Na hory autom? Praktický sprievodca pre šoférov

Aj tento rok vyrazia tisícky slovenských turistov na hory. Lyžiarske zájazdy vyhľadávajú najmä v Taliansku a Rakúsku, pričom väčšina z nich volí dopravu vlastným autom. Ako sa na takú cestu pripraviť, aké poplatky môžete očakávať a na čo je potrebné dať si pozor? Prinášame prehľad toho najdôležitejšieho.

Záujem o lyžiarske zájazdy majú Slováci každoročne predovšetkým v období od januára do marca, kedy panujú vo väčšine lyžiarskych stredísk výborné podmienky. Stále viac turistov ale na hory vyráža aj počas sviatkov a na Silvestra. Cieľovou destináciou tuzemských lyžiarov je najčastejšie Taliansko alebo Rakúsko. „Ceny skipasov v alpských strediskách sa od tých najväčších slovenských až tak moc nelíšia. Ak Slováci chcú ísť na hory na dlhšiu dobu, vyrážajú najčastejšie do zahraničia. Na miestne hory jazdia skôr na kratšie pobyty, napríklad na predĺžený víkend,“ komentuje Andrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia a dodáva, že väčšina osôb, ktoré si zájazd na hory kúpili, volí vlastnú dopravu autom.

Pred cestou sa informujte o pravidlách aj uzávierkach

Vlastná doprava je totiž v prípade cestovania na hory často najlepším riešením. Nemusíte sa nikomu inému prispôsobovať a môžete si zbaliť všetko, čo potrebujete. Do obľúbených stredísk sa dostanete pomerne rýchlo. Napríklad cesta z Bratislavy do rakúskej oblasti Salzburska, ktorá medzi lyžiarmi patrí k najvyhľadávanejším, trvá do 4 hodín. Do talianskeho Livigna sa dostanete zhruba za 8 hodín bez prestávok. Pozor si ale musíte dať nielen na dopravné predpisy v jednotlivých krajinách, ale aj na vlastnú voľbu trasy. Mnohé horské priesmyky totiž bývajú v zime uzatvorené. Odporúčame tak nespoliehať sa len na mobilnú navigáciu, ktorá všetky uzávierky často neberie do úvahy, ale kúpiť si aktuálnu papierovú mapu. Vhodné je informovať sa aj o rýchlostných obmedzeniach v jednotlivých krajinách, aj tu sú totiž mierne nuancie. Väčšinou ale platí dodržiavanie 50 km/h v obci, 90 až 100 km/h mimo obec a 120 až 130 km/h na diaľniciach.

Na poplatky sa pripravte na diaľnici aj pri prejazde tunelom

Poplatky za pohyb na diaľnici sú v každej krajine iné. Napríklad Nemecko, cez ktoré sa často oplatí cestovať do Talianska alebo Švajčiarska, diaľnice doteraz spoplatnené nemá. V Rakúsku si musíte kúpiť diaľničnú známku, ktorú zoženiete na hraničných priechodoch, benzínkach alebo obchodoch, a následne ju umiestniť na predné sklo vozidla. Vo väčšine prípadov si vystačíte s desaťdennou známkou za 9 eur, ak sa chystáte na dlhšiu dovolenku, musíte zvoliť dvojmesačný variant za 26 eur. Podobné podmienky očakávajte napríklad aj pri ceste do Tatier, desaťdenná známka na Slovensku vyjde na 10 eur.

Vyššie náklady vás čakajú v prípade cesty do Talianska. Diaľnica je spoplatnená za kilometre, kedy každých 100 km vyjde približne na 8 eur, celkovú sumu zaplatíte v mýtnej bráne v hotovosti alebo kartou. V Švajčiarsku si pripravte 40 švajčiarskych frankov, teda zhruba 35 eur, čo je jednotný poplatok za použitie diaľnic bez ohľadu na počet dní alebo kilometrov. Okrem poplatkov za využitie diaľnice však pri ceste na hory počítajte aj so spoplatnením niektorých tunelov a horských priesmykov. Hojne využívané tunely Arlbergtunnel a Felbertauerntunnel napríklad prejdete za 10 eur. Jednosmerný prejazd tunelom Fréjus spojujúcim Taliansko a Francúzsko vyjde na 44,20 eur, spiatočný lístok platný sedem dní kúpite za 55,20 eur.

