5 tipov, ako môžu ľudia v strese detoxikovať svoj ​organizmus

Pred maturitou, skúškami na vysokej škole alebo dôležitými pracovnými povinnosťami sa často cítime byť unavení, malátni a v strese. Dôvodom nezriedka býva vysoké množstvo škodlivých látok, s ktorými sa naše telo v strese potýka. V tomto článku vám poradíme, akým spôsobom účinne detoxikovať svoje telo, a zbaviť sa tak stresu a únavy pred maturitou, skúškami alebo kľúčovými okamihmi v práci.

Škodlivé látky, ktoré sa nazývajú toxíny, sa do tela dostávajú z potravy, vody aj zo vzduchu. Náš organizmus zvládne odbúrať určité množstvo toxínov, ale zvyšok sa usadzuje v rôznych orgánoch. Toto usadzovanie sa môže byť príčinou najrôznejších zdravotných problémov. Ak sa im chceme vyhnúť, je detoxikácia správnym krokom.

Tip 1: Prečistime pečeň

Ak začíname s detoxikáciou organizmu, nemali by sme zabudnúť na očistu pečene. Tá totiž má detoxikačnú funkciu, čistí naše telo od cudzorodých látok. Ak sa táto funkcia či i len mierne zhorší v dôsledku nadmerného množstva toxínov, spoznáme to najčastejšie zvýšenou mierou únavy. S tou si nie sme schopní bez očisty pečene účinne poradiť. Únava pritom môže zásadným spôsobom poznamenať naše výsledky pri skúškach aj v práci. „V prvom rade by sme pri snahe o detoxikáciu pečene mali na čas vynechať tučné jedlá a alkohol. Ďalej je vhodné siahnuť po doplnkoch stravy z pestreca mariánskeho. Na slovenskom trhu sa predávajú pod názvom silymarín. Pomáhať môžu aj doplnky obsahujúce cholín, ktorý prispieva k normálnej funkcii pečene a k správnej látkovej výmene lipidov, „ vysvetľuje Klára Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka výživové doplnky na účinnú detoxikáciu celého organizmu.

Tip 2: Posilnime črevá

Hrubé a tenké črevo zohrávajú nepopierateľnú úlohu v našom imunitnom systéme. Ich nesprávna funkcia a zanesenie toxínmi môžu mať priamy vplyv na najrôznejšie ochorenia. Ďalej môžu zapríčiniť zvýšenú únavu a nedostatok energie, ktorými počas skúškového obdobia a pred maturitou často trpíme. Aj v tomto prípade platí, že by sme mali zmeniť svoje stravovanie. Okrem živočíšnych bielkovín a alkoholu by sme mali obmedziť aj príliš korenené jedlá, cukry a bielu múku. K tomu môžeme navyše pridať probiotiká, ktoré prispievajú k posilneniu črevného komfortu. Na našom trhu sa dajú zakúpiť také, ktoré obsahujú napríklad kmeň Lactobacillus plantarum 299v, ktorý bol objavený a izolovaný z ľudskej črevnej mukózy.

Tip 3: Detoxikujme obličky

Obličky čistia krv od odpadových látok. Preto by sme sa počas očisty mali venovať aj im a močovým cestám. Preťažovanie obličiek môže viesť k množstvu problémov, napríklad k bolestiam chrbtice. Ohrozovať nás môže aj rednutie kostí. S nadmernou záťažou obličiek môžu byť spojené aj kožné choroby. Samotné obličky dlho bolieť nemusia a problémy s nimi sa môžu prejavovať únavou, celkovou slabosťou alebo nechutenstvom. V čase skúšok a dôležitých úloh v práci nám táto únava a slabosť môže veľmi sťažiť učenie i pracovný výkon. Najlepšie svoje obličky detoxikujeme veľkým prísunom tekutín. Samozrejmosťou by mal byť pohyb. Ďalej by sme kvôli účinnej očiste obličiek mali obmedziť príjem alkoholu a soli. Odporúča sa používať špeciálnu soľ so zníženým obsahom sodíka.

Tip 4: Odstráňme voľné radikály

Každý deň sa v našom tele úplne prirodzene odohráva proces vzniku voľných radikálov. Tie sú vedľajším výsledkom okysličovania nášho tela a za normálnych okolností sú odstraňované. Ak však dôjde k tomu, že si náš organizmus nevie s voľnými radikálmi sám poradiť, hovoríme o takzvanom oxidačnom strese. Spúšťačom môže byť cigaretový dym, alkohol, znečistené životné prostredie alebo nadmerná fyzická a psychická záťaž, ktorá obvykle skúšky aj pracovné povinnosti sprevádza. V takom prípade existuje zvýšené riziko zlého hojenia rán, bolestí kĺbov, srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice. K ochrane buniek pred oxidačným stresom prispievajú vitamíny E a C. Vitamín E môžeme nájsť napríklad v pečeni, obilných klíčkoch alebo sójových bôboch. Zdrojom vitamínu C sú šípky, chren alebo brokolica. Môžeme taktiež siahnuť po vitamínoch v podobe výživových doplnkov. Vitamín C sa dá na našom trhu kúpiť dokonca aj vo forme kvapiek.

Tip 5: Očistime srdce a cievy

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu by sme počas jarnej detoxikácie nemali zabúdať na svoje srdce a cievy. Vďaka vhodne vykonanej očiste totiž môžeme predchádzať mnohým chorobám kardiovaskulárneho systému. Spúšťačom týchto chorôb môže byť práve stres, ktorý zažívame pred skúškami a v práci. Ak to len trochu ide, mali by sme sa ho vyvarovať, rovnako ako nadmiery alkoholu a fajčenia. Škodlivé látky z cigariet totiž spôsobujú zužovanie ciev a zvyšovanie krvného tlaku. „Pri detoxikácii kardiovaskulárneho systému by sme mali vynechať tučné mäso. Vhodnú alternatívu predstavuje mäso rybie, ktoré obsahuje rybí tuk. Ten je zdrojom 3-omega mastných kyselín EPA a DHA, ktoré prispievajú k správnej funkcii srdca a pomáhajú udržať zdravý krvný tlak,“ vysvetľuje Eva Stanislavská, marketingová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka rybí tuk vo forme doplnkov stravy. „Veľmi vhodná je kombinácia 3-omega mastných kyselín s koenzýmom Q10. 3-omega mastné kyseliny podporujú vstrebávanie koenzýmu,“ dodáva Stanislavská.