Od myšlienky k funkčnému vozidlu za dva roky. Na vývoji a testovaní obrnenca GERLACH sa podieľajú vojenskí odborníci aj závodník z Rallye Dakar

Dva roky zabralo vývojárom zo spoločnosti Zetor Engineering Slovakia, kým preniesli myšlienku obrneného taktického vozidla z papiera do reality. Na projekte GERLACH sa za tú dobu podieľali nielen špičkoví stroj inžinieri, ale aj odborníci s reálnymi skúsenosťami z bojového nasadenia. S testovaním vozidla, ktoré sa aktuálne uchádza o tender slovenskej armády na vozidlá 4×4, pomáha aj závodník Rallye Dakar.

Myšlienka obrneného taktického vozidla 4×4 s názvom GERLACH sa zrodila v roku 2016. Jej autorom boli vývojári spoločnosti Zetor Engineering Slovakia, ktorá je súčasťou skupiny HTC Investments. Tí ešte v tom istom roku spoločne s odborníkmi zo Zetor Engineering Brno začali s prípravou projektu a ďalších aktivít.

Počas roku 2017 sa projekt dostal do fázy, kedy začali intenzívne práce na príprave a výrobe demonštrátoru, teda plne funkčného vozidla, ktorý predchádza prototypu. Na jeho vývoji sa okrem českých a slovenských odborníkov, ktorí v projekte zúročili aj dlhoročné skúsenosti s ťažkou poľnohospodárskou technikou, podieľali aj odborníci s reálnymi skúsenosťami z vojenského priemyslu, vrátane tých z bojového nasadenia.

Funkčný demonštrátor spoločnosť prvýkrát predstavila odbornej verejnosti tento rok v máji na bratislavskom veľtrhu IDEB. Od tej doby GERLACH absolvoval mnoho testov, či už na uzatvorených polygónoch alebo vo voľnom teréne. Obrnenec česko-slovenskej produkcie je tiež medzi ôsmimi uchádzačmi o tender slovenskej armády na viac ako štyristo vozidiel tohto typu. Ich testovanie prebieha od konca júna vo VTSÚ Záhorie.

Ďalšie testy GERLACH čakajú v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch, kedy sa budú skúšať nielen jeho jazdné vlastnosti, rýchlosť pri pohybe terénom, ale aj napríklad brodivosť, náklon, stúpavosť alebo schopnosť prekonávať prekážky. Na testovaní sa podieľajú nielen samotní konštruktéri, ale aj odborníci s vojenskými skúsenosťami. Vlastnosti pri jazde terénom aktuálne testuje aj bývalý závodník Rallye Dakar, ktorý vývojárom pomôže s doladením podvozku vozidla.

Projekt cieli nielen na slovenský trh, ale aj ďalšie krajiny, ktoré budú počas nasledujúcich rokov realizovať nákup obdobnej bojovej techniky. Už v septembri plánuje firma účasť na veľtrhu MSPO v Poľsku a následne aj ďalších zahraničných výstavách pre odbornú verejnosť. V hľadáčiku spoločnosti ZETOR Engineering Slovakia sú aj ďalšie európske krajiny a niektoré firmy na Strednom východe. 

O VOZIDLE GERLACH

GERLACH je pripravený na vysokú voliteľnú balistickú a protimínovú ochranu až na STANAG 4569 volume 3 proti improvizovaným výbušným zariadeniam. Kabína vozidla je dimenzovaná tak, aby sa do nej pohodlne vošlo až šesť členov posádky s výškou  do 190 cm a váhou 120kg vrátane osobnej výstroje a výzbroje. Priestorná kabína ponúka možnosť v prípade núdze pojať až dvoch ďalších vojakov. Priestor pre náklad dokáže pobrať až 1 500kg záťaže.

Potenciálni zákazníci majú možnosť konfigurovať priestor pre posádku na 2+2, 2+3, a dokonca aj 2+4 členov, prispôsobiť však je možné aj samotné využitie vozidla. Rodina vizidiel GERLACH už teraz počíta s variantami pickup, ambulantné vozidlo, RCWS (vozidlo s diaľkovo ovládanou zbraňovou stanicou), vozidlo s manuálne ovládanou zbraňovou stanicou a tiež HWS (hypersonic weapon system). V prípade záujmu je možné tento zoznam rozšíriť aj o variant RDV, teda vozidlo rýchleho nasadenia.