Cyklistické desatoro alebo ako zvýšiť bezpečnosť detí na bicykli

Každý športovo založený rodič sa už každoročne nemôže dočkať jari, kedy vonkajšie teploty dovolia oprášiť bicykel a vyraziť za poznaním prírody či cyklotrás. Víkendové túry na bicykli totiž predstavujú príjemnú aktivitu, do ktorej sa môže zapojiť celá rodina. Nielen malé, ale aj väčšie deti spravidla výlety na bicykli milujú. Úlohou rodičov je postarať sa, aby sa ich ratolesti naučili dodržiavať pravidlá jazdy na bicykli a nespôsobili si žiadne zranenie. V nasledujúcom článku sme pre vás pripravili desať základných bodov, s ktorými je nevyhnutné zoznámiť deti bez ohľadu na ich vek.

Obľúbenou možnosťou, ako prevážať dieťa na bicykli, predstavuje vozenie dieťaťa v sedačke alebo vo vozíku za bicyklom. Cyklisti jazdiaci s malými deťmi sa delia na priaznivcov vozíkov a priaznivcov sedačiek. Kým vozík predstavuje väčšie nebezpečenstvo z dôvodu predĺženia bicyklu, sedačka zasa z toho dôvodu, že je súčasťou bicykla. Pád bicykla tak automaticky znamená pád sedačky.

1. Vhodná cyklosedačka

Keď je dieťa v dojčenskom či batoliacom sa veku a dokáže už samo sedieť, je potrebné vybaviť rodičovský bicykel vhodnou cyklosedačkou. Vzhľadom k tomu, že cyklosedačiek v súčasnosti existuje na trhu veľké množstvo, podľa odborníkov musí byť správna cyklosedačka nielen pohodlná, ale hlavne bezpečná. „Súčasťou kvalitnej autosedačky by mala byť veľkoplošná ochrana, ktorá zabraňuje, aby sa nohy dieťaťa dostali do bicykla a dieťa sa zranilo,“ vysvetľuje Lukáš Fiala z internetového obchodu s detským tovarom Funbaby.cz. Podľa neho je tiež nevyhnutné, aby operadlo bolo možné nastaviť do sedacej a pokojovej polohy, aby si malý pasažier mohol jazdu užívať. „Cyklosedačka by mala byť vybavená aj nastaviteľnými bezpečnostnými pásmi v šírke najmenej 20mm s uzáverom, ktorý dieťa nesmie samo otvoriť, Sedačka by nemala mať ani ostré hrany alebo malé časti, ktoré by dieťa mohlo vdýchnuť či prehltnúť,“ dodáva Fiala.

2. Prilba je základ

Predtým, ako sa vydáte na spoločné cesty, svojmu dieťaťu vždy nasaďte na hlavu cyklistickú prilbu. Pamätajte, že aj pád z malého bicykla môže spôsobiť vážny úraz. Aby však helma splnila svoj ochranný účel, musí padnúť ako uliata, musí pohodlne sedieť na hlave, nikde netlačiť a pri predklone nepadať.

3. Aby dieťa bolo vidieť

Pre väčšiu bezpečnosť malého cyklistu slúžia aj reflexné doplnky jeho oblečenia a bicykla, rovnako ako správne umiestnené osvetlenie. Ak sa váš výlet natiahne do večera alebo začne pršať, viditeľnosť bicykla aj jazdca je nevyhnutná, a to nielen pre okoloidúce autá, ale aj pre ostatných cyklistov. Preto kým vyjdete, skontrolujte, či majú vaše bicykle minimálne predné biele a zadné červené odrazky a funkčné svetlá, ideálne blikačky.

4. Pevná obuv a vhodné oblečenie

Ak nevlastníte priamo cyklistické oblečenie, nevadí. Pri potulkách na bicykli môže vaše dieťa využiť aj bežný športový odev, ale opäť s ohľadom na jeho vhodnosť. Dbajte na to, aby cyklista vyrazil v pevnej obuvi s nešmykľavou podrážkou a ideálne bez šnúrok. Botasky alebo tenisky udržia jeho nohu v zdravej polohe a podrážka so vzorom zaistí, aby sa noha z pedálu nevyšmykla. Topánky so šnúrkou podľa Fialu nie sú vhodné. Môžu sa totiž kedykoľvek rozviazať a zamotať do kolesa. Rozhodne nepustite svoje dieťa na bicykle v letných sandáloch alebo dokonca v šľapkách. Tam je riziko pádu z bicykla takmer isté. V prípade oblečenia predstavuje najlepší variant pohodlné športové oblečenie, ktoré by ale nemalo mať príliš voľné nohavice, pretože by sa mohli zamotať do bicykla. Oblečenie musí byť, samozrejme, prispôsobené aj vonkajšej teplote.

 

5. Skontrolujte technický stav bicykla

Či už plánujete celodenný výlet na bicykli alebo budete jazdiť len pár minút, v oboch prípadoch si nezabudnite overiť, že je bicykle vášho dieťaťa v úplnom technickom poriadku. Brzdy musia byť správne nastavené a musia fungovať, k dispozícii musia byť odrazky, svetlá a ideálne aj zvonček. Sedadlo by malo byť v správnej výške tak, aby dieťa ľahko dosiahlo na pedále a duše kolesa by mali byť nafúknuté.

6. Bezpečné ovládanie bicykla

To, že celá vaša rodina jazdí často na bicykli, ešte nemusí znamenať, že všetci je členovia vedia bicykel dobre ovládať. Radšej si vždy skontrolujte, či vaše dieťa dokáže správne brzdiť, bezpečne nasadať a zosadať, zachádzať s prehadzovačkou a včas sa vyhýbať prekážkam.

7. Ako sa správať na ceste

Ak je to čo i len trochu možné, vyrazte s deťmi na výlet po vyznačených cyklotrasách do prírody mimo mesto. Tam sa riziko nehody výrazne znižuje. Ak to však nie je možné, naučte ich najskôr, ako sa správať v cestnej premávke. Krátke rozprávanie s ukážkami obrázkov či fotografií zaujmú deti rôznych vekových kategórií. Nezabudnite vždy zdôrazňovať opatrnosť a obozretnosť.

8. Ako sa správať na cyklotrase

Ani na cyklotrasách a iných miestach vyhradených pre cyklistov – koridoroch či cyklopruhoch deti nesmú zabúdať na bezpečnosť. Aj tu existujú pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať. Preto buďte príkladom pre svoje deti, jazdite vpravo, obiehajte len vtedy, keď je to bezpečné, ukazujte rukou, keď chcete odbočiť, udržujte vhodnú rýchlosť a rozostupy a správajte sa ohľaduplne voči ostatným cyklistom.

9. Kázeň musí b

Je bežné, že deti rady sem tam vedome rebelujú proti vôli svojich rodičov. Veď zakázané ovocie chutí najlepšie. Vo svojom veku si však ešte neuvedomujú závažnosť následkov. Preto rodičov čaká neľahká úloha naučiť svoje ratolesti kázeň pri jazde na bicykli a vysvetliť im, prečo je zvýšená opatrnosť na mieste.

10. Naučte ich samostatnosti

S pribúdajúcim vekom začínajú deti jazdiť na bicykli samy bez dohľadu rodičov, napríklad do školy alebo vo voľnom čase s kamarátmi po ulici. Predtým, než na bicykli opustia brány domova, by ste ich mali naučiť zodpovednosti, ktorá im následne zaistí vlastnú bezpečnosť. Overte si, že skutočne rozumejú všetkým pravidlám bezpečnej jazdy na bicykli, vďaka ktorej sa vrátia zdravé zasa domov.