Slováci sa učia cestovať v priebehu vianočných sviatkov a na Silvestra. Oslavovať jazdia hlavne do tepla

Čoraz viac Slovákov chce stráviť Štedrý deň alebo Silvestra mimo domov. Vyplýva to z aktuálnych štatistík cestovnej agentúry Invia. Kým v minulom roku mala záujem o cestovanie počas sviatkov len hŕstka slovenských turistov, tento rok sa ich za oslavami do zahraničia chystá niekoľko stoviek. Záujem majú predovšetkým o cesty do teplých krajín. Takmer polovica cestovateľov, ktorí si kúpili zájazd v cestovnej kancelárii, oslávia tohtoročný Štedrý deň v Egypte alebo Spojených arabských emirátoch.

Vianoce a Silvestra spájajú slovenskí turisti čím ďalej tým viac s dovolenkou v exotických krajinách. Najpopulárnejšou destináciou na toto obdobie je Egypt, kde oslávi Štedrý deň alebo Silvestra 48 % z tých Slovákov, ktorí na sviatky vycestujú mimo domovinu. Nebránia sa však ani vzdialenejším krajinám. „Veľký nárast záujmu zaznamenávame aj v prípade zájazdov do Spojených arabských emirátov, ktoré sa na Štedrý deň stali druhou najpopulárnejšou destináciou. Záujem je ale aj o dovolenky na Kapverdách, Kanárskych ostrovoch, Maledivách alebo na Zanzibare,“ hovorí Andrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou v online predaji dovoleniek na slovenskom trhu. „Zaznamenávame aj čoraz väčšie množstvo objednaných pobytov pre deti. Je to známka toho, že stráviť sviatky v exotike už nechcú len mladí cestovatelia, ale celé rodiny,“ komentuje trend Řezníčková.

Okrem exotiky vyhľadávajú Slováci na Štedrý deň a na Silvestra aj lyžiarske zájazdy. Takmer 20 % z nich vyrazí tento rok na Silvestra do Rakúska, populárne sú aj dovolenky na slovenských a českých horách. „Takmer 8 % turistov vyrazí na Silvestra do Francúzska. Láka ich tam nielen možnosť lyžovania v Alpách, ale aj novoročné oslavy strávené v Paríži alebo inom veľkom meste,“ dodala Řezníčková. Turisti, ktorí neholdujú lyžovaniu, ale zároveň nechcú investovať do exotickej dovolenky, podľa nej volia napríklad Maďarsko. Štedrý deň tam strávi 8 % osôb, ktoré si kúpili zájazd v cestovnej kancelárii.