Priezračné more, biele pláže s palmami, miešané nápoje či netradičná kuchyňa. Nielen tak chutí exotická dovolenka, ktorá je medzi slovenskými turistami stále populárnejšia. Odpočinok však pre každého znamená niečo iné, ľudia svoju dovolenku vyberajú podľa rôznych kritérií. Niektorí milujú odpočinok na slnečnej pláži, iní vyhľadávajú kultúrne a športové vyžitie. Poradíme vám, podľa čoho sa riadiť, aby ste vybrali tú pravú exotickú dovolenku podľa vašich predstáv.
Cestovanie do exotických destinácií ľuďom ponúka nielen relaxáciu, ale aj bohaté kultúrne zážitky. Niet preto divu, že záujem o exotické dovolenky stále rastie. Kým pred rokmi sa za exotickú destináciu považovalo Tunisko či Egypt, dnes sú tieto krajiny bežnými turistickými cieľmi a do popredia sa dostávajú atraktívnejšie miesta v Karibiku alebo juhovýchodnej Ázii. „Pôvodné exotické miesta sa stali natoľko dostupné, že ich turisti prestali vnímať ako exotické destinácie. Ľudia začínajú experimentovať a chcú poznávať vzdialenejšie kúty sveta,“ vysvetlil Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia, ktorá je najväčším predajcom zájazdov na slovenskom internete. „Preto registrujeme až dvojnásobný nárast záujmu o dovolenku na Srí Lanke, Kube, Mauríciu či Maledivách. Dopyt po zájazdoch na Bali stúpol dokonca trojnásobne,“ doplnil Šidla.
1. Dĺžka letu
Ľudia, ktorí chcú spoznať krásy exotiky, musia prekonať strach z lietania a pripraviť sa na dlhší pobyt na palube lietadla. Ak nechcete letieť dlhšie než 4 hodiny letu, bude pre Vás najvhodnejšou oblasťou Egypt alebo Maroko. Osem dní s polpenziou v trojhviezdičkovom hoteli v letovisku Hurghada sa dá kúpiť už za menej ako 500 eur. Stredne dlhý let ponúkajú napríklad Spojené arabské emiráty, ide o destinácie Dubaj, Sharha či Abu Dhabi. Tu pristanete zhruba za 6 hodín. S o hodinu dlhším letom môžete vidieť krajinu Kapverdských ostrovov. Ak chcete navštíviť Thajsko alebo Dominikánsku republiku, pripravte sa na 11 hodín letu. Najvzdialenejšou lokalitou je Indonézia alebo Bali, kam let potrvá až 16 hodín.
2. Teplota vzduchu
Hoci na Slovensku prichádza zimný čas a teploty sa blížia k bodu mrazu, za pár hodín si môžete plnými dúškami užívať slnka, tepla a mora. Napríklad na Srí Lanke sa v novembri a decembri pohybujú priemerné teploty vzduchu okolo 28 stupňov Celzia. Ak dávate prednosť vyšším teplotám, tak voľte radšej dovolenku v Dominikánskej republike, Thajsku alebo Maledivách. Ortuť teplomeru tam v tomto období dosahuje až 30 stupňov a more má trvalo príjemnú teplotu 27 stupňov. Najvyššími teplotami sa v zimnom období pýšia Spojené arabské emiráty, ktoré sa približujú až k 31 stupňom Celzia.
3. Nízke ceny
Cena exotického zájazdu môže hrať kľúčovú rolu. Jednotlivé pobyty sa môžu líšiť stovkami až tisíckami eur. Bezkonkurenčne najlacnejšou destináciou je Egypt. Napríklad za týždenný pobyt all inclusive v letovisku Sharm el Sheikh je možné zakúpiť už od 350 eur. Ak chcete spoznať zaujímavú kultúru, ochutnať netradičné špeciality, najlepšou voľnou môže byť Thajsko. Tu hotely síce ponúkajú maximálne raňajky, ale počas dňa sa ľudia môžu stravovať v miestnych reštauráciách. Ceny za potraviny a služby sú v Thajsku veľmi priaznivé. Napríklad kura s ryžou vyjde turistov na 2,5 eura. U pouličných predajcov si môžete kúpiť i bežné potraviny, ako je chlieb, šunka, mlieko alebo syr. Najlacnejšou potravinou je chlieb, ktorý stojí zhruba 0,3 eura.
4. Vízová povinnosť
Cestovanie do vzdialenejších destinácií so sebou prináša aj rôzne povinnosti. Okrem očkovania alebo zjednania cestovného poistenia je tiež nutnosťou vybaviť si víza k pobytu. Hoci existuje niekoľko druhov víz, turisti najviac využívajú štandardné pobytové vízum do 30 dní. Víza si nezabudnite vybaviť pri cestách do Kene, na Kubu alebo na Bali. Do Spojených arabských emirátov sú víza jednorazové, čo znamená, že na jedno vízum nie je možné cestovať napríklad z Dubaja do Ománu a potom sa vrátiť naspäť. Problém by tiež mohli mať turisti, ktorí navštívili Izrael. Môže sa totiž stať, že ich colníci kvôli pečiatke v pase do Emirátov nepustia. „Pri výbere exotickej dovolenky je vhodné zohľadniť všetky podmienky pre vstup do krajiny, dôležitá je práve nutnosť mať vízum. Zaistenie víza je však väčšinou už v cene dovolenky. Nie všetky krajiny ale podliehajú vízovej povinnosti. Bez víz môžete cestovať do Thajska, na exotické Bahamy, Seychely, do Brazílie alebo Mexika,“ upozornil Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia, ktorá sprostredkúva exotické zájazdy a ponúka široký výber destinácií.
5. Športové vyžitie
Pre niektorých je šport neoddeliteľnou súčasťou každej dovolenky. Rôznorodé športové aktivity nechýbajú ani v exotických rezortoch. Napríklad v Dominikánskej republike sa môžu milovníci vodných športov vydať do Cabarete, raja surfovania a kiteboardingu. Tí, ktorí si chcú užiť poriadnu dávku adrenalínu, môžu zjazdiť divokú rieku Jimenoa, zlaňovať skaly alebo sa preletieť na paraglide. Golfoví nadšenci si môžu vychutnať hru v skvelom rezorte Casa de Campo. Koralové útesy nachádzajúce sa v blízkosti karibského pobrežia sú ideálnym miestom pre potápanie alebo šnorchlovanie. Osemdenný pobyt v Dominikánskej republike je možné zakúpiť už za 1300 eur. Športové vyžitie samozrejme neponúka len Dominikánska republika. Napríklad Kapverdské ostrovy, Jordánsko alebo pobrežie Belize ponúkajú jedinečné príležitosti pre potápanie. Podmienky na surfovanie potom poskytuje aj blízke Maroko alebo Maledivy. Hráčov golfu môže osloviť dovolenka na Srí Lanke, kvalitné 18 jamkové ihriská sú vybudované v blízkosti hlavného mesta Colombo.
6. Kultúrne vyžitie
Dlhú a často aj únavnú cestu do ďalekých krajín niektorí podstupujú len kvôli poznaniu nových kultúr. V Brazílii by ste nemali opomenúť návštevu rovnako menného hlavného mesta, v ktorom vás uchváti palác Planalto, sídlo vlády alebo budova národného kongresu. Okrem toho patrí do svetového dedičstva aj oblasť strednej Amazonky a národný park Iguazu. Deväťdenný pobyt v Brazílii s raňajkami je možné kúpiť za 1750 eur. Návšteva Brazílie pre vás môže znamenať nezabudnuteľný zážitok. Mesto Rio de Janeiro, ktorého dominantu tvorí socha Krista na hore Corcovado, vám v januári a februári ponúkne neopakovateľný zážitok v podobe konania svetoznámeho karnevalu. Unikátny pohľad poskytnú napríklad starobylé chrámy na Bali v mestách Sukhotai či Ayutthaya, kde je možné obdivovať počiatky thajskej architektúry. Naopak, za skvostami modernej architektúry je možné vyraziť do Dubaja.
7. Netradičná strava
Stále populárnejšia je gastroturistika. Pre mnohých tak výber exotickej destinácie závisí na miestnej kuchyni. Tým pravým miestom pre milovníkov netradičných jedál je Thajsko, ktoré vám ponúkne nespočetné množstvo zmyslových a kultúrnych vnemov. Do pamäte sa vám vryjú stánky na tržniciach, ktoré ponúkajú pečených a vyprážaných chrobákov, kobylky, švábov, červíkov alebo mravcov. Tí najväčší labužníci potom môžu ochutnať polievku z vtáčích hniezd. Tradičným nápojom je oranžový hutný čaj s kondenzovaným mliekom či nápoje z čerstvého ovocia, ktoré majú často špecifickú sladko – slanú chuť. Cena jedenásťdenného zájazdu do tejto lokality sa pohybuje okolo 1100 eur. Významným pojmom vo svetovej gastronómii je aj korenená indická kuchyňa. Zaujímavé chute je možné objaviť aj v jednoduchej marockej kuchyni. Pestrosť potravín, ktoré sú zastúpené najrôznejšou zeleninou a ovocím – napríklad vyprážanými divokými banánmi, je možné nájsť na Kube.
8. Vysoká kvalita služieb
Málokto si najväčší luxus spojí s krajinou ako je Keňa. Opak je ale pravdou. Kto chce okúsiť rozprávkový luxus, môže zavítať práve do Kene. Tu sa nachádzajú tie najprepychovejšie letoviská, medzi ktoré patrí napríklad rezort Diani Beach poskytujúci luxus a pokoj. Okrem klasického ubytovania ponúka tento rezort tiež prenájmy vlastných luxusných víl pre návštevníkov, ktorí vyžadujú úplné súkromie. „V súčasnej dobe je pre mnohých turistov synonymom luxusu dovolenka v moderných dubajských hoteloch. Napríklad hotel Atlantis de Palm leží na najväčšom umelom ostrove sveta a má aj vlastný aquapark. Najznámejší je pravdepodobne hotel v podobe plachetnice Burj Al Arab. Za päťdenný pobyt s raňajkami v tomto hoteli turisti zaplatia od 3 000 eur na osobu,“ uviedol Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia, ktorá má v ponuke aj pobyty v dubajských hoteloch.