Plastovému záhradnému nábytku odzvonilo. Trendy sú kovy a exotické dreviny

Minimalistický kov vhodne doplní prírodné drevo                    

Záhradu dnes bežne považujeme za ďalšiu miestnosť domu, ktorá je na jar a v lete určená k zábave a relaxácii. Či už sa rozhodnete usporiadať rodinné stretnutia, alebo si len v tieni stromov pokojne čítať, rozhodne stavte na čisté línie a eleganciu. Tento rok sa nesie v znamení kovov inšpirovaných mestským štýlom. Pokiaľ by však pre vás boli kovy príliš neosobné, siahnite po kombinácii s prírodným drevom. Minimalistická kovová kostra nábytku môže byť doplnená napríklad o drevené opierky.

Exotické drevo vydrží aj niekoľko desaťročí

Pokiaľ nie ste priaznivcami kovov, neurobíte krok vedľa ani v prípade, že si vyberiete drevo. Vyberajte však radšej z exotických drevín. „Napríklad drevo meranti je odolné voči vode, slnečnému žiareniu aj drevokaznému hmyzu. To navyše obsahuje prírodné silice, čím odpudzuje záhradných škodcov,“ vysvetľuje Petra Triščíková zo spoločnosti MT nábytok, ktorá ponúka široký sortiment záhradného nábytku. Pokiaľ zvolíte mäkší typ dreva, ako je smrek, borovica, či smrekovec, mali by ste tomu prispôsobiť aj celkovú starostlivosť a údržbu.

Oázu pokoja vám pomôže dotvoriť gauč

Priestor na záhrade by mal podľa dizajnérov pripomínať štýlom aj vyfarbením interiér domu, najčastejšie obývaciu izbu, či jedáleň. Preto by nemalo chýbať pohodlné sofa. Trendom sezóny sú materiály odolné proti nepriaznivým vplyvom počasia, ako je UV žiarenie, voda, či piesok. „Populárne sú pohovky z ratanu a umelého ratanu, ktoré odolajú aj zlému počasiu. Pre poťahy sa z materiálov hodí napríklad polyakryl, ktorý je odolný nie len voči dažďu, ale aj slnečnému žiareniu. Ideálne by však podsedáky s poťahmi mali byť odnímateľné, aby sme ich v prípade intenzívneho dažďa mohli schovať,“ odporúča Petra Triščíková zo spoločnosti MT nábytok. Tento rok je navyše v znamení multifunkčnosti. Vyberajte preto takú pohovku, ktoré nielenže skvelo poslúži ako relaxačné miesto, ale využijete ju tiež pri väčších oslavách, keď sa zíde viac hostí, než máte záhradných stoličiek.

Záhradný stan vám poskytne súkromie a ochráni nábytok

Pokiaľ plánujete letné grilovanie, nemali by ste zabudnúť na zatienenie pred priamym slnkom. To vám umožnia okrem markíz tiež slnečníky, párty stany, či altány. Altán vyberajte z priedušných materiálov, aby vzduch prúdil a neudržovala sa vo vnútri zbytočne vyššia teplota. Rovnako tak musia byť použité látky odolné voči poveternostným podmienkam a dažďu. Altánok, či záhradný stan tak zachránia vašu oslavu, pokiaľ behom nej začne pršať. Niektoré typy navyše odrazia nálety hmyzu. Vďaka spúšťacím moskytierám tak žiadny komár nenaruší ani večerné letné posedenie.

Aj kvalitné materiály je potrebné udržiavať

V prípade, že nemáte k dispozícii trvalé zastrešenie a nestaviate v letných mesiacoch ani párty stan, musíte tomu výber nábytku prispôsobiť. Každý nábytok totiž vyžaduje starostlivosť a dvojnásobne to platí pri nábytku vonkajšom. Plastový nábytok je na poveternostné podmienky najnáchylnejší a jeho farba čoskoro vybledne. Aj z tohto dôvodu je potrebné nábytok z plastu pri daždi vždy schovať. Drevo je na tom lepšie, ale jeho údržba je náročnejšia. Je nutné ho natierať špeciálnym olejom, ktorý vytvorí ochranný film. Vďaka oleju bude odolnejší voči vode i slnečným lúčom. Prípravky sa nanášajú nasucho, ale je potrebné ich nechať vždy riadne zaschnúť.

Pri drevenom nábytku sa oplatí použiť aj preparáty proti plesniam, či drevokaznému hmyzu. Olejovanie zabráni vysychaniu dreva, pokiaľ máte zastrešenú terasu, je možné ho aj navoskovať. Nikdy však nenechávajte nábytok zbytočne zmoknúť, vyplatí sa zaobstarať si špeciálny kryt alebo aspoň plachtu. V zimných mesiacoch potom odborníci jednoznačne odporúčajú nábytok skladovať v suchých a zastrešených priestoroch, nech je aj ďalšiu sezónu rovnako kvalitný ako tú predchádzajúcu.