First minute zájazdy nakúpilo o 78 % turistov viac než vlani, najobľúbenejšie je Turecko

Slovákov v tomto roku lákajú first minute zájazdy o 78 % viac než vlani. Pobyty na letnú sezónu 2013 kupovali najčastejšie do Turecka, ktoré tvorilo pätinu celkového dopytu. Podľa štatistík slovenského predajcu online zájazdov, agentúry Invia.sk, sú navyše ochotní si za dovolenku priplatiť, a to v priemere o takmer 100 eur na osobu viac oproti vlaňajšku. Vyššiu popularitu medzi rodinami i jednotlivcami získavajú first minute zájazdy najmä vďaka zľave za skorý nákup v kombinácii s ďalšími benefitmi.

Turecko dlhodobo zostáva najobľúbenejšou destináciou Slovákov na strávenie letnej dovolenky. Pobyt v Tureckej republike tento rok zvolilo v rámci first minute ponuky zájazdov celkom 20 % zákazníkov cestovnej agentúry Invia.sk, čo je o 3 percentuálne body viac ako v minulom roku. Za dovolenku na pomedzí Európy a Malej Ázie Slováci v priemere míňajú 1049 eur na osobu. Na druhej priečke v popularite lokalít na letný oddych sa umiestnil Egypt, ktorý tvorí 14 % z celkového záujmu. Zájazdy do Grécka a Chorvátska si zhodne obstaralo 13 % turistov.

„Najväčší záujem o dovolenku first minute prejavujú naši klienti v období mesiacov december a január, kedy cestovné kancelárie ponúkajú najvyššie možné zľavy a zvýhodnenia. Najmä v dňoch 31. januára a 28. februára, keď sa končia jednotlivé zľavové vlny, zaznamenávame až 100 % nárast predaja v porovnaní s predchádzajúcimi dňami,“ uviedol Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia.sk, ktorá je najväčším internetovým predajcom zájazdov na slovenskom trhu. „Rebríček obľúbených first minute destinácií je tento rok veľmi podobný tomu minuloročnému. V prvej desiatke sa však objavili nové miesta ako napríklad Cyprus alebo Kapverdské ostrovy,“ dodal Šidla.

Podľa štatistík cestovnej agentúry Invia.sk sú tento rok slovenskí turisti ochotní zaplatiť za svoje letné radovánky v priemere o 100 eur viac ako vlani, takže za dovolenku zaplatia v priemere 857 eur. Z rebríčka desiatich najobľúbenejších lokalít Slováci najviac investujú do dovolenky na Cypre, a to v priemere 1 246 eur na osobu, čo predstavuje navýšenie o 411 eur oproti minulému roku. Viac investovať do pobytových služieb v rámci first minute ponuky sú turisti ochotní najmä vďaka obstarávacej zľave alebo iným bonusom.

„Okrem výrazných percentuálnych zliav z konečnej ceny zájazdu sú tohtoročnými najväčšími lákadlami bonusy s ponukou pobytov pre deti zadarmo. Aj v apríli možno stále ešte do najpopulárnejších destinácií vybrať zájazd s bezplatným pobytom pre dieťa,“ povedal Ivan Šidla zo spoločnosti Invia.sk. „Na obľube získavajú aj rôzne garancie vybraných cestovných kancelárií. Napríklad tie, ktoré sa zaväzujú, že hotel, ktorý si klient kúpi za zľavnenú cenu vo first minute akcii, nebude v lete v rámci last minute zliav lacnejší,“ doplnil Šidla.