Dostatok spánku je pre ľudský organizmus nenahraditeľný. Počas spánku totiž dochádza k regenerácii až 90 % fyzických a psychických síl. Hlavným predpokladom pre zdravý spánok je kvalitné prostredie, ktoré nám ho umožňuje. S letom však prichádzajú dlhotrvajúce vysoké teploty a skoré ranné svetlo, ktoré ľuďom často v spánku bráni. Poradíme vám preto, ako si počas horúcich letných dní vytvoriť na spánok ideálne podmienky a na čo si dať pozor.
Problémy so spánkom rieši takmer polovica ľudí
Podľa celoeurópskeho prieskumu koncernu JYSK z roku 2018 trápi zlý alebo veľmi zlý spánok takmer štvrtinu ľudí. Podľa odhadov špecialistov je však osôb s poruchami spánku výrazne viac, a to až okolo 45 %. Medzi najčastejšie problémy patrí prechodná nespavosť, ktorá trvá maximálne 4 týždne, 10 – 15 % populácie trpí chronickou nespavosťou. Nebezpečenstvo nespavosti vidia lekári predovšetkým v tom, že sa často podceňuje. Dlhodobo neriešená nespavosť má negatívny vplyv na pozornosť aj pamäť, preukázateľne zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. V lete môže viesť dokonca aj k sezónnej depresii. Tá sa prejavuje únavou, apatiou a podráždenosťou, môže však spôsobiť aj dlhodobé depresívne stavy.
Na kvalitu spánku má vplyv strava, stres i pravidelnosť
Nesprávne návyky a prostredie nevhodné na spanie. To sú dve hlavné príčiny, ktoré môžu podľa odborníkov spánok zhoršovať. Veľkú pozornosť treba venovať spánkovej hygiene. Lekári apelujú v prvom rade na vhodnú skladbu potravín a nápojov. Pred spánkom neodporúčajú konzumovať ťažké jedlá, kofeín ani zelený čaj. Nevhodná je aj konzumácia alkoholu. Ten síce zaspávanie urýchľuje, celkovú kvalitu spánku však výrazne zhoršuje. Dôležitý je aj pravidelný režim. Ak si zvyknete chodiť spať a vstávať vždy v rovnakom čase, nespavosti sa môžete vyhnúť. Niekoľko hodín pred tým, ako si ľahnete do postele, sa pokúste vyhnúť stresu. Neriešte pracovné záležitosti ani nevyriešené spory, večer pred spaním sa vyhýbajte aj veľkej fyzickej záťaži.
Tma a ticho sú pre zaspávanie nevyhnutné
Spánková hygiena však nie je všetko. Okrem správnych návykov je veľmi dôležité vytvorenie vhodného prostredia na spanie. Kým v zime svieti slnko iba zhruba 50 hodín mesačne, v lete je počet hodín slnečného svitu až päťnásobný. Obmedziť v spálni svetlo je preto podľa expertov nutnosťou. Svetlo totiž zabraňuje vylučovaniu hormónu melatonínu, ktorý je zodpovedný za dobrý spánok. Melatonín sa spúšťa na základe signálov fotoreceptorov ukrytých v sietnici oka. Pre kvalitný spánok je dôležitá absolútna tma. „Zatemniť izbu aj v lete je možné pomocou vonkajších roliet. Tie totiž dokážu vytvoriť až stopercentnú tmu. Významne znižujú aj hladinu hluku, a to až o 16 dB,“ vysvetľuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa dlhodobo zaoberá výrobou tieniacej techniky. Vďaka vhodnému tieneniu je tak ľahké vytvoriť ideálne podmienky na spánok aj počas dňa. To ocenia najmä ľudia, ktorí pracujú na nočné zmeny. Práve táto skupina ľudí je totiž nespavosťou najviac ohrozená.
Vetranie v lete nepomôže
Ďalší faktor, ktorý podstatne ovplyvňuje kvalitu spánku, je správna teplota v miestnosti. Tá sa podľa odborníkov pohybuje medzi 18 – 20 °C. Počas tropických letných nocí sa však teplota vzduchu môže vyšplhať až na 25 °C. Vetranie je tak skôr kontraproduktívne, vhodné je preto regulovať teplotu v spálni už počas dňa. „Vonkajšie rolety a žalúzie možno ovládať pomocou diaľkového ovládania alebo centrálneho systému. Vďaka automatizácii si možno nastaviť presný režim, podľa ktorého budú žalúzie regulovať prienik slnečných lúčov do interiéru. Už počas dňa tak možno obmedziť prístup slnečných lúčov do miestnosti až o 80 percent,“ spresňuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax.