Nezdravý životný štýl, nadváha a zlé stravovacie návyky často vedú k viac či menej závažným ochoreniam tráviaceho systému. Rakovina hrubého čreva patrí k druhému najčastejšiemu onkologickému ochoreniu na Slovensku, a to aj napriek svojej najlepšej liečiteľnosti. Kľúčová je prevencia vo forme úpravy životného štýlu, ako aj pravidelné návštevy lekára.
Zápcha môže vyústiť k hemoroidom či k inkontinencii
K najčastejším formám tráviacich problémov patrí zápcha, plynatosť a pálenie záhy. Pokiaľ tieto problémy pretrvávajú a neriešia sa, môžu vyústiť do závažnejších ochorení. Chronická zápcha môže napríklad pacientov priviesť až k hemoroidom, krvácaniu z konečníka alebo k inkontinencii stolice. Podľa štatistických výskumov trpí týmto nepríjemným ochorením z času na čas 40% žien a 20% mužov. V krajinách ako Austrália, Španielsko, Holandsko alebo Francúzsko, postihuje táto choroba viac než 20 % obyvateľov. „Ako prevencia vzniku a pretrvávania zápchy slúži dostatočné množstvo vlákniny v strave. Do jedálnička preto zaraďte sušené ovocie, oriešky, šošovicu a vybrané druhy ovocia a zeleniny. Proti vzniku zažívacích a tráviacich problémov všeobecne pomáha aj pobyt na čerstvom vzduchu a užívanie probiotických doplnkov stravy,” vysvetľuje lekár Pavel Hanzelka zo spoločnosti LR Health & Beauty.
Po jedle si neľahajte, vyhnete sa páleniu záhy
Reflux, alebo ináč pálenie záhy, je nepríjemné ochorenie, pri ktorom sa natrávené jedlo vracia späť zo žalúdka do pažeráka. Tým sa rozožiera sliznica pažeráka, čo sprevádza práve nepríjemné pocity pálenia. Podľa výskumníkov z University of North Carolina trpí týmto ochorením až 25 miliónov ľudí denne. Najmenej sa s týmito problémami stretávajú obyvatelia ázijských krajín, naopak najviac pálenie záhy postihuje Mexičanov a Španielov. K refluxu majú všeobecne väčšie sklony ľudia obézni či s nadváhou a fajčiari. Výskumy tiež odhalili, že ním trpí polovica tehotných žien. Po pôrode však ich problémy väčšinou samovoľne odznejú. Pokiaľ sa reflux nijako nerieši, môže vyústiť až k vzniku vredu a tiež zvýšeniu rizika vzniku rakoviny. Ako jednoduchú prevenciu lekári odporúčajú nechodiť si po jedle ľahnúť. Vo vodorovnej polohe sa totiž môže jedlo ľahko vracať späť do pažeráka.
Viac ako polovica Slovákov s rakovinou hrubého čreva a konečníka umiera
Najčastejším druhom rakoviny u žien nádorové ochorenie prsníka, u mužov je to práve karcinóm kolorektálny. Na tento typ rakoviny v súčasnej dobe Slováci umierajú najčastejšie. V globálnom rebríčku tohto ochorenia sa Slovensko nachádza na druhom mieste, na prvom mieste je už len Južná Kórea. „Pre úspešnú liečbu je najdôležitejšie včasné zachytenie choroby. Z dôvodu nepríjemného vyšetrenia a intímnej bariéry sa ale mnoho Slovákov dostaví k doktorovi až v pokročilom klinickom štádiu. Rakovinu hrubého čreva tak prežije len každý druhý človek, čo je najmenej v porovnaní s ostatnými druhmi rakoviny,” objasňuje Hanzelka. Rakovinu hrubého čreva a konečníka je možné zistiť pomerne jednoduchým vyšetrením krvi v stolici alebo kolonoskopiou.
Vzniku zažívacích a tráviacich problémov sa dá jednoducho predchádzať
Ochorenia tráviaceho systému sú často pripisované nezdravému životnému štýlu. Pri jeho zmene je v prvom rade nutnosťou začať pri jedle – ľudia by mali obmedziť červené mäso a údeniny a do jedálnička naopak zaradiť dostatok ovocia a zeleniny. Okrem vlákniny pomáhajú dobrému tráveniu aj probiotické baktérie. So zmenou jedálnička je tiež dobré obmedziť stres a dopriať organizmu dostatok pohybu. Medzinárodný tím expertov totiž zistil, že voľnočasové aktivity pomáhajú znižovať riziko vzniku 13 typov zhubných nádorov, medzi nimi práve aj karcinóm hrubého čreva a žalúdka. Z aktivít sa osvedčila napríklad chôdza, beh či plávanie.