Tvár nestarne súmerne vplyvom niekoľko faktorov: očiam vadí slnko, čelu zase stres

Rozvoj vrások sa u jednotlivých tvárových partií líši. Môže za to rozdielna hrúbka pokožky, ale aj odlišná mimika. Je preto nutné starostlivosť prispôsobiť nie len aktuálnemu obdobiu v roku, ale špecificky sa starať o každú časť tváre zvlášť. Vhodná ochrana očí, precvičovanie krčných svalov alebo domáce masáže, všetky tieto drobnosti môžu prirodzene chrániť proti predčasnému starnutiu spôsobeného každodenným nešvármi.

Ultrafialové žiarenie urýchľuje vznik vrások okolo očí 

Najtenšia koža sa nachádza okolo očí. Zatiaľ čo väčšinu tváre chránia až dva milimetre pokožky, u očného okolia dosahuje iba pol milimetra. Ako prevenciu pred vznikom vrások odporúčajú odborníci obmedziť mimiku. Tú často používame úplne zbytočne, napríklad keď svieti slnku a nemáme slnečné okuliare. Prirodzený pud potom velí začať sa tzv. škľabiť a sťahovať svaly okolo očí. „Slnečné lúče dokážu preniknúť aj do hlbších vrstiev kože, preto je jej ochrana nutná. Dôsledkom chronických účinkov škodlivého žiarenia povoľuje podkožné väzivo, tvoria sa vrásky, pigmentové škvrny a koža predčasne starne. Okuliare náchylné očné okolie dokonalo ukryjú, po ruke by ste ale mali mať vždy aj opaľovací krém s dostatočným ochranným faktorom,“ odporúča doktor Tomáš Kampe zo spoločnosti LR Health & Beauty, pomáhajúci ženám bojovať s prejavmi starnutia. Okrem pravidelnej starostlivosti a každodenného odličovania odporúčajú odborníci tiež masáž očného okolia, ktoré stimuluje cirkuláciu krvi a posilňuje vyživenie a okysličenie pokožky. To pomáha nie len redukovať vrásky, ale aj tmavé kruhy pod očami a opuchy.

Koža na čele musí najmä relaxovať

Čelo spoločne s ústami patria medzi najviac mimicky preťažované partie. Vrásky na čele sú jasným ukazovateľom nie len častého mračenia sa, ale tiež dokladajú vplyv stresu a vyčerpania. Predovšetkým z tohto hľadiska je dôležité pokožku zrelaxovať. Dopomôcť tomu môžu špeciálne cviky vychádzajúce z jógy, ktoré podporí odbúranie stresu, ale súčasne i uvoľní tvárové svaly a zlepší cirkuláciu krvi. Okrem toho ponúka efektívnu pomoc aj kozmetika. Ženy s vráskami na čele by nemali podceňovať používanie báze pod make-up. Bez nej zalezie make-up do rýh vrások a vytvorí nevzhľadné mapy. Odborníci odporúčajú používať tiež produkty s rozjasňujúcimi zložkami. Obsahujú prísady sľudy, vďaka ktorým sa odráža svetlo a eliminuje sa tak viditeľnosť vrások.

Fajčiari mávajú pri ústach výraznejšie vrásky

Vrásky okolo úst sa rozlišujú podľa toho, v akej časti tváre sa nachádzajú. Linky vznikajúce smiechom sa vinú od konca nosa ku kútikom úst. Pokiaľ má naopak vaša tvár akoby ustráchaný výraz, najskôr sa potykáte s takzvanými bábkovými linkami. Tie sa tiahnu od kútiku smerom dole. Posledným typom sú výrazné linky okolo úst, ktoré sa často objavujú u fajčiarov, pretože vznikajú silným stláčaním pier k sebe. Rovnako tak ako v prípade čela sa dá s týmito vráskami pracovať prostredníctvom relaxácie. „Dôležitá je v tomto ohľade i životospráva. Pri boji s vráskami pomáha kolagén, ktorý sa často dodáva pomocou výživových doplnkov, či plastických zákrokov. Málokto ale vie, že kolagén si dokáže telo vyrobiť samo aj vďaka dostatočnému príjmu vitamínu C. Zaraďte preto do jedálničku pomaranče, marhule, šípky, papriku alebo mrkvu a efektívne boj proti vráskam z vnútra,“ radí Kampe.

Vrásky sa tvoria na krku

Pri starostlivosti o pleť sa často zabúda na krk. Ten sa riadi medzi partie najviac vystavované priamemu slnku bez akejkoľvek ochrany. Súčasne je pokožka tenká a náchylná ako na tvári samotnej. Aj preto je vhodné používať na krk rovnaké produkty proti vráskam ako na tvár, neopomínať dostatočnú hydratáciu a natierať opaľovacím krémom. Každý deň je vhodné svaly na krku precvičovať, aby zbytočne neochabovali. Toho je možné dosiahnuť jednoduchým cvičením, ktoré sa dá robiť kdekoľvek v sede. Spočíva v zdvíhaní hlavy k stropu. Zatiaľ čo je hlava zdvihnutá, našpúľte pery, ako by ste sa snažili pobozkať oblohu. Ako bonus je možné ešte vystrčiť jazyk a snažiť sa ich čo najviac priblížiť k brade. Po niekoľkých sekundách by ste mali cítiť jemné pnutie práve v oblasti krku, vďaka čomu sa aktivujú potrebné svaly.