviť Drážďany. Saská baroková metropola ponúka okrem iného katedrálu Najväčšej Trojice, kostol Panny Márie alebo Frauenkirche či  Semperovu operu.

Tipy na dovolenku:

Hotel Ringhotel ****, 14. 9. – 15. 9., raňajky, vlastná doprava, od 51 €, viac tu

 

Tip: Orientálna dovolenka pre náročných

Ak ste si ešte neužili dostatok slnečných lúčov a túžite po väčších diaľkach, skúste dovolenku s vôňou orientu. Starobylé marocké mesto Marrakéš nie je náhodou obľúbenou destináciou známych umelcov aj významných osobností. Mieša sa tu totiž príjemné podnebie, atmosféra rozprávok Tisíc a jednej noci a moderné vymoženosti. Hoci si tak v mnohých hoteloch budete pripadať ako na návšteve u sultána, bez problémov sa tam dohovoríte a pripojíte na wifi. Na trhoch si dokonca môžete lacno nakúpiť korenie, ktoré vás bude zahrievať celú zimu.

Tipy na dovolenku:

Magic Hotel Aqua Mirage ****, 12. 9. – 19. 9. , all inclusive, letecky, od 488 €, viac tu

 

Tip: Dovolenka na ostrove vulkánov

Teplota vzduchu okolo tridsiatky, príjemný morský vánok a minimum turistov. Tak vyzerá septembrová dovolenka na Lanzarote, jednom z Kanárskych ostrovov. Milovníci aktívnej dovolenky ocenia aj zaujímavé cesty a trasy po ostrove. Lanzarote totiž vznikol vďaka búrlivej vulkanickej činnosti a môže vás tak prekvapiť tmavé vulkanické podložie a dramatická krajina. S tým avšak kontrastujú miestne farebné dedinky, ktoré, naopak, hýria životom. „Ak sa vyberiete na Lanzarote, nezabudnite ochutnať miestne vína. Sopečná pôda totiž hroznu veľmi svedčí a lahodné víno z Lanzarote sa teší obľube po celom svete,“ dodáva Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia, kde nájdete aj mnoho zájazdov na Kanárske ostrovy.

Tipy na dovolenku:

Sentido Lanzarote Aequora****, 7. 9. – 14. 9. , all inclusive, letecky, od 1341 €, viac tu