Ekonomická kríza v Turecku je horúcou témou uplynulých dní, ktorá zaujíma ekonómov a analytikov v celej Európe. Hovorí sa o zdražovaní benzínu, zvýšení ciel a ďalších možných následkoch aktuálneho oslabenia tureckej líry. Ani oblasť cestovného ruchu neostane situáciou v Turecku nepoznamenaná. Veď práve Turecko zažíva u slovenských turistov obrovský boom a v lete patrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciam. Oslabenie tureckej líry však na cenu zájazdov v tohtoročnej sezóne nebude mať veľký vplyv. Cestujúci ale môžu aktuálny kurz využiť na nákup lacného tovaru.
Vyhrotené vzťahy medzi Tureckom a USA, sankcie a zvyšovanie ciel, ale aj rozhadzovačná fiškálna a menová politika – to všetko patrí podľa expertov k príčinám aktuálnej napätej situácie v Turecku. Krajinu trápi vysoká inflácia a napriek tomu, že ju investori zatiaľ neopúšťajú, začínajú byť nervózni. Najviditeľnejším následkom ekonomickej nepohody je výrazné oslabenie líry voči euru. Kým ešte na konci júna turista za jedno euro dostal 5,36 tureckých lír, dnes za jedno euro dostane zhruba 7 lír.
Skokové zlacňovanie zájazdov nečakajte
Práve historicky najvýhodnejší kurz môže u cestovateľov logicky vyvolať myšlienku okamžitého zlacnenia zájazdov do Turecka. Situácia však nie je tak jednoduchá. Cestovné kancelárie totiž kapacity na letné aj jesenné zájazdy zazmluvňujú s poskytovateľmi ubytovania dlho vopred. Tento rok vďaka výrazne vyššiemu dopytu po dovolenkách v režime First aj Last Minute navýšili slovenské aj české cestovné kancelárie kapacity ubytovania zhruba o pätinu. Aby však turistom mohli dostupné ubytovanie zaistiť, bolo nutné izby zarezervovať s veľkým predstihom. Zazmluvňovanie ubytovacích kapacít tak prebiehalo za „starých“ cenových podmienok.
Skokové zlacnenie zájazdov do Turecka tak nie je možné a aktuálny vývoj tamojšej krízy by ceny zájazdov v tomto roku nemal výrazne ovplyvniť. To, či pád líry ovplyvní ceny zájazdov na nasledujúcu sezónu, sa len ťažko odhaduje. Ubytovacie kapacity na budúce leto sa aktuálne začínajú predjednávať a slovenské cestovné kancelárie sa jednoznačne budú snažiť o to, aby sa aktuálne kurzy premietli do ich ceny. Vzhľadom na vážnosť krízy je ale možné očakávať zdraženie ďalších komodít, ktoré majú na konečnú cenu zájazdu pre zákazníka vplyv – napríklad pohonných hmôt či leteniek. Vývoj cien na ďalšie obdobie sa preto odhaduje veľmi obtiažne.
Nákupy na dovolenke sa teraz oplatia
Slovenskí turisti ale predsa len môžu pri ceste do Turecka na súčasnej situácii zarobiť. Kurz tureckej líry voči euru je totiž aktuálne rekordne výhodný. Za rovnaký obnos peňazí tak turista v Turecku nakúpi viac tovaru. Aj napriek postupnému zdražovaniu potravín a služieb, ktoré bude podľa odhadov aj naďalej pokračovať, sa tak nákupy v Turecku oplatia viac ako v minulosti. V prepočte lacnejšie vyjdú Slovákov potraviny, alkohol, látky, korenie aj prípadné fakultatívne výlety, ktoré je možné dohodnúť na mieste.
Turecko totiž nielen pre slovenských turistov predstavuje nákupný raj. Na miestnych trhoch a krytých bazároch sa dá zohnať rôzny a kvalitný tovar za výhodné ceny. Do Turecka sa oplatí vyraziť na nákup starožitností, zlata, striebra aj medeného tovaru, v prípade nákupu drahých kovov je ale nutné vždy požadovať certifikát pravosti. Tureckí obchodníci sú vyhlásení aj kvalitnými kobercami alebo výrobkami z kože a bavlny. Populárnym suvenírom sú aj vodné fajky či modré oká, ktoré sú obľúbeným symbolom Turecka. Zjednávanie s miestnymi obchodníkmi je povolené a patrí k miestnemu koloritu. Vďaka výhodnému kurzu a rečníckemu umeniu sa tak môžete pri nákupe drahších položiek dostať na zaujímavú cenu.
Autorom komentáru je Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia