Dovolenky v režime Last Minute sú stále obľúbené. Poukazujú na to štatistiky Asociácie českých cestovných kancelárií a agentúr, podľa ktorých sa v minuloročnej sezóne touto formou uskutočnilo viac ako 40 % zájazdov. A pretože je leto v plnom prúde, Last Minute ponuky sleduje čoraz viac ľudí. Jedinou nevýhodou je skrátený čas do odjazdu, často je potrebné vyraziť už nasledujúci deň. Času na balenie kufrov už teda moc neostáva. Viete, ako si zbaliť kufor počas krátkej chvíle, a ktoré nevyhnutné vybavenie nenechať doma, ak sa vydáte do hôr, k moru alebo na bicykel?
- Odpočinkový pobyt pri mori
Najobľúbenejšou prímorskou destináciou, kde ľudia chcú tráviť svoju letnú dovolenku, sú už tradične grécke ostrovy. “Tie tvoria 27 % z celkového dopytu. Tento rok ale výrazne narástol záujem o zájazdy do Turecka, ktorých sa predalo asi 12 %. Populárne sú aj turistické lokality v Chorvátsku, Taliansku, Bulharsku alebo v Španielsku,” hovorí Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia. Ak sa tiež chystáte za slnkom a plánujete stráviť dovolenku opaľovaním sa na pláži, spíšte si zoznam vecí, ktoré so sebou skutočne potrebujete. Postupujte podľa neho a nezaoberajte sa zbytočnosťami, balenie vám tak pôjde rýchlejšie. Základom kufru by mala byť najmä kvalitná kozmetika na opaľovanie, ktorá vás ochráni pred UV žiarením. Spálenie pokožky totiž môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, od nepríjemného sčervenania až po nebezpečný melanóm. “Viac ako 90 % prípadov rakoviny kože je spôsobených slnečným žiarením, proti ktorému sa jedinec nechráni alebo chráni nedostatočne. Nezáleží pritom, či si k moru zabalíte krém, emulziu, mlieko alebo sprej. Dôležité je zvoliť kozmetiku na opaľovanie podľa fototypu pokožky. Ak ste svetlý typ, vyberte si krém s vyšším ochranným faktorom, ideálne 50. Ak je vaša koža hnedšia, ochranný faktor môže byť nižší, napríklad 30. V prímorských letoviskách v žiadnom prípade nevystavujte kožu bez ochrany slnečnému žiareniu,” radí dermatológ MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty. Súčasťou výbavy k moru by mala byť aj kvalitná kozmetika po opaľovaní, ktorá namáhanú a vysušenú pokožku upokojí a hydratuje. Okrem plaviek, osušky a niekoľkých pohodlných kúskov oblečenia na výlety či elegantnejších šiat na večeru si nezabudnite pribaliť pokrývku hlavy, ktorá zabráni úpalu, a slnečné okuliare, vďaka ktorým si chránite zrak. Myslieť by ste mali aj na základné lieky a zdravotnícke pomôcky, ktoré využijete pri nevoľnosti či drobnom úraze. Samozrejmosťou je aj dostatočná zásoba peňazí, ideálne v miestnej mene, platné cestovné doklady a materiály, ktorými nás vybavila cestovná kancelária – letenky, cestovné poistenie a ubytovacie vouchery.
- Turistický pobyt v horách
Leňošenie pri mori vám nič nehovorí a radšej trávite voľné letné dni aktívnym pohybom? Ak sa chystáte na túru po Tatrách, Alpách alebo tuzemských pohoriach, obsah vašej batožiny by mala tvoriť hlavne výbava na bezpečné putovanie. Okrem platných dokladov si zbaľte pevnú trekingovú obuv, pokrývku hlavy a oblečenie na teplé aj chladnejšie počasie. Práve počasie býva v horách veľmi nevypočítateľné, počas chvíle nás môže prekvapiť dážď či búrka. Pršiplášť a nepremokavé, teplé oblečenie a náhradné topánky by tak mali byť neoddeliteľnou súčasťou cestovného inventára. Ani pri vysokohorskej turistike však nepodceňujte silu slnečných lúčov. “Aj cez mraky preniká na kožu až 90 % ultrafialového žiarenia. Na výlete do vyšších výšok sa preto nezabudnite nakrémovať opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom, zakryť oči slnečnými okuliarmi a nasadiť pokrývku hlavy,” tvrdí dermatológ MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty, ktorý odporúča Aloe Vera Opaľovací krém SPF 50, ktorý okrem vysokého ochranného faktoru obsahuje aj 50 % podiel účinných látok z aloe vera. Chýbať by nemala ani dostatočne vybavená lekárnička. “Vysokohorskí turisti sa zo svojich výletov často vracajú s všetkými možnými druhmi odrenín a pomliaždenín, vyvrtnutým členkom alebo ramenom, zlomenými končatinami alebo s alergickými reakciami na poštípanie hmyzom. Okrem prostriedkov prvej pomoci by preto turisti nemali podceňovať ani uzatvorenie vhodného cestovného poistenie, ktoré pokryje nároky zvýšeného rizika úrazu,” odporúča Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia. Veľká je aj pravdepodobnosť, že pri cestách zablúdite. pre tento prípad si so sebou zabaľte dostatok jedla a pitia, ktoré sa nepokazí.
- Poznávací zájazd na bicykli
Ak plánujete cyklistický zájazd na Last Minute, váš kufor by mal obsahovať okrem cestovných dokladov a poistenia najmä pevnú obuv, vhodné športové oblečenie na teplé aj chladnejšie dni a cyklistickú helmu, v prípade menších detí aj chrániče kolien a lakťov. Pády z bicykla totiž tvoria výraznú časť úrazov. Podľa štatistík dopravnej polície sa vlani zranilo 3690 cyklistov, poisťovne každoročne hlásia dokonca až 15 tisíc prípadov. Ani ľudia, ktorí radi spoznávajú prírodné krásy v sedle bicykla, by doma nemali zabudnúť vhodný krém na opaľovanie a lekárničku. “Keďže cyklistika vyžaduje pevné zdravie a dobrú fyzickú kondíciu, je ideálne podporiť telo vitamínmi alebo doplnkami stravy. Na dovolenke tohto typu by ľudia tiež mali zohľadniť stravu, ktorá by mala byť výdatnejšia, aby načerpali dostatok živín a energie. Je preto vhodné si na výlet zabaliť napríklad proteínový nápoj alebo müsli tyčinku,” hovorí MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty, ktorý na doplnenie vápnika, draslíka, horčíka a sodíka odporúča napríklad komplex minerálnych látok ProBalance. A kam cyklisti vyrážajú najradšej? Obľúbenými zahraničnými destináciami sú Rakúsko a Nemecko, ale aj vzdialenejšie Švajčiarsko, Taliansko alebo Francúzsko.