Bambusová podlaha, prírodné prvky na stene a jemné farby. Spálne sa v roku 2016 vracajú k prírode

Koberec môže nahradiť originálna bambusová podlaha

Dojem z miestnosti vždy najviac ovplyvňujú veľké plochy. Pri zariaďovaní spálne to preto vezmite pekne od podlahy. Ak máte v spálni koberec, využite tento rok na premenu – parkety aj plávajúce podlahy sú omnoho jednoduchšie na údržbu a sú stále trendy. Ak chcete niečo originálnejšie, vyskúšajte bambusovú podlahu. Tento ekologický materiál je veľmi odolný voči mechanickému poškrabaniu aj slnečnému svetlu. Menšie behúne či koberce s vysokým vláknom využijete skôr na oživenie miestnosti.

Drevo nepatrí len na podlahu. Tento rok sa ocitne aj na stene

Celkové vyznenie spálne určuje farba aj povrch stien. Tento rok prevládajú zemité odtiene doplnené kontrastnou farbou. Ak budete ladiť spálňu do béžovej, škoricovej alebo šedej, môžete na oživenie jednu stenu vymaľovať napríklad tyrkysovou alebo žltou. Návrat hlásia aj tapety. Voľte radšej decentné, ktorých úlohou je miestnosť zútulniť a nie pútať pozornosť.

Ak radi nasledujete trendy, nebojte sa na stenu aplikovať prírodné prvky. Vďaka rustikálnej drevenej či industriálnej kamennej stene za posteľou bude vaša spálňa vyzerať ako z časopisu o bývaní. Pre prírodné materiály na stene sa však rozhodnite len vtedy, ak máte väčšiu spálňu s vyššími stropmi.

Minimalistická posteľ ponechá viac priestoru pre doplnky

Ako dobre sa v spálni budete cítiť závisí, samozrejme, najviac na výbere postele. Základom pre tento rok je masívne drevo. Lacnejšie sú postele z mäkšieho dreva, akým je smrek alebo borovica. Viac zaplatíte za postele z buku, brezy alebo dubu. „Posteľ zo svetlejšieho dubu spálňu opticky rozžiari, tmavší orech ju premení na najluxusnejšiu miestnosť,“ zdôraznila Petra Triščíková zo spoločnosti MT nábytok, ktorá je najväčším on-line predajcom nábytku v Českej republike aj na Slovensku. „Tomuto roku kraľujú jasné, výrazné a jednoduché línie. Ak ale zvolíte jednoduchšie riešenú posteľ, môžete experimentovať s doplnkami,“ dodala Triščíková.

Jedným z doplnkov, ktorý zaujme na prvý pohľad, je výrazné, samostatne stojace zrkadlo, ktoré priestor opticky rozšíri. Rovnako sú tento rok trendy aj kovové doplnky. Zvoľte napríklad zlatú stolnú lampičku, výraznú stojacu lampu z čierneho kovu alebo nočný stolík s oceľovými či mosadznými prvkami. Ak premýšľate len nad malou zmenou, stavte na dekoračné vankúše pretkané zlatou látkou.

Aj matrace sa vracajú k prírode. Populárne sú bio peny

Pre kvalitu spánku je dôležitá kombinácia roštu a matracu. Každý má iné telesné proporcie a nároky, preto do dvojlôžka kúpte dva samostatné matrace na mieru. Prechod medzi oboma matracmi vyrieši vrchný poťah. „Posteľ by vás mala na dĺžku presahovať minimálne o 25 centimetrov. A šírka záleží na tom, či si kupujete posteľ len pre seba alebo kupujete dvojlôžko. Kým v minulosti bol záujem o 140 centimetrové postele pre páry, dnes ľudia kladú viac dôraz na pohodlie. V súčasnosti sa odporúča nechať dospelému človeku 90 až 100 centimetrov,“ radí Petra Triščíková zo spoločnosti MT nábytok, ktoré ponúka široký sortiment spálňových zostáv.

Trendom sú priedušné matrace s pevným jadrom a schopnosťou sa tvarovať a prispôsobovať človeku. Dôležitá je bodová elasticita, teda to, že sa matrac prehne len tam, kde naň zatlačíte. Šetrné k životnému prostrediu sú takzvané bio peny, ktoré sa vyrábajú zo sójového extraktu, a nezaťažujú tak životné prostredie.

V spálni tento rok nájdete aj doplnky ako zo záhrady

Jednoduchosť, čistotu a návrat k prírode zaznamenali aj lôžkoviny. Častejšie sa tak stretnete s posteľnými návliečkami z bio bavlny a perinami z husieho a kačacieho peria. Ak ste sa v celej miestnosti držali skôr decentných tónov, môžete práve návliečky, vankúše aj ďalšie doplnky zvoliť vo veselých farbách.

Dizajnéri tento rok do interiérov priniesli hrubšie a prírodné tkaniny používané na záhrade. Nebojte sa preto dať si do spálne napríklad dekoratívne vankúše z vrecoviny alebo závesy z režnej látky. A nezabudnite, v spálni strávite priemerne tretinu života, dajte si preto pri jej zariaďovaní záležať.