Kardiovaskulárne ochorenia sú dlhodobo najčastejšou príčinou úmrtia a hospitalizácie obyvateľov Slovenska. Napriek tomu v súčasnosti neexistuje dostatočná informovanosť o jednotlivých druhoch chorôb srdca a ciev. Vďaka tomu medzi ľuďmi panujú najrôznejšie mýty. Napríklad, že trombóza postihuje hlavne ženy užívajúce antikoncepciu, že sa vyhýba športovcom alebo že krvné zrazeniny vznikajú v srdci a pľúcach.
Trombóza ohrozuje najviac ženy užívajúce antikoncepciu
Hoci sa neustále diskutuje trombóza v súvislosti so ženami, v skutočnosti sú ohrozenejšou skupinou muži. Úmrtnosť na choroby obehovej sústavy je u nich zhruba o tretinu vyššia ako u žien. Ďalšími ohrozenými skupinami sú najmä starší ľudia a ľudia po operáciach, ktorí trpia nedostatkom pohybu. V ženskej populácii majú najvyššie riziko vzniku krvnej zrazeniny ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu. „Ženy, ktoré užívajú antikoncepciu, majú riziko vzniku závažných tromboembolických komplikácií až 100x vyššiu ako ženy, ktoré antikoncepciu neužívajú,“ uviedol lekár Pavel Hanzelka zo spoločnosti LR Health & Beauty. Trombóza častejšie hrozí tehotným ženám alebo tým, ktoré prekonali 3 potraty v 1. trimestri.
Krvné zrazeniny vznikajú hlavne v srdci a pľúcach
Krvné zrazeniny spôsobujú v srdci infarkt myokardu, v pľúcach angínu pectoris alebo pľúcnu embóliu. Na základe toho si mnoho ľudí myslí, že trombóza začína práve tam. Krvné zrazeniny ale väčšinou vznikajú v končatinách, najčastejšie v nohách. Potom sa buď samovoľne rozpustia a nezanechajú žiadne vážnejšie ochorenie alebo putujú po obehovom systéme po tele až do miesta, kde sa zachytí v užšej cieve, napríklad v mozgu alebo pľúcach.
Trombóza je dedičná, nedá sa jej zabrániť
Trombóza býva súčasťou rodinných anamnéz. Na vine sú predovšetkým genetické mutácie Leiden a Protrombin, ktoré najčastejšie zapríčiňujú trombofíliu, teda zvýšené riziko vzniku trombózy. Aspoň jedna z týchto mutácií sa vyskytuje približne v 8 % obyvateľstva. Okrem genetických faktorov majú na vznik trombózy vplyv aj negenetické faktory. K vzniku krvných zrazenín prispieva fajčenie, dehydratácia, obezita či nedostatok pohybu. Dôležitý je aj jedálniček, ktorý by mal byť zostavený tak, aby uviedol hladinu cholesterolu do normálneho stavu.
Trombóza sa športovcom vyhýba
Hoci je nedostatok pohybu jedným z rizikových faktorov vzniku trombózy, neznamená to, že krvné zrazeniny nevznikajú aktívnym ľuďom. Známe sú napríklad prípady trombózy vrcholových športovcov. „Športovcom nevznikajú väčšinou krvné zrazeniny z dôvodu kombinácie dlhodobej náročnej fyzickej námahy, fyzického zranenia a dehydratácie,“ vysvetlil Pavel Hanzelka zo spoločnosti LR Health & Beauty.
Riziko vzniku trombózy je v priebehu roka rovnaké
Podľa lekárov hrozí zvýšené riziko vzniku krvnej zrazeniny najmä v letných mesiacoch. Na vine je nedostatočný príjem tekutín a následná dehydratácia. Správnemu fungovaniu obehového systému neprospievajú ani dlhé cesty, ktoré sú pre obdobie dovoleniek typické. Cestovanie dlhšie ako tri hodiny môže pre telo predstavovať záťaž. Odborníci preto odporúčajú aspoň krátku prechádzku, ak je to možné, alebo preťahovanie svalov na nohách a pohybovanie prstami, aby sa obnovilo správne fungovanie obehového systému.