Topenie sa v bazéne, pády z bicykla, popáleniny: ako predchádzať najčastejším úrazom detí v lete?

Leto zapĺňa cyklotrasy, ihriská, lesy, kúpaliská aj rekreačné objekty rodinami s deťmi, ktoré si tu užívajú dovolenku aj hrejivé slnečné počasie. Práve na týchto miestach stúpa riziko, že sa dieťa zraní. Zdravotné poisťovne ročne počas letných dovoleniek evidujú desiatky tisíc prípadov detských úrazov. Najčastejšou príčinou bývajú práve voľnočasové letné aktivity, ktoré sú nasledované zraneniami pri športe a úrazy doma. Letným úrazom je možné jednoducho predchádzať. Pripravili sme pre vás prehľad najčastejších úrazov, ktoré si deti spôsobia počas letných prázdnin, spoločne s odporúčaním, ako im zabrániť.

  1. Topenie sa v bazéne

Zo správy inštitútu vyplýva, že každé druhé topenie končí smrťou dieťaťa. A nemusí ísť len o hlboké bazény alebo kúpaliská. Dieťa sa totiž môže utopiť už v 2 cm vody. Bazény sú aj napriek tomu veľkým lákadlom pre malých aj veľkých. Ako zabrániť tomu, aby dieťa, ktoré nevie plávať, nespadlo do vody a neutopilo sa? Ak ho z nejakého dôvodu nemôžete mať neustále na očiach a dohliadať na jeho bezpečnosť, bazén buď zakryte celý, ohraďte ho plotom alebo inou ohradou, prípadne dieťaťu nasaďte plávacie rukávy, ktoré bude mať neustále na sebe, aby sa v prípade pádu do vody udržalo nad hladinou.

  1. Autonehoda

S častejším cestovaním na dovolenky, chalupy alebo rodinné návštevy v lete pribúda riziko dopravných nehôd. Za úrazy detí môže najčastejšie ľahostajnosť a pohodlnosť rodičov. Tí by mali pamätať na to, že malý pasažier musí byť počas jazdy vždy pripútaný. Povinnosť cestovať v autosedačke majú deti do 12 rokov a do výšky 150 cm. „Výber autosedačky by mal zohľadňovať bezpečnostné normy, ale aj hmotnosť, výšku a vek dieťaťa. Kvalitná autosedačka by mala byť vybavená trojbodovými bezpečnostnými pásmi, pred bočným nárazom by mali ochrániť boky s polstrovaním a vypolstrovaná by mala byť aj opierka hlavy,“ vysvetľuje Lukáš Fiala z e-shopu s detským tovarom Funbaby.cz, ktorý ponúka aj veľký sortiment detských autosedačiek. „Pre upevnenie sedačky v aute je ideálny takzvaný systém isofix, ktorý ju umožňuje pripevniť priamo ku karosérii automobilu bez použitia bezpečnostných pásov. Tým rodičia dieťaťu zaistia maximálny stupeň bezpečia v prípade nehody,“ dodáva Fiala.

  1. Úraz pri hraní sa na ulici

Vozovky a ulice patria k obľúbeným miestam na hranie futbalu, k jazde na bicykli alebo kolieskových korčuliach alebo iným zábavným aktivitám. Kvôli tomu sú takmer v 42 % najčastejším miestom úrazu. Pri voľnej zábave tam totiž dieťa môže veľmi ľahko zraziť automobil, čo je najviac hlásená príčina úrazu v tejto oblasti. Rizikovou skupinou sú chlapci vo veku 15 až 18 rokov a dievčatá vo veku 10 až 14 rokov. V 40 % prípadoch sa taká nehoda stane medzi 10. A 13. Hodinou. Naučte preto svoje dieťa, aby sa zábave venovalo na iných miestach, akými sú napríklad špecializované ihriská alebo cyklotrasy. Aj pokojná ulica totiž môže predstavovať veľké nebezpečenstvo.

  1. Popáleniny od ohňa

Opekanie špekáčikov patrí neodmysliteľne medzi obľúbené táborové aktivity. V prípade kontaktu alebo manipulácie s ohňom je ale nevyhnutné dbať na zvýšenú bezpečnosť detí. Mali by sa držať v dostatočnej vzdialenosti, aby do ohniska nespadli, neodletela na ne horúca iskra alebo pri prikladaní polienok držali ruky aj tvár v bezpečnej vzdialenosti. Ťažké popáleniny totiž často vyžadujú niekoľkonásobnú hospitalizáciu a doba hojenia kože sa môže pohybovať až v rádoch mesiacov.

  1. Pád z bicykla

Podľa aktuálnych štatistík sa na bicykli najčastejšie zrania chlapci vo veku od 10 do 14 rokov. Za bolestivé následky môže najčastejšie absencia cyklistickej helmy, veľká rýchlosť neúmerná schopnostiam dieťaťa a neznalosť dopravných predpisov, ktorá má často na svedomí kolíziu s automobilom alebo ostatnými cyklistami. Predtým, ako sa dieťa vydá na cestu, by ste sa mali presvedčiť, že je vybavené ochrannými prostriedkami a neohrozí seba ani ostatných. V prípade cyklistov, ktorí nepoužívajú helmu, hrozí takmer sedemkrát vyššie riziko poranenia hlavy a osemkrát väčšie nebezpečenstvo vážneho poranenia mozgu. „Aby helma splnila svoj účel, musí padnúť ako uliata. Dieťaťu musí pohodlne sedieť na hlave, nikde ho netlačiť a pri predklone nesmie spadnúť. Upínacie pásky pod bradou nesmú byť ani príliš voľné, ani príliš tesné. Dôležitý je aj materiál a technológia, akou je helma vyrobená. Súčasným hitom je takzvaná in-mold metóda, ktorá spočíva vo vstrekovaní polystyrénovej peny do plastovej škrupiny, kde sa obe časti spoja pomocou vysokej teploty. Tieto helmy sú ľahké a viac vydržia,“ popisuje Lukáš Fiala z eshopu Funbaby.cz.

  1. Zranenie na detských ihriskách

Pád z preliezačky, vyrazený dych, zlomená ruka, vyvrtnutý členok. To je len pár úrazov, ktoré si deti môžu spôsobiť pri zábave na detskom ihrisku či pieskovisku. Ako im predchádzať? Nenechávajte deti hrať sa bez dozoru. Naučte ich, ako sa bezpečne hrať na ihrisku a vždy im buďte nablízku, aby ste zabránili prípadným pádom z výšok alebo zachytenej šnúrke v preliezačke, na ktorej sa dieťa môže uškrtiť. Ak vieme, že má naše dieťa väčšie sklony k úrazom, ale nechceme mu brániť v pohybe, môžeme mu aj na ihrisko pre väčšiu bezpečnosť nasadiť helmu.

  1. Pád zo stromu

Pády zo stromov bývajú jednou z ďalších príčin letných poranení. Čakárne úrazových ambulancií sa v dobe veľkých prázdnin plnia otrasmi mozgov, zlomeninami končatín, odreninami, pomliaždeninami a tržnými ranami spôsobenými detskou hrou na stromoch v záhradách či v lesoch častejšie ako v ostatných ročných obdobiach. Rodičia by preto mali naučiť deti neliezť do veľkých výšok a prispôsobiť hranie sa svojim motorickým schopnostiam. Nepreceňovať svoje sily ani odvahu nie je niečo, za čo by sa deti mali hanbiť.