Zažite naozajstné hudobné leto! Z týchto piatich európskych festivalov si určite vyberiete

Pre takmer sedem z desiatich mladých ľudí je obľúbenou letnou zábavou návšteva hudobného festivalu. Čoraz viac ľudí pritom za skvelou hudbou a typickou festivalovou atmosférou mieri do zahraničia. A nemusí to byť ani veľmi ďaleko – jedny z najlepších, najväčších a najobľúbenejších hudobných festivalov môžu ponúknuť aj európske krajiny.

Leto si ľudia tradične spájajú s dovolenku pri mori, zážitkami, dobrým jedlom a množstvom zábavy. Tí mladší si však letné mesiace spájajú často s návštevami populárnych hudobných festivalov. „Ľudia chodia nielen na slovenské festivaly, ako napríklad Pohoda v Trenčíne alebo Grape Festival v Piešťanoch, ale stále častejšie mieria aj do zahraničia. Na tamojších ‚festoch‘ si užívajú nielen skvelú hudobnú produkciu a typickú festivalovú atmosféru, ale aj nádych odlišných krajín a kultúr,“ hovorí Andrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia, ktorá je na slovenskom trhu jednotkou v oblasti predaja dovolenky cez internet.

Ktoré akcie vyskúšať v tomto roku?

Vybrali sme pre vás prehľad piatich zaujímavých festivalov, za ktorými ani nemusíte cestovať príliš ďaleko. Navyše sa väčšina z nich koná priamo v hlavných mestách, takže návštevníci, ktorí pred nocľahom v stanových mestečkách dávajú prednosť pohodliu hotela, nebudú mať s ubytovaním problém.

Rock Werchter (Belgicko)

Štvordňový multižánrový festival patrí medzi najlepšie festivaly, a to aj z hľadiska organizácie. International Live Music Conference (ILMC) ho dokonca hneď niekoľkokrát označila za úplne najlepší hudobný fest na svete. Tento rok sa organizuje už piaty ročník a fanúšikom ponúkne vystúpenia speváčok Pink či Kylie Minogue alebo skupín ako The Cure, Muse, Mumford & Sons či Florence + the Machine. Okrem toho sa chystá návštevníkom ponúknuť aj gastronomický zážitok prevyšujúci len bežné stánky s hotdogmi či hamburgermi. Festival sa koná v dedine Werchter asi 30 km od Bruselu. Pre tých, ktorí preferujú väčšie pohodlie a nepotrebujú tráviť na festivalovom priestranstve celú noc, je ideálne ubytovať sa v niektorom z hotelov priamo v belgickom hlavnom meste. Skúste napríklad hotel Adagio Acces Brussels Europe, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta. Svoj pobyt tak môžete spojiť hoci s prehliadkou kráľovského paláca, ktorý je od neho vzdialený len 10 minút chôdze.

Hotel Adagio Acces Brussels Europe**, letecky, bez stravy, 312,31 EUR, viac na https://hotel.invia.cz/belgie/brusel/adagio-acces-brussels-europe/tour-1188412/?id=192879989

Rock Werchter 27. júna až 30. júna 2019, viac na https://www.rockwerchter.be/en/

Wireless (Veľká Británia)

Londýnsky Finsbury Park každý rok na začiatku júla hostí najväčší mestský hudobný festival v Európe. Návštevníkom ponúkne to najlepšie z moderných hudobných žánrov, ako sú napríklad hip-hop, grime alebo garage. Predstavia sa na ňom rappové hviezdy zvučných mien, napríklad Cardi B, Travis Scott, Tyga, Future alebo skupina Migos. Vzhľadom na to, že sa festival koná priamo v hlavnom meste, je prípadný výber hotela na ubytovanie veľmi široký. Vyskúšať môžete napríklad trojhviezdičkový hotel Travelodge London Central City Road, z ktorého sa môžete vo voľných chvíľach vydať na prehliadku neďalekého Múzea Londýna alebo katedrály sv. Pavla.

