Slovenskí poľnohospodári mali v uplynulom roku väčší záujem o investície. Dôvodom sú extrémne výhodné podnikateľské úvery aj možnosti štátnych dotácií. Odborníci podobný vývoj očakávajú aj v tomto roku. Poľnohospodári sa pritom podľa nich uchyľujú k nákupom a záujmu o stavby v najväčšej miere vždy na začiatku roka.
Úvahám o nových investíciach sa poľnohospodári podľa expertov venujú v období od januára do marca. Počas zimných mesiacov, ktoré sú typické menším množstvom práce, totiž majú možnosť premýšľať o investíciach a vybaviť všetky potrebné dokumenty. „Od začiatku roka do konca marca je dopyt po poľnohospodárskych halách, kravínoch, hydinárňach aj skladových halách najvyšší. V týchto mesiacoch zaznamenávame nárast dopytu o desiatky percent,“ potvrdil trend Petr Václavek zo spoločnosti Borga, ktorá ponúka montované poľnohospodárske haly.
Na financovanie svojich podnikateľských zámerov môžu poľnohospodári využiť pomoc štátu aj Európskej únie v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. K dispozícii je napríklad Program rozvoja vidieka 2014-2020, ktorý sa na Slovensku zameriava na šesť hlavných oblastí, medzi ktoré patrí napríklad podpora inovácií, konkurencieschopnosti alebo dobrých životných podmienok zvierat. Celkovo je na podporu poľnohospodárov vyčlenených 2,1 miliardy EUR. Finančné prostriedky v rámci jesenného kola výziev môžu poľnohospodári využiť na investície plánované v roku 2017.
Zvýšený záujem majú poľnohospodári aj o spoluprácu s bankami. „Čo sa týka dopytu po poľnohospodárskych úveroch, záujem zo strany poľnohospodárov medziročne opäť vzrástol,“ uviedol Petr Kopeček, manažér sektoru poľnohospodárstva v ČSOB. Vyšší záujem investovať súvisí podľa odborníkov s výhodnejšími podmienkami jednotlivých finančných inštitúcií. Extrémne výhodné úvery sa totiž v minulom roku týkali aj podnikateľov. „Ak je výhodná úroková sadzba jedného úverového produktu, potom je výhodná aj v prípade všetkých ostatných. Extrémne nízke sadzby tak neboli len na hypotékach, ale aj v prípade iných úverov. Termín extrémne nízka sadzba je však, samozrejme, v prípade každého produktu iný,“ uviedol hypotekárny poradca Pavel Šalomon. Firemný úver zaistený nehnuteľnosťou tak môže, podobne ako účelová hypotéka na bývanie, ponúknuť úrokovú sadzbu 1,9 až 2,3 %. V prípade, že firma potrebuje peniaze na prevádzku, môže byť úroková sadzba vyššia, zhruba od 2,9 do 4,9 %. Peniaze bez zaistenia nehnuteľnosti banky požičiavajú s úrokom až 9 %.
Hoci banky ponúkajú nízke úrokové sadzby, odborníci varujú, že v minulom roku došlo aj k rekordnému nárasti trhových cien nehnuteľností. Priemerná výška hypotéky sa tak za uplynulý rok výrazne zvýšila. Počet priznaných hypotekárnych úverov bol podľa údajov Národnej banky Slovenska ku koncu minulého roka takmer o 7 % vyšší ako v roku predchádzajúcom. Okrem počtu klientov vzrástol aj objem poskytnutých hypoték. Obdobný vývoj očakávajú odborníci aj v tomto roku. Postupne by však podľa nich malo dochádzať k navyšovaniu sadzieb hypoték, ktoré povedie k spomaleniu rastu cien nehnuteľností.