Cestovanie je pre väčšinu ľudí obľúbeným potešením a relaxom, no medzi nami sú aj takí, ktorí výlety do zahraničia neobľubujú. Obávajú sa totiž stratených dokladov, zdravotných komplikácií, jazykovej bariéry či iných nečakaných problémov. Aby ste sa vyhli týmto nepríjemnostiam, poradíme vám, na čo sa pred dovolenkou zamerať, čo si určite nezabudnúť vybaviť a ako sa vydať na cestu úplne bez starostí.
Rada 1: Správný výber destinácie
Aby ste si mohli dovolenku maximálne užiť, je dôležité vybrať si lokalitu presne podľa vašich predstáv. Milovníci športu by si pri ceste k moru mali overiť, či sú v mieste pobytu dostupné ihriská na plážový volejbal, možnosť zajazdiť si na vodných lyžiach či iné športové aktivity. Staršie osoby by sa zase mali zamerať na pozvoľný prístup k moru a dostupnosť ubytovania. „Pred samotným výberom dovolenky by sa mal každý dostatočne informovať o možnostiach v mieste pobytu svojej dovolenky. Pri výbere lokality by ste sa mali riadiť vlastnými záujmami, rovnako by ste ale nemali zabúdať ani na svoj zdravotný stav. Berte tiež do úvahy informácie o počasí a teplotách v dobe vášho zájazdu, vzdialenosť a dĺžku letu,“ poradil Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia.sk, ktorá je najväčším internetovým predajcom zájazdov na slovenskom trhu. „Dôležité informácie nájdete aj na príslušných webových stránkach v recenziách hotelov či na diskusných fórach,“ doplnil Šidla. Pri výbere dovolenky je tiež dobré zvážiť osobný vzťah k lokálnej kultúre či tamojším tradíciám.
Rada 2: Potrebné doklady
Pri ceste za hranice Slovenska je zo všetkého najdôležitejšie mať v poriadku cestovné doklady. Ak máte namierené do členských štátov EÚ, postačí vám platný občiansky preukaz. Do ostatných častí sveta je však potrebné mať pri sebe cestovný pas. Nezabúdajte na to, že cestovný pas musí mať už aj dieťa od 5 rokov. Vždy si pritom overte, či do danej krajiny neplatí aj vízová povinnosť. Víza sú potrebné napríklad v Egypte, Tunisku či Turecku, zoznam všetkých štátov nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Ďalším dôležitým dokladom je kartička poistenca a tiež doklad o cestovnom poistení. Ak si počas dovolenky plánujete zapožičať auto, nezabudnite si so sebou zobrať aj vodičský preukaz. V dostatočnom časovom predstihu si vždy skontrolujte dátum skončenia platnosti všetkých dokladov, aby ste si v prípade nutnosti stihli vybaviť nové. Pred odletom si všetky doklady naskenujte a pošlite na svoj e-mail. V prípade straty k nim budete mať kedykoľvek prístup.
Rada 3: Správna mena
Pred cestou do zahraničia si určite zabezpečte aspoň malú finančnú hotovosť, a to najlepšie v mene daného štátu. V turistických letoviskách je možné platiť aj eurami alebo dolármi. Tie vám bežne vymenia aj na recepcii hotela, kurz však nemusí byť taký výhodný. Odporúčame si so sebou vziať aj medzinárodnú platobnú kartu ako poistku v prípade nečakaných finančných výdavkov. Ešte predtým si ale vo vašej banke zistite, aké ceny si účtuje za použitie platobných kariet v zahraničí, aby ste po návrate domov neboli nepríjemne prekvapení výškou bankových poplatkov. Taktiež je potrebné preveriť si platnosť vašej platobnej karty. Niektorí obchodníci nemusia akceptovať platobné karty, ktorým splatnosť vyprší za menej ako tri mesiace. Praktickým pomocníkom na dovolenkách sú aj cestovné šeky. Tie si môžete v zahraničí vymeniť v bankách či zmenárňach za hotovosť, dokonca je s nimi možné platiť aj v hoteloch či vo vybraných reštauráciách a obchodoch. Výhodou je, že v prípade ich krádeže dostanete finančnú náhradu v ich plnej výške.
