S faktom, že materstvo nie je prechádzka ružovou záhradou a deti vedia byť veľmi náročnými spoločníkmi, bude pravdepodobne súhlasiť každá mamina. Či už sú vaše deti vychované akokoľvek dobre, niektoré aktivity sa v ich sprievode občas stávajú nočnou morou. Práve nakupovanie je podľa štatistík jednou z najviac stresujúcich aktivít.
Nakupovanie s ratolesťami je dnes už pravidelnou aktivitou, ktorú musí absolvovať snáď každý rodič. Bez ohľadu na vek sú deti vnímavé bytosti a v nákupnom centre plnom nových podnetov, lákavých farieb a produktov, sú občas ako odtrhnuté z reťaze. Prosia, dožadujú sa zbytočností, prenášajú tovar z regálu do regálu alebo sa môžu dokonca úmyselne schovávať. V nasledujúcom článku prinášame niekoľko praktických rád a tipov, ako zabrániť podobným nepríjemným situáciám.
Vyberte si vhodnú dobu
S deťmi alebo bez nich, počas nákupov každého dokážu vydesiť preplnené obchody. Ak sa kvôli zlacneným jogurtom musíte predierať davmi ostatných ľudí, nemusíte so sebou mať ani deti, aby ste dostali nervový kolaps. Ak je to čo i len trochu možné, vyhnite sa väčším týždenným nákupom v popoludňajších a večerných hodinách. Krízové situácie nastávajú predovšetkým koncom týždňa, vo štvrtok, v piatok alebo v sobotu. Podľa prieskumov v týchto dňoch ľudia najčastejšie vyrážajú na veľké nákupy. Na celý proces nakupovania si vyhraďte dostatok času. K pohodovému pocitu prispeje aj fakt, že deti do obchodu idú odpočinuté a najedené. Pravidlo s jedlom platí, samozrejme, aj pre rodičov, spolu s pocitom hladu sa v košíku objaví mnoho zbytočností a výdavky za nákup tak môžu prekročiť obvyklú čiastku. Podľa štatistík rodičia medzi 30 a 50 rokmi priemerne za veľký nákup zaplatia viac ako 60 eur.
Malým dajte hračku, väčšie pošlite pre mlieko
Najmenšie deti, ktoré ešte samy okolo nákupného vozíka nepobehujú a nemôžu tak vystrájať, môžu maminám nákupy znepríjemniť hlasným plačom. Preto so sebou neváhajte nosiť niečo, čo deti spoľahlivo zabaví, či už obľúbenú hračku, časopis alebo chutnú desiatu. „Na prepravu pitia a jedla pre najmenších sú vhodné izolované termotašky, ktoré jedlo či pitie uchovajú chladné alebo teplé až po dobu 4 hodín. Obsahujú aj chladiaci sáčok s nemrznúcim gélom a páskou je možné ich ľahko pripevniť na kočík,“ odporúča Lukáš Fiala zo spoločnosti Britax Römer, ktorá v tuzemsku ponúka široký sortiment dojčenského a detského tovaru. Aj po jedle mávajú spokojné ratolesti dostatok energie na hranie, preto nie je od veci so sebou najmenším pribaliť aj ich obľúbenú hračku. „Niektoré hračky v sebe spájajú niekoľko funkcií v jednom, napríklad aktívny nosorožec upevniteľný na kočík má na sebe pre deti pripevnených mnoho lákadiel. Textilnú knižku s veselými obrázkami zvieratiek bábätko preskúma pri hraní, krúžky, pískatko a chrastiaci vtáčik ich rozveselí v kočíku,“ dodáva Fiala. Ak s vami deti čas skutočne trávia v priestoroch supermarketu, rozhodne ich neopomínajte a komunikujte s nimi. Staršie deti môžete poveriť konkrétnymi úlohami, ktoré je možné ľahko pretvoriť na hru, a zároveň vám môžu s nákupom pomôcť. Stanú sa dôležitými pomocníkmi a samy sa môžu čo to naučiť.
Malá odmena neuškodí
Pre vaše pokojné nakupovanie a potešenie vašich ratolestí je možné za úspešne absolvovaný nákup sľúbiť malú odmenu. Motivačná drobnosť uškodiť nemôže, nemalo by však dochádzať k tomu, že si váš potomok dokáže vynútiť čokoľvek. Ak školáci vyžadujú ďalšie a ďalšie veci, dajte im najavo, že si podľa vlastného uváženia môžu danú vec kúpiť za svoje vreckové alebo ušetrené peniaze. Ak máte pocit, že vám prítomnosť detí znemožňuje nákup úplne, neváhajte využiť služieb strážených detských kútikov, ktorými dnes už každé väčšie nákupné centrum disponuje. Okrem preliezačiek a hračiek sa v nich deti môžu dokonca tešiť napríklad na tematicky zamerané workshopy a sprievodný program. Súčasným trendom sa stáva aj nakupovanie potravín online, čo sa môže niektorým rodičom zdať ako najpohodlnejší variant. Internetové e-shopy sú na Slovensku ale ešte stále pomerne v plienkach, keďže internetový predaj potravín potrebuje prepracovanú logistiku.