Plnú nádrž natankujte doma alebo v bezcolnej zóne

Pri ceste na hory je vhodné dobre premyslieť aj to, kde a kedy budete tankovať. Vo všeobecnosti sa najviac oplatí opustiť hranice Slovenskej republiky s plnou nádržou, pohonné hmoty na Slovensku sú totiž v porovnaní s európskym priemerom o dosť nižšie. Podľa údajov Európskej komisie bola na začiatku decembra v EÚ priemerná cena benzínu 1,42 €/l a nafty 1,32 €/l. „Slovensko patrí z hľadiska cien pohonných hmôt k tým lacnejším krajinám spomedzi EÚ. Nafta je tu s cenou 1,23 eur za liter v priemere ôsma najlacnejšia, liter benzínu stojí 1,27 eur. Väčšinou sa ale neoplatí tankovať na poslednú chvíľu pred opustením republiky, pretože na diaľničných pumpách a pumpách v blízkosti hraníc bývajú ceny výrazne vyššie,“ popisuje Damir Duraković, generálny riaditeľ nákupnej aliancie Axigon, ktorá firmám poskytuje tankovacie karty Shell a EuroOil. Zo zimných turistických destinácií, kam Slováci s obľubou vyrážajú na hory, je palivo až na jednu výnimku všade drahší. „Najdrahšie je Taliansko, kde si slovenský motorista priplatí za liter benzínu priemerne 30 centov a za naftu 26 centov. Jedna päťdesiatlitrová nádrž tak vyjde aj o 15 eur drahšie ako na Slovensku. V Rakúsku sú ceny vyššie len mierne a lacnejši je benzín len v susednom Česku, a to priemerne o 2 centy za liter,“ dodáva Damir Duraković. V prípade, že musíte v zahraničí tankovať, zvoľte skôr rakúske čerpacie stanice, tankovanie v Taliansku alebo vo Švajčiarsku, sa, naopak, neoplatí. Jedinou výnimkou sú takzvané bezcolné zóny. Napríklad na ceste do Livigna si pri odjazde neváhajte nabrať plnú nádrž.

Povinnú výbavu chystajte podľa náročnosti cesty aj pravidiel cieľovej destinácie

Hoci sa to zdá v horských oblastiach zvláštne, zimné pneumatiky nie sú vo všetkých štátoch povinné. Napríklad vo Švajčarsku sú len odporučeným vybavením, rovnako ako v niektorých oblastiach Talianska. Naopak, pri ceste do Rakúska alebo talianskej oblasti Val d´Aosta sú zimné pneumatiky striktne vyžadované. Kvalitné pneumatiky prispôsobené jazde na namrznutých alebo zasnežených cestách by však mali byť v prípade cesty na hory samozrejmosťou, ideálne je pribaliť aj snehové reťaze. Vo vnútri vozidla majte aj reflexné vesty pre všetkých členov posádky pre prípad, že budete nútení ho opustiť. „Dôležité je tiež správne upevnenie lyží a vybavenia. Napríklad v Rakúsku hrozí za neukotvené lyže vo vnútri auta vysoká pokuta, bezpečnejšie je preto umiestniť ich na strechu do špeciálneho držiaku alebo truhly,“ uzatvára Andrea Řezníčková z cestovnej agentury Invia.

 

  Poplatky na diaľnici Maximálna rýchlosť na diaľnici* Zimné pneumatiky Cena benzínu/nafty (€/l)**
Rakúsko 9 eur za 10 dní 130 km/h Povinné od 1. novembra do 15. apríla 1,28 /1,28
Taliansko 8 eur za 100 km 130 km/h Povinné v oblasti Val d´Aosta, inde odporučený 1,57 / 1,50
Nemecko Žiadne 130 km/h Povinné na úsekoch ciest pokrytých snehem alebo ľadom 1,49 / 1,36
Švajčiarsko 40 CHF 120 km/h Len odporúčané 1,32/1,45***
Slovensko 10 eur za 10 dní 130 km/h Povinné v prípade súvislej vrstvy snehu alebo ľadu na vozovke 1,27/1,23

*Pre osobné automobily

**Zdroj: Európská komisia, 3. 12. 2018 (kurz 25,92 Kč/EUR)

***Zdroj: http://fuel-prices-europe.info/, 19. 12. 2018