Rada 4: Lieky
Pokiaľ pravidelne užívate lieky, nezabudnite si zabaliť ich dostatočné množstvo. V prípade, že letíte lietadlom, pribaľte si do príručnej batožiny lieky aspoň na tri dni. Môže sa vám totiž stať, že vaša batožina nedorazí na správne letisko. Ak však budete mať svoje lieky v príručnej batožine, vyhnete sa nepríjemnostiam, ktoré by vášmu organizmu spôsobilo ich neužitie. Na dovolenku si zároveň pribaľte aj základné lieky proti bolesti a horúčke, dezinfekcii a niekoľko obväzov. Pri zájazde k moru je dobré mať pri sebe aj prípravok na ošetrenie popálenín či repelant proti hmyzu. Pokiaľ plánujete dovolenku v exotickej krajine, informujte sa u svojho praktického lekára o potrebe dodatočného očkovania. Očkovanie nie je zahrnuté do bezplatnej lekárskej starostlivosti, vždy si ju hradí pacient sám.
Rada 5: Roaming a volanie do SR
Aj počas svojej dovolenky chcete určite zostať v kontakte so svojou rodinou a priateľmi. Ešte pred odjazdom si preto u svojho operátora aktivujte roamingové služby, zistite si ceny volania zo zahraničia, vrátane cien SMS a MMS. Ak máte k dispozícii lepší telefón, informujte sa aj na ceny internetu v zahraničí. Prenos dát však býva veľmi nákladný, preto si radšej ešte pred cestou internet v telefóne vypnite a zapínajte ho iba v prípade nevyhnutnosti. Aj obyčajné sťahovanie e-mailu by vám mohlo cestu nepríjemne predražiť.
Rada 6: Jazyk a kultúra
Cestovanie so sebou prirodzene prináša poznávanie nových miest, tradícií a zvyklostí. Pri návšteve neznámej krajiny však môžete čeliť aj nečakaným problémom. Odporúčame preto naučiť sa aspoň pár základných fráz cudzieho jazyka. V zahraničí určite využijete anglický jazyk, ale dohovoriť sa dokážete častokrát aj nemecky a rusky. Pokiaľ jazyky vôbec neovládate, vyberte sa na cesty iba so skúseným sprievodcom. Určite si zistite informácie o miestnej kultúre a zvyklostiach tamojších obyvateľov. To platí najmä pri cestách do mimoeurópskych krajín, kde odporúčame dopredu si naštudovať informácie o miestnych odlišnostiach. Medzi inými spomenieme napríklad zahaľovanie žien v moslimských krajinách, mieru odhalenia tela pri vstupe do pravoslávnych bazilík či iných sakrálnych miest, alebo aj zákaz požitia alkoholu, tzv. prohibíciu.
Rada 7: Aktuálne dianie v mieste pobytu
Nech už cestujete kamkoľvek, odporúčame zistiť si dopredu správy o aktuálnom dianí v samotnej krajine. Informácie o prípadných štrajkoch, demonštráciách, záplavách a iných negatívnych javoch vám poskytne predajca zájazdov, alebo si ich zistíte na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí SR v sekcii Cestovanie a konzulárne info. „Pokiaľ ste si nie celkom istí, môžete zavolať na našu zákaznícku linku. Tu vám školený pracovník poskytne potrebné informácie, overiť si môžete bezpečnostnú či klimatickú situáciu vo vybranej krajine,“ informoval Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.sk. „Číslo na sprostredkovateľa zájazdu či na slovenskú ambasádu v danej krajine si radšej ešte pred odjazdom uložte do mobilu, aby ste sa na nich mohli v prípade potreby obrátiť,“ dodal Šidla.