Jarné prázdniny strávi 78 % slovenských turistov v teple. Najčastejšie v Egypte, Ománe a Emirátoch

Školáci a ich rodičia sa pripravujú na jarné prázdniny, ktoré budú na Slovensku po týždenných turnusoch trvať od 18. februára do 10. marca. Väčšina slovenských turistov strávi voľno pri mori, kam ich zamieri celkom 78 %. Podľa štatistiky cestovej agentúry Invia vycestujú najčastejšie do Egypta, Ománu a Spojených arabských emirátov. Ďalších 8 % cestovateľov prežije voľné školské dni na lyžiach v Rakúsku a Taliansku.

K moru do Egypta a Ománu

Jarné prázdniny pri mori preferuje 78 % slovenských turistov, ktorí chcú byť vo voľnom školskom týždni inde ako doma. Najviac ich láka africký Egypt, kam vyrazí 45 % z nich. „Ľudia najčastejšie volia Egypt, pretože je cenovo dostupný a priemerná teplota sa teraz pohybuje okolo príjemných 25 stupňov. Teplota vody presahuje 20 stupňov,“ uviedla tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia Andrea Řezníčková. Podľa jej slov si okrem kúpania užívajú slovenské rodiny v Egypte aj výlety za tamojšími pamiatkami, pretože je tam pre Európanov aktuálne znesiteľnejšie počasie ako v letných mesiacoch. Druhou top destináciou pre Slovákov je Omán, kam sa vydá pätina turistov. „Omán je z pohľadu turistiky novo objavovanou krajinou, pri ktorej sme zaznamenali medziročný nárast záujmu dokonca až o 72 %. Ponúka skvelé hotely, služby a veľa možností, ako si dovolenku ešte viac spríjemniť. Obľúbené je napríklad potápanie s delfínmi, korytnačkami a veľrybami, ktoré sa v Arabskom mori hojne vyskytujú. K výletom sú v ponuke aj majestátne hory, palmové háje či výnimočné oázy,“ spresnila Řezníčková. Ďalších 13 % slovenských cestovateľov poletí do Spojených arabských emirátov.

Lyžovanie si Slováci užijú tradične v Rakúsku a Taliansku

Celkom 8 % Slovákov, ktorí zakúpili zahraničný pobyt, idú na jarné prázdniny do hôr. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, je veľký záujem o zimnú dovolenku v lyžiarskych strediskách v Taliansku a Rakúsku. „Vyhlásené lyžiarske oblasti v týchto krajinách volia milovníci zimných športov predovšetkým vďaka ich dobrej dopravnej dostupnosti v počte pár hodín, skvelým snehovým podmienkam, kvalitným službám a širokej ponuke ďalšieho využitia,“ doplnila Andrea Řezníčková z agentúry Invia. Lyžovanie v alpských strediskách má bezpochyby výhodu predovšetkým vo veľkom počte zjazdoviek a ich úrovni. Vďaka veľkému množstvu tratí odpadá čakanie na lanovkových dráhach.

Hory s predstihom, more na poslednú chvíľu

Zo všetkých zájazdov za slnkom aj do hôr si Slováci najčastejšie zakúpili v priemere osemdňový pobyt so stravovaním all inclusive. Zo štatistík vyplýva, že prázdniny na horách plánujú s predstihom, naopak pobyty pri mori zaobstarávajú najčastejšie na poslednú chvíľu. „Last minute pri horských pobytoch v podstate neexistuje. Najobľúbenejšie hotely v blízkosti zjazdoviek sú vypredané už aj v októbri,“ uviedla Řezníčková. Dodala, že najviac zájazdov Slováci zakúpili počas januára tohto roka.

Najviac ľudí odíde na prázdniny 2. marca

Jarné prázdniny pripadli v tomto roku na dni od 18. februára do 10. marca. Podľa údajov cestovnej agentúry Invia sa najviac Slovákov vypraví do zahraničia v sobotu 2. marca Najexponovanejším týždňom bude termín od 25. februára do 3. marca, kedy vyrazia za zážitkami rodiny z Bratislavského, Nitrianského a Trnavského kraja.