Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na sociálnych siežach sú až tri štvrtiny ľudí vo veku 30 až 49 rokov. Osoby staršie ako 65 rokov sa tiežnašli v sociálnych sieťach, 35 % z nich ich ajtívne využíva. Odborníci ale varujú, že nadmerné používanie sociálnych sietí môže byť nežiadúce. Viesť môže k odtrhnutiu od reality aj závislosti. V nasledujúcom článku vám preto prinášame zaujímavé informácie o sociálnych sieťach a tipy, ako im úplne nepodľahnúť.
Najpopulárnejšou sociálnou sieťou je dlhodobo Facebook. Podľa štatistík zverejnených spoločnosťou Zephoria navštívi Facebook denne 1,13 miliardy aktívnych užívateľov, čo je o 15 % viac ako v minulom roku. Užívatelia pritom každú minútu vložia na Facebook 510 komentárov, napíšu takmer 300 tisíc statusov a nahrajú viac ako 130 tisíc fotografií. Obľube sa tešia aj ďalšie aplikácie. Populárny je napríklad Instagram s pol milardou aktívnych užívateľov mesačne alebo Tumblr. Počet aktívnych užívateľov sociálnych sietí sa podľa odborníkov bude s rozvojom mobilných aplikácií stále zvyšovať.
Jasne dané pravidlá vám pomôžu udržať si odstup
Čas, ktorý denne strávime na Facebooku, sa podľa štatistík zverejnených spoločnosťou Zephoria pohybuje priemerne okolo 20 minút. Rýchle pribúdanie obsahu a nutnosť okamžitej reakcie však ale podľa odborníkov často vedie k závislosti.„Ľudia sú zvedaví, majú strach, aby im niečo neutieklo. Väčšina z nás tak už zabudla na to, že mobil je pomocník a nie vládca a určovateľ toho, čo mám robiť. Stále sme preto online a kontrolujeme, čo sa na sociálnych sieťach deje. Riziko je, že človek potom zabúda žiť sám pre seba, so sebou a žije v podstate zahalený do určitej virtuálnej reality,“ vysvetľuje osobný kouč Aleš Kalina.
Na to, aby ste nekontrolovateľnému používaniu sociálnych sietí unikli, potrebujete predovšetkým pevnú vôľu. V prípade, že ju nemáte, si musíte určiť striktné pravidlá. V prípade detí je možné určiť, kedy a za akých podmienok je prístup na Facebook povolený, v prípade používania mobilu pri stole môžete zaviesť drobné pokuty, ktoré dieťa pre ďalšie razy poučia. Dospelí si zasa môžu pravidelne písať, koľko času denne na sociálnych sieťach stratia. Možno vás pri konečnom súčte prekvapí, koľko zaujímavých vecí by ste namiesto surfovania na internete mohli stihnúť.
Sociálne siete vám život nenahradia
Komunikácia prostredníctvom sociálnych sietí je podľa odborníkov jednoduchšia. „Komunikáciu na internete si riadite sami, Facebook dokonca ponúka toľko možností, že každý, pokiaľ nebude vyvolávať konflikty, môže byť v nadväzovaní komunikácie úspešný. To je rozdiel v porovnaní s reálnym svetom,“ hovorí Aleš Kalina. Práve následný stret s realitou pre užívateľa často znamená problém. „Ak človek nemá svoj reálny život pekný a pevný a vytvára si ho prostredníctvom Facebooku, bude stret s realitou vždy problémový. Sociálne siete tak môžu byť príjemným doplnením komunikácie s ľuďmi, ale nikdy by nemali nahradiť osobnú komunikáciu,“ uzatvára Kalina.
Pozor na falošné profily aj obsah príspevkov
Celosvetová komunikačná sieť so sebou nesie aj niektoré ďalšie riziká. Podľa štatistík je až 83 miliónov facebookových profilov falošných. V žiadnom prípade tak neposkytujte osobné údaje, adresu alebo fotografie ľuďom, ktorých nepoznáte. V prípade, že sa stretávate s niekým, koho poznáte len zo sociálnych sietí, zvoľte si miesto s veľkou koncentráciou ľudí. Pri vkladaní príspevkov sa oplatí aj obozretnosť. Status o tom, že odchádzate na dovolenku alebo fotografie majetku môžu byť lákadlom pre zlodejov, príliš vyzývavé fotky zasa môžu zaujať rôznych internetových stalkerov.