Tipy na jar: Údržba kočiarikov po zime je nevyhnutná, zlá starostlivosť môže ohroziť aj zdravie dieťaťa

Zimné obdobie sa na detskom kočiariku podpisuje radom nepriaznivých vplyvov. Posypová soľ ničí pneumatiky koliesok aj kovovú konštrukciu, ktorá môže začať vŕzgať alebo korodovať. Na textilnom povrchu sa usádzajú nečistoty, vlhké a chladné prostredie zase zapríčiňuje vznik plesní. Preto na konci zimnej sezóny venujte čas údržbe, aby vlastnosti kočiarika ostali zachované.

Dôkladný servis si zaslúži všetky súčasti

Detský kočiarik je ako automobil. Môže byť síce vyrobený z prvotriednych materiálov pod hlavičkou prestížnej značky, avšak pokiaľ sa o neho nebudete starať, skoro sa jeho kvalita a funkčnosť zníži. Obzvlášť to platí v tak náročnom ročnom období ako je zima. Pri prvých prejavoch oteplenia sa preto oplatí dôkladne skontrolovať všetky súčasti kočiarika. Ak ste počas zimy zanedbali pravidelné ošetrenie, venujte mu o to dôkladnejší záverečný servis. Ten by mal byť predovšetkým systematický, aby ste nevynechali žiadnu časť kočiarika. Začať je možné, napríklad s kolieskami, ktoré dostávajú v zime najviac zabrať. Pôsobia na nich totiž presolené chodníky a cesty, zvýšené množstvo nečistôt a nerovný terén spôsobený posypovým štrkom, pieskom alebo snehovou prikrývkou. „Obzvlášť namáhané bývajú ľahšie kočiariky s menšími kolesami, pretože nie sú zimným podmienkam úplne prispôsobené. Pri jarnom servise sa tak oplatí kolieska úplne odmontovať a dôkladne očistiť. Na údržbu kočiarika nikdy nepoužívajte hrubé čistiace prostriedky, ktoré by mohli diely poškriabať či inak znehodnotiť. Postačí jemná Jar a vlhká handrička,” vysvetľuje Lukáš Fiala zo spoločnosti Baby Direkt, ktorá ponúka široký výber detských kočiarikov všetkých typov. Kolesá nezabudnite na konci tiež poriadne vysušiť.

Na pohyblivý mechanizmus najlepšie pôsobí silikónový olej

Akonáhle budú kolieska čisté a suché, skontrolujte tlak v pneumatikách. Ten by mal mať v prípade predných kolies hodnotu zhruba 0,6 barov, v prípade zadných kolies 0,8 barov. Podľa potreby prifúknite pumpičkou. Tlak v pneumatikách je dôležitý. Pokiaľ sú totiž kolesá podhustené alebo naopak prehustené, poškodzujú sa plášte, duše a ráfiky. Zima zanechává usadené stopy aj na trecích plochách pohyblivých častí v okolí kolies kočiarika. Aby sa na nich netvorila hrdza, neškrípali a vy ste si zaistili hladkú jazdu, očistite aj os, ložiská a ďalšie spojovacie mechanizmy. Nakoniec ich premažte silikónovým olejom v spreji. Silikón vysychá pomalšie než bežný olej a vďaka rozprašovaču sa ľahšie dostane do všetkých častí. Na mazanie nie je vhodná vazelína alebo hustý olej, pretože zachytávajú usádzané nečistoty a tvoria z nich silnú, drsnú vrstvu, ktorá potom zrýchľuje opotrebenie systému. Aj povrch podvozku a celá kovová konštrukcia by mali prejsť šetrnou údržbou. Rovnako ako na kolieska sa na nich podpisuje agresívna soľ, nečistoty a vlhkosť. Opäť použite jemný umývací prostriedok s vlhkou handričkou. Tečúcu vodu alebo príliš mokrú handru radšej nepoužívajte, voda totiž pri styku s kovom spôsobuje hrdzavenie. Kočiarik by nemal schnúť v chladnom alebo vlhkom prostredí, pretože hrozí, že sa poškodia jeho časti. Ani dlhodobejší pobyt na terase či balkóne pod priamym slnečným žiarením nie je ideálny. Najoptimálnejším riešením je osušiť kočiarik jemnou handričkou a nechať ho chvíľu stáť v izbovej teplote.

Poťahy je možné prať v práčke

Náchylnejšie na znečistenie sú v zime textílne povrchy kočiarika. Pokiaľ sa im nevenuje dostatočná starostlivosť, hrozí, že pôvodné jasné farby vyblednú, začnú sa na nich tvoriť nevzhľadné škvrny, kvalita tkaniny sa výrazne zníži, poťahy sa poškodia a nebudú plniť svoju funkciu. Pri zimných prechádzkach sa preto odporúča vonkajšie plochy kočiarika zakrývať kvalitným plášťom. Avšak, aj tak na konci zimy všetok textil ošetrite. „Aj napriek tomu, že sa to na prvý pohľad nemusí zdať, poťahy bývajú po zime hĺbkovo znečistené a množia sa v nich baktérie, ktoré môžu ohroziť zdravie dieťaťa. Väčšinu odnímateľných povrchov je možné vyprať v práčke pri teplote maximálne 30 stupňov Celsia. Pri praní by mal asistovať jemný univerzálny prášok, agresívnym pracím prostriedkom sa radšej vyhnite. Nielen, že môžu spôsobiť poškodenie látky, ale často dráždia aj jemnú detskú pokožku. Ak periete textilný poťah v ruke, čistite všetku jeho plochu, aby nevznikli škvrny,” radí Lukáš Fiala zo spoločnosti Baby Direkt. Čistenie textilných častí, ktoré nie je možné z kočiarika zložiť, by malo prebiehať za pomoci vlhkej hubičky či handričky a jemného čistiaceho prostriedku či mydla. Opäť sa venujte celému dielu, aby ste zabránili vzniku lokálnych máp. Poťahy nenechávajte schnúť v chlade a vlhku, môžu sa na nich začať tvoriť plesne. Ani sušenie na ostrom slnku, topení či pri krboch nie je riešením. Materiály totiž môžu zmeniť farbu, v horšom prípade hrozí vznietenie látky.