Cena stanov v slovenských e-shopoch pred letnou sezónou vzrástla o 2,5 %. Stan pre dvoch je možné kúpiť v priemere za 169 eur. Poukazuje na to analýza služby Karsa Monitor, ktorá sledovala ceny tovaru v tuzemských internetových obchodoch s outdoorovým tovarom. Výsledky merania preukázali, že slovenskí predajcovia nepracujú s cenou. Staršie modely stanov, batohov alebo spacákov ostávajú nezlacnené.
V rámci analýzy služby Karsa Monitor bolo po dobu viac ako 200 dní sledovaných 13 340 produktov z kategórie športového vybavenia pre kempovanie. Z monitoringu cien vyplynulo, že tuzemskí internetoví predajcovia nezohľadňujú sezónnosť a vek produktu. Outdoorový tovar totiž zlacňujú len úplne minimálne. Výraznejší pokles cien bolo možné zaregistrovať len v prípade batohov, ktoré počas sledovaného obdobia zlacneli o 7,4 %. V prípade spacích vakov to bolo len 1,6 % a v kategórii stanov došlo dokonca k priebežnému zdražovaniu, a to o 2,5 %.
„Bežnou praxou zahraničných obchodov je, že po uvedení na trh nového výrobku je výrazne zlacnený starší model a predajcovia sa tak zbavia skladových zásob. V tuzemsku toto pravidlo neplatí. Predajcovia nepracujú s cenou a často predávajú staré modely športového vybavenia za stále rovnaké deti,“ uviedol Michal Ježek, riaditeľ spoločnosti Karsa Technologies, ktorá ponúka prevádzkovateľom e-shopov moderný cloudový nástroj Karsa Monitor pre analýzu cien produktov v reálnom čase. „Slovenskí zákazníci, ktorí sa chcú vybaviť na kempovanie, preto nemusia vyčkávať na obdobie posezónnych zliav, pretože cena väčšiny produktov ostáva rovnaká,“ doplnil Ježek.
Ponuka stanov na slovenskom on-line trhu je široká a zahŕňa tovar od množstva renomovaných výrobcov. Analýza Karsa Monitoru ukázala, že dvojmiestne stany sa na internete predávajú v priemere za 169 eur. V prípade stanov pre štyri osoby je priemerná cena v e-shopoch 235 eur a pre šesť osôb 362 eur. Na trhu sú dostupné rôzne varianty stanov podľa charakteru využitia. „Ak kupujete stan na pešiu túru a budete ho prevažne nosiť na chrbte, dajte radšej prednosť odľahčeným variantom pre jednu až dve osoby. Počítajte však s tým, že ultraľahké stany sú kvôli využitiu špeciálnych technológií nákladnejšie a materiál nemusí toľko vydržať. Ak sa chystáte na rodinný výlet a stan dáte do auta, tak vás váha nemusí zaujímať a zamerajte sa skôr na ľahkú manipuláciu,“ podotkol na margo výberu stanov Michal Ježek zo spoločnosti Karsa Technologies.
Pri kupovaní spacieho vaku v slovenských e-shopoch by si zákazník mal pripraviť priemerne 170 eur. Športový batoh vyjde v priemere 74 eur, ceny sa v prípade najznámejších značiek pohybujú od 54 do 104 eur. Moderný batoh na turistiku je štandardne vybavený pláštenkou a reflexnými bezpečnostnými prvkami. Podľa odborníkov je najdôležitejším parametrom outdoorového batohu kvalita bedrového pásu, ktorý pomáha lepšie rozložiť váhu nákladu na celé telo a prispieva k uvoľneniu ramien. Ramenné popruhy by tak mali byť dostatočne široké a tuhé. Na trhu sú dostupné aj ultraľahké batohy, ktoré tieto parametre nespĺňajú a preto nie sú vhodné na nosenie väčších záťaží.
Predajcovia športového vybavenia pre turistiku a kempovanie tradične registrujú najväčší dopyt tesne pred zahájením sezóny, teda v júni a prvom júlovom týždni. Práve do tohto obdobia sústredia svoje marketingové akcie. „Organizujeme regionálne výstavy stanov, na ktorých má zákazník možnosť si stan detailne prehliadnuť alebo vyskúšať. V rámci výstav ponúkame zákazníkom aj zvýhodnené ceny stanov alebo spacích vakov,“ uviedol Martin Kalaš, manažér marketingu a obchodu spoločnosti Rock Point, ktorý zároveň upozornil, že v ostatných rokoch začína štart výpredajov v rámci celého outdoorového trhu čím ďalej, tým skôr.