S lyžami do vrtuľníka, na bicykli zo zjazdovky alebo Tipy na netradičné adrenalínové zimné športy

Lyžovanie a jazda na snowboarde patria medzi najrozšírenejšie zimné športy. Zasnežené svahy však ponúkajú omnoho viac možností vyžitia. V prípade, že lyžovaniu neholdujete alebo si chcete zimné mrazivé dni spestriť ďalšou aktivitou, prinášame vám tipy na zaujímavé zimné športy. Vyskúšať môžete adrenalínové lyžovanie so šarkanom, skok z helikoptéry, ale aj klasické sánkovanie.

Heliskiing – skok z vrtuľníku na vrchole hory

Heliskiing alebo helikoptérové lyžovanie je jedinečný adrenalínový zážitok. Lyžiari sa pomocou helikoptéry dostanú do veľkých nadmorských výšok a následne zoskočia do hlbokého neupraveného snehu. Freeriding mimo vyznačené cesty je určený pre skúsenejších lyžiarov, rozhodne ale nie je nedostupný. Zážitkové agentúry po celom svete ponúkajú lety helikoptérou pre všetkých záujemcov, ktorí majú základné lyžiarske zručnosti a ovládajú jazdu v hlbokom snehu.

Heliskiing si ale neužijete v každej lyžiarskej destinácii. „Napríklad vo Francúzsku je tento adrenalínový šport zakázaný. Milovníci freeridingu však v rámci Európy môžu zavítať do Švajčiarska či Talianska, obľúbené je napríklad údolie Valgrisenche alebo lyžiarske stredisko Livigno. V Rakúsku je možné si túto zábavu legálne užiť napríklad v stredisku Lech Zürs,“ vymenúva Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou v predaji online zájazdov. Mekkou lyžovania pomociu helikoptéry je potom podľa neho Kanada.

Sánkovanie trochu inak

V prípade, že lyžovaniu neholdujete, dajte počas tohtoročnej zimy šancu klasickým sánkam. Aj zdanlivo obyčajné sánkovanie môže byť skvelý zážitok, lyžiarske strediská totiž často ponúkajú špeciálne upravené sánkarske dráhy. Krajinou, kde na sánkarov obzvlášť myslia, je Švajčiarsko. Navštíviť tam tak môžete hneď niekoľko zaujímavých miest, ktoré je možné zjazdiť na sánkach. Populárna pre rodiny s deťmi je napríklad dráha na uzatvorenej Alburskej ceste z Predy do Bergünu v kantóne Graubünden, ktorá ponúka šesťkilometrovú jazdu. Krásny výhľad na Matterhorn si zasa užijete pri návšteve dráhy Rotenboden–Riffelberg. Vôbec najdlhšia sánkarska trasa v Európe sa nachádza na hore Faulhorn. Pôžitok z jazdy si ale budete musieť zaslúžiť. Cesta zo stanice na štart dráhy totiž trvá viac ako dve hodiny. Odmenou za výšľap do kopca vám bude nádherný výhľad a takmer hodinový zjazd do Grindewaldu, ktorý si môžete spestriť návštevou jednej z typických švajčiarskych krčiem, ktoré okolo trasy stoja.

Lyžovanie aj snowboard spestrí lietajúci šarkan

Spojenie lyží alebo snowboardu a púšťanie šarkana ponúka všetkým milovníkom dobrodružstva takzvaný snowkiting. Svah pri ňom môžete zjazdiť pomocou ručne ovládaného šarkana. Môžete tak ísť veľkou rýchlosťou, skúšať rôzne triky, a dokonca aj na chvíľu vzlietnuť. Snowkiting nie je príliš náročný, priemerný lyžiar či snowboardista zvládne základy za jeden deň. „Lekcie snowkitingu sú dostupné aj v mnohých slovenských strediskách. Absolvovať ich je možné napríklad v stredisku Martinské Hole,“ hovorí Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá má v ponuke viac ako 400 tisíc lyžiarskych zájazdov. Zážitok pre fajnšmekrov je návšteva niektorej z vyhlásených svetových oblastí na snowkiting. Medzi ne patrí napríklad Big Hole Valley v štáte Montana, kde je k dispozícii obrovská zasnežená planina vhodná na netradičné zimné športy. Ideálne podmienky na snowkiting tu panujú od novembra do mája. Vhodné podmienky na lyžovanie so šarkanom ale nájdete aj v ďalších amerických štátoch, napríklad v Oregone, Idahu či Colorade.

Snow bike si poradí s lesnou cestou aj zjazdovkou

Ani jazdu na bicykli si v zime nemusíte odopierať. Naopak, vďaka špeciálne upraveným horským bicyklom so širokými gumami môžete na bicykli zjazdiť horské cesty aj zjazdovky. Pri jazde na snow biku nemusíte byť na nikom závislý. Využiť môžete napríklad upravené trate pre snežné skútry alebo obľúbené pešie trasy. Pozor je potrebné dať len na príliš hlboký sneh, ten ani bicykle so špeciálnymi pneumatikami nezvládnu. K dispozícii sú však aj upravené trasy v rámci ski rezortov. Ideálne podmienky ponúka napríklad Les Menuires vo Francúzsku. Vyskúšať si jazdu na tomto špeciálnom bicykli si môžete aj v niekoľkých slovenských areáloch, napríklad v Jasnej.