Pripravte svoje telo na letné športovanie pomocou vitamínov a minerálov

Letné mesiace vyzývajú na pobyt na čerstvom vzduchu, ľudia si preto často užívajú leto prevádzkovaním najrôznejších športových aktivít. Organizmus však pri pohybe v horúcich a slnečných dňoch podlieha nadmernej záťaži. Poradíme vám, aké vitamíny a minerály by ste mali telu pri športovaní v lete dopriať, aby ste sa vyhli nepríjemným zdravotným ťažkostiam.

Horčík na uvoľnenie svalov

Horčík, známy aj ako magnézium, sa radí medzi stopové prvky, ktoré hrajú kľúčovú rolu v procese ľudského metabolizmu. Má priaznivý účinok na vysoký krvný tlak a zabraňuje poruchám srdcového rytmu. V horúcich letných mesiacoch, ktoré sa vyznačujú zvýšenou fyzickou námahou, je horčík zvlášť dôležitý. Po namáhavom pohybe vám umožní uvoľniť bolestivé svalové napätie a prípadné kŕče. Nedostatok horčíka môžete pocítiť podľa porúch nervovej činnosti, zvýšenej dráždivosti alebo kŕčov.

Strážte si hydratáciu organizmu

Športovanie vedie k nadmernému poteniu, ktoré je obzvlášť v lete často príčinou nebezpečnej dehydratácie. „Dehydratácia organizmu môže mať za následok dokonca jeho celkový kolaps. Voda sa totiž podieľa na transporte živín v tele a reguluje telesnú teplotu. Obzvlášť pri športovaní je preto dôležité starostlivo dbať na dostatočný prísun tekutín. Riziko dehydratácie je pri zvýšenej telesnej námahe totiž ešte vyššie,“ uviedla Klara Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka špeciálny rehydratačný roztok Fluidex® v šumivých tabletách, ktorý udržuje dostatočnú hydratáciu organizmu.

Vápnik na pevnú kostru

Vápnik je jeden z najdôležitejších minerálov, ktoré sa v ľudskom organizme vyskytujú. Okrem toho, že je súčasťou našej kostry, plní aj ďalšie podstatné funkcie. Vápnik významne pomáha pri prenose nervových vzruchov a udržuje tým srdcový rytmus. Hladinu vápnika v tele by si preto mali strážiť obzvlášť ľudia, ktorí prevádzkujú v teplých letných mesiacoch fyzicky náročné športy. Jeho nedostatok im totiž môže privodiť silné svalové sťahy a kŕče, osteoporózu a silnú bolesť kĺbov. Ak si chcete byť istí dostatočným denným prísunom vápnika, využite možnosti vitamínových doplnkov stravy.

Vitamín B na energiu

Vitamíny skupiny B pomáhajú udržiavať správne fungovanie metabolizmu, teda procesu látkovej premeny v ľudskom tele. Ak si v lete radi zašportujete, oceníte jeho pozitívny vplyv nielen na funkciu nervových a svalových buniek. „Vitamín B má schopnosť zvýšiť celkovú obranyschopnosť ľudského organizmu. Zároveň je nezastupiteľný pri procese tvorby energie, preto ho ocenia hlavne ľudia, ktorí v lete radi športujú. Vitamíny skupiny B môžete nájsť napríklad v kvasniciach alebo strukovinách. Ak ich nemáte radi, siahnite po vitamínových doplnkoch,“ radí Eva Stanislavská, marketingová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka šumivé tablety B-komplex forte plus, ktoré obsahujú vitamíny skupiny B v kombinácii so zinkom a vitamínom C.