Tohtoročné počasie spôsobuje ľuďom únavu, ktorá zapríčiňuje až tretinu dopravných nehôd

Tohtoročné leto sa vyznačuje teplotnými výkyvmi a rýchlo sa meniacim tlakom a vlhkosťou. To sa negatívne podpisuje na zdravotnom a psychickom stave jedincov. Mnoho ľudí preto v týchto dňoch pociťuje únavu, čo ich obmedzuje aj v bežnom živote. Brániť sa jej dá napríklad otužovaním, doplnkami stravy či relaxáciou v akejkoľvek podobe.

Únava má negatívny dopad na ľudské zdravie a psychickú pohodu – jedinci majú spomalené reakcie, problémy so sústredením a s bežnými činnosťami, ako je napríklad šoférovanie auta. Prieskum Európskej spánkovej spoločnosti odhalil, že únava zapríčiňuje až tretinu dopravných nehôd a je pre šoférov rovnako nebezpečná ako alkohol.

Únave nezabráni ani klimatizácia

Zmeny počasia, ktorým sme toto leto vystavovaní, zapríčiňujú vznik únavy a vyčerpania organizmu. Technológie, ktoré nám uľahčujú výkyvy počasia zvládať, ako napríklad klimatizácia alebo zvlhčovače vzduchu, môžu nástup únavy iba oddialiť, ale nie úplne odstrániť. „Prístroje iba upravujú podmienky vo vnútri miestnosti. Akonáhle sa ale jedinec ocitne v prirodzenom prostredí vonku, organizmus zažije šok. Práve to je spúšťačom rôznych ochorení a nepríjemných symptómov, ku ktorým patrí aj rastúca únava,” uviedol  doktor Tomáš Kampe, odborný konzultant spoločnosti LR Health & Beauty. Vinníkom malátnosti a únavy je však často aj choroba – počínajúc chrípkou, nachladením alebo vírusovou infekciou, indokedy príčina tkvie v ochoreniach dlhodobejšieho charakteru ako alergická nádcha, anémia alebo chronická únava.

Proti únave bojujte otužovaním alebo aloe verou

Jedným z prirodzených liekov proti dlhodobej únave môže byť klasické otužovanie. Odborníci odporúčajú častý pohyb vonku, a to aj v nepriaznivom počasí, hoci len na krátku dobu. Pomáha aj saunovanie alebo pre otužilejších jedincov ľadová sprcha. Chýbajúcu energiu môžu dodať niektoré vitamíny, a to predovšetkým C, A, E, B5, železo alebo horčík. Veľkým pomocníkom pri doplňovaní živín sú doplnky stravy – rad z nich v sebe obsahuje kombináciu vitamínov a výťažky z liečivých rastlín. Napríklad, aloe vera pôsobí ako prírodný čistič a z organizmu pomáha odplavovať toxické látky. Zaradzuje sa preto medzi najúčinnejšie prírodné detoxikačné prostriedky súčasnosti. „Pri výbere potravinových doplnkov vsaďte na také, ktoré obsahujú zmes vitamínov, aloe vera, zelených čajov a poprípade ďalších antioxidačných látok. Tento mix totiž podporuje aktivitu a povzbudzuje organizmus, čo je v boji proti únave kľúčové,” popísal Kampe a dodal, že najmä vitamín B12 a železo prispievajú k zníženiu miery únavy a podporujú kognitívne funkcie.

Vsaďte na kvalitnú stravu a pravidelnosť

Pomôcť môže rovnako zloženie stravy alebo pohyb. Základom úspechu je pravidelnosť v stravovaní, nezabúdajte na desiaty a starostlivo si vyberajte. Odborníci odporúčajú vyvarovať sa potravinám s vysokým glykemickým indexom, medzi ktoré patria napríklad čokoládové tyčinky. Naopak, do jedálnička by mali unavení ľudia zaradiť predovšetkým také potraviny, ktoré uvolňujú energiiu postupne. Je to predovšetkým ovocie alebo hrsť orechov. V dlhodobom horizonte dodajú telu viac energie, obzvlášť pokiaľ si jedinec dopraje takúto desiatu zhruba každé tri hodiny. Organizmu pozitívne prispieva rovnako dostatočný pitný režim – ideálne bylinné a zelené čaje alebo čistá neperlivá voda. V boji proti únave pomáha pravidelnosť denného režimu, ktorý musí zahŕňať aj dostatok priestoru na odpočinok. Každý deň by sa mal vyhradiť pravidelný čas na relaxačné aktivity – niekto rád odpočíva aktívne, športom, iný zas pri pohári s priateľmi alebo sledovaním filmu. Príjemná únava pred spaním dodá spánku na kvalite a pravidelný režim ustáli psychické rozpoloženie.