Hotel Travelodge London Central City Road***, letecky, polpenzia, 651,43 EUR, viac na https://hotel.invia.cz/velka-britanie/londyn/travelodge-london-central-city-road/tour-1084686/?id=189924561)

Wireless 5. júna až 7. júla 2019, viac na https://www.wirelessfestival.co.uk/

Roskilde (Dánsko)

Najväčší festival v severnej Európe, po Glastonbury je to druhý najstarší festival na svete. Ako jediný sa môže pýšiť tým, že sa dosiaľ uskutočnil každý rok, žiadny ročník nebol vynechaný. Nie je však len o hudbe, ale aj o charite, komunite a súdržnosti. Všetok výťažok organizátori venujú na dobročinné účely. Na návštevníkov čaká osem dní skvelej muziky i ekologických, sociálnych a kultúrnych tém. Z hudobných interpretov sa ľudia môžu tešiť na rappera Travisa Scotta, speváčku Robyn alebo skupiny The Cure či Brockhampton. Festival sa koná v meste Roskilde asi 30 km od hlavného mesta Kodane, kde záujemcom o ubytovanie v hoteli odporúčame Hotel Osterport. Nachádza sa hneď pri rovnomennej vlakovej stanici, z ktorej sa do dejiska festivalu Roskilde veľmi ľahko a pohodlne vlakom dostanete približne za pol hodiny.

Hotel Osterport***, letecky, raňajky, 489,76 EUR viac na https://hotel.invia.cz/dansko/kodan/osterport/tour-1333147/?id=192680503

Roskilde 29. júna až 6. júla 2019, viac na https://www.roskilde-festival.dk/en/

Mad Cool Festival (Španielsko)

Relatívne mladý festival – prvý ročník sa uskutočnil až v roku 2016, odvtedy sa však už stihol vyšvihnúť medzi absolútnu európsku špičku. Počas troch dní hlavné mesto slnečného Španielska uvíta hviezdy rockovej, indie a elektronickej hudby, napríklad skupiny Bon Iver, The Cure, Prophets of Rage, The Smashing Pumpkins, The Nationals a plejádu ďalších. Nakoniec práve masívny line-up je dôvodom raketového vzostupu festivalu medzi TOP európske akcie. Záujemcovia o ubytovanie nebudú mať vďaka konaniu akcie priamo v Madride ťažké nájsť si vhodný hotel, skúsiť môžu napríklad štvorhviezdičkový Mercure Madrid Centro, ktorý stojí hneď oproti múzeu Prado. To sa pýši jednou z najlepších zbierok európskeho umenia od 12. až po 19. storočie na svete a ponúka tak skvelú možnosť skombinovať váš akustický zážitok s vizuálnym.

Hotel Mercure Madrid Centro ****, letecky, raňajky, 737,17 EUR, viac na https://hotel.invia.cz/spanelsko/madrid/lope-de-vega/tour-844590/?id=198833711

Mad Cool Festival, 11. júna až 13. júla 2019, viac na https://madcoolfestival.es/en/index.php

Ultra Europe (Chorvátsko)

V chorvátskom Splite sa tento rok uskutoční už 7. ročník jedného z najočakávanejších európskych festivalov tanečnej hudby na svete. Návštevníkov čaká veľkolepá šou a poriadna dávka výberovej EDM, house a techno hudby. Okrem hlavného programu na štadióne Poljud v Splite si možno užiť aj niekoľko ďalších párty, napríklad Ultra Beach na ostrove Hvar alebo Regatta Beach na ostrove Brač. Line-up festivalu ponúkne mená ako David Guetta, Swedish House Mafia, DJ Snake či Carl Cox. Vzhľadom na to, že prímorský Split je obľúbeným dovolenkovým centrom, sa ponúka možnosť rovno spojiť návštevu festivalu s letným pobytom pri mori. Na ubytovanie môžete zvoliť buď jeden z početných hotelov, alebo niektorý z mnohých apartmánov. Napríklad apartmány Vinko za výhodnú cenu ponúknu parkovisko priamo pri dome a len 300 metrov vzdialenú kamienkovú pláž.

Apartmány Vinko 2, vlastná doprava, bez stravy, 139,75 EUR, viac na https://hotel.invia.cz/chorvatsko/split/apartmany-vinko/tour-692271/?id=195348408

Ultra Europe 12. júna až 14. júla 2019, viac na https://ultraeurope